Šįryt V.Maigys savo kabineto duris atvers jau kaip Šiaulių apskrities policijos komisariato viršininkas. Pats kabinetas nepasikeitė, išsiplėtė pareigūno atsakomybės zona. Jaudulio viršininkui prideda ir tai, kad šiemet Šiauliams teko garbė organizuoti Lietuvos policijos 90 metų jubiliejaus renginius.
Įsigaliojus policijos reformą įteisinusioms įstatymų pataisoms nemažai dokumentų kilnojimu iki šiol užsiėmusių pareigūnų perėjo prie tiesioginio policininko darbo – patruliavimo, nusikaltimų užkardymo ir jų tyrimo. „Gėda, tačiau turime pripažinti, kad yra tokių policininkų, kurie tuo nesidžiaugia“, – pabrėžė V.Maigys. Tačiau jis vylėsi, kad nepatogumai ir permainų baimė – laikini.
Pasitikima labiau
Viršininkas įsitikinęs, kad reformuota policija atliks dar daugiau darbų, o visuomenė labiau pasitikės šia institucija. Šiaulių miesto policija šiuo metu išsiskiria tuo, kad čia gerai sukomplektuotas personalas. Šalyje trūksta net 10 proc. pareigūnų, o Šiauliuose šis skaičius gerokai mažesnis – 5-7 procentai.
Šiaulių universiteto Socialinių tyrimų mokslinis centras per apklausą nustatė, kad Šiaulių apskrityje 54 proc. gyventojų pasitiki policija. Geriausiai pareigūnus vertina joniškiečiai – pasitiki net 67 procentai. Prasčiausią nuomonę apie policiją turi akmeniškiai – 43 procentai. Šiaulių miesto gyventojai taiko per viduriuką – 52 procentai.
„Šie skaičiai džiugina ir įpareigoja. Tai atgarsis, kad vis didesnė visuomenės dalis ima pastebėti policijos pareigūnų teikiamą naudą. Turime dirbti iš peties, kad žmogus, pamatęs policininką, apsidžiaugtų, o ne išsigąstų,“ – pabrėžė V.Maigys. Viršininkas prisipažino, kad kartais jį patį nupurto šiurpas išvydus patrulius. „Skubiai apsičiupinėju – diržai prisegti, šviesos įjungtos“, – prisiminė jis.
Viršininko teigimu, pasitikėjimą policija didina ir pažangių technologijų taikymas. Vis rečiau pareigūnai kaltinami darbo neišmanymu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, nes darbo procesas yra filmuojamas, pokalbiai įrašomi. Policijos viršininkas prisimena vos keletą pastarojo meto atvejų, kai pažeidėjai skundėsi pareigūnų veiksmais.
Nusikaltėliai tobulėja
Dauguma statistinių duomenų apie nusikaltimus iš esmės neišskiria Šiaulių regiono iš visos šalies konteksto. Tačiau čia vyksta šis tas savito. „Nusikaltėliai tampa intelektualesni. Plėšimai, reketas ir kiti drastiški nusikaltimai sulaukia didelio atgarsio visuomenėje. Tad kriminalinis pasaulis priverstas tobulėti“, – teigė V.Maigys.
Jis įsitikinęs, kad didėja latentinis, kitaip tariant, nepastebimas nusikalstamumas. Nemažą jo dalį sudaro sukčiavimas telefonu. Visuomenės reakcija tokiais atvejais paprasta – pinigus esą sukčiams atiduoda lengvatikiai, pratę kiekvienam duoti kyšius, tad taip jiems ir reikia. Tačiau padėtis iš tiesų kitokia – sukčiai naudoja gudrius psichologinius triukus, prieš kuriuos neatsilaiko ir išsilavinę žmonės. Šypsenos, o ne pasmerkimo sulaukia ir įsisiautėję bankomatų vagys. Dauguma seksualinių nusikaltimų taip pat nepastebimi, mat aukos nedrįsta skųstis.
Turime dirbti iš peties, kad žmogus, pamatęs policininką, apsidžiaugtų, o ne išsigąstų“, – pabrėžė V.Maigys.
Kriminalistai įtaria, kad Šiauliuose gali veikti pinigų klastojimo fabrikas. Ypač padaugėjo suklastotų 100 litų nominalo banknotų. Šiauliai gali drąsiai vadintis „saulėnų“ (pagal vienos reklamos personažą Saulėną) miestu, nes padaugėjo garso aparatūros vagysčių iš automobilių.
Daugiau ir su narkotikų laikymu bei platinimu susijusių nusikaltimų. Statistika V.Maigį savotiškai džiugina, nes nusikaltimų daugėjimas susijęs su pagerėjusiu jų išaiškinamumu. Tačiau ir nusikaltėliai tampa vis išradingesni. Pareigūnai turi pagrindo manyti, kad amfetaminas gaminamas mobiliose laboratorijose, kurios įrengiamos mikroautobusuose. Gaminant šį narkotiką išsiskiria stiprus acto ir acetono kvapas. Pagal jį lengva rasti fabrikėlį, o riedėdami autobusiuku nusikaltėliai mėto pėdas.
Net cigarečių kontrabanda iš Kaliningrado srities randa originalių kelių į Lietuvą. Būta atvejų, kai į Kaliningrado sritį nugabentos mazuto cisternos grįždavo pakrautos cigarečių.
„Narai per Nemuną niekada tokio kiekio nepergabens. Pasirodžius tokiai cisternai, juntamas cigarečių kainų kritimas juodojoje rinkoje“, – patirtimi dalijosi V.Maigys.
Kaimo bėdos
Nuo šiandien Šiauliuose įsikūrusio policijos komisariato neaplenks rajono ir visos apskrities bėdos. Jų nemažai. V.Maigys minėjo, kad daug dėmesio pareigūnai šiuo metu skiria mokykloms. Po atostogų grįžę vaikai buriasi į neformalias grupes pagal pomėgius, apsirengimo stilių, muzikinį skonį. Tokiose grupėse išryškėja lyderiai. Natūralu, kad lyderis anksčiau ar vėliau sumanys parodyti savo jėgą, pavyzdžiui, surengs visuotinį pasityčiojimą iš moksliukų. Pedagogams V.Maigys pataria ne bausti ir atsikratyti lyderių, o stengtis pakeisti jų mąstymą.
Kaimo vietovėse daromi nusikaltimai dažnai skiriasi nuo miestietiškųjų. Kaime pastaruoju metu padaugėjo konfliktų tarp trumpam iš užsienio grįžtančių tautiečių. Paprastai jie atvyksta gerai paūžti. Tytuvėnuose pagarsėjusios „Skreplinių“ ir „Pizinių“ grupuotės nusprendė ginti savo teritoriją nuo tokių emigrantų – „apmokestino“ jų pasirodymą gimtinėje.
Kaime dažnai vairuojama išgėrus. Jaunuoliai prisiperka pigių nebenaudojamų automobilių ir šėlsta miestelių gatvėse.
Tuo metu sunkių nelaimingų nutikimų keliuose gerokai sumažėjo. Statistika byloja, kad šiemet nuo sausio iki rugpjūčio Šiaulių regione įvyko 30,1 proc. mažiau nelaimių keliuose nei pernai per tą patį laikotarpį. V.Maigys pasisako už bausmių griežtinimą. Jo nuomone, tai labai prisidėjo prie pasiekto rezultato.
„Tačiau negalima užmigti. Reikia taikyti vis naujas prevencijos formas. Latvijoje, kur bausmės buvo sugriežtintos anksčiau, nelaimių statistika stoja į buvusias vėžes. Pažeidėjai priprato prie taikomų sankcijų“, – pabrėžė komisariato viršininkas.
Mėgstančius saikingai vartoti alkoholį vairuotojus V.Maigys perspėjo – vieną dieną laimės svaigalai, o vairuotojas praloš. „Kad ir kiek žmogus išgertų, jis visada įsitikinęs, kad dar neperžengė leistinos ribos. Mano nuomone, geriausi alkoholio matuoklio rodmenys – nuliukai“, – pažymėjo jis.
Pareigūnai – tarsi medikai
Šiaulių apskrities policijos viršininkas V.Maigys, sveikindamas kolegas profesinės šventės proga, linkėjo jiems kantrybės. „To labiausiai reikia mūsų darbe. Pareigūnas turi išlikti ramus sudėtingiausiose situacijose, nepasiduoti įvairiausioms provokacijoms. Juk už kiekvieno nusikaltimo, kuris keliais sakiniais surašomas dienos suvestinėje, – žmonių ašaros. Pareigūnai visa tai mato ir turi išlikti profesionalūs“, – pažymėjo V.Maigys.
Viršininkas policijos darbą lygina su medikų – svarbu laiku diagnozuoti ligą. Kitaip nusikaltimas „įsišaknija“, įtraukia aplinkinius niekuo dėtus žmones. Visuomenė pradeda toleruoti šalia vykdomą neteisėtą veiklą.
Kantrybės policininkams prireikia kasdien. Kodėl? „Policininkas visada sprendžia konfliktus, – aiškino V.Maigys. – Pareigūnas turi ištirti padėtį ir įvardyti kaltininką. Natūralu, kad šis lieka nepatenkintas jam nepalankiu sprendimu. Kelių patruliams – ne lengviau. Juk dažniausiai stabdome tik pažeidusiuosius taisykles. Pareigūnai jau iš anksto nusiteikę būti apkaltinti įvairiais procedūriniais pažeidimais.“
Viršininkas pripažino, kad bausmių dažnai išvengia nuosaikūs vairuotojai, kurie sugeba nepulti į konfliktą. Maloniai sutiktas policininkas apsidžiaugia, kad nereikės pyktis, nebus įtampos. Neretai tokie „taikūs susidūrimai“ gerai baigiasi ir pažeidėjui. Išsisuka minimalia bausme arba būna nuo jos atleidžiamas.