„Ji iš tikrųjų yra atsinaujinusi. Trys ketvirtadaliai Tarybos narių yra nauji. Tik 4 nariai yra perrinkti“, – taip naująją Teisėjų tarybą, išvardijęs sudėtį, pristatė Visuotinio teisėjų susirinkimo pirmininkas Ramūnas Gadliauskas.
Jis taip pat pažymėjo, kad šiemet į Tarybą teisėjai išrinko aštuonias moteris ir šešis vyrus. Ankstesnėje kadencijoje moterų buvo tik keturios, o vyrų – 16.
R.Gadliauskas pasidžiaugė, kad pakito Tarybos sudėtis pagal narių lytį – esą moteriškesnė institucija galbūt bus „jautresnė“, sprendžiant įvairius klausimus.
„Galbūt tai į gerą, galbūt bus daugiau jautrumo, atjautos ir Teisėjų tarybos darbe“, – sakė Visuotiniam susirinkimui pirmininkavęs teisėjas.
Būsimosios Teisėjų tarybos sudėtis:
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai Artūras Ridikas, Sigita Rudėnaitė, Dalia Vasarienė,
Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Egidija Tamošiūnienė ir Alenas Piesliakas,
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjas Ramūnas Gadliauskas,
Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė Jolanta Malijauskienė,
Kauno apygardos teismo teisėjas Marius Bartninkas,
Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė,
Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Gražvydas Poškus,
Utenos apylinkės teismo pirmininkė Irena Vapsvienė,
Klaipėdos apylinkės teismo teisėja Kristina Serdiukienė,
Marijampolės apylinkės teismo pirmininkas Laimondas Noreika,
Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Diana Butrimienė.
Dar trys TT nariai į ją patenka automatiškai, atsižvelgiant į jų einamas pareigas: tai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas, Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas.
Pagal pareigas į Tarybą pateko Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius. Tarybos nariu taip pat privalo būti LAT pirmininkas, tačiau, kadangi atranka į šią poziciją dar nepasibaigusi, pirmininko vietą Taryboje užims laikinai šias pareigas einanti LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkė S.Rudėnaitė.
Iššūkis – pandemija, bet tikisi, kad darbas nesustos
Savo ruožtu kadenciją baigiančios Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas diplomatiškai kalbėjo apie tai, kad būsimos Tarybos iššūkius diktuoja „pats gyvenimas“, tad jis laukia naujosios Tarybos posėdžio ir ateities vizijos, svarbiausių darbų aptarimo.
„Galiu patikinti, kad teismų darbas nesustos“, – pabrėžė A.Valantinas, įvardijęs su pandemija ir karantinu susijusių iššūkių sprendimą kaip vieną pagrindinių reikalų visai teismų, teisingumo vykdymo sistemai.
Teisėjų atleidimo klausimų maratonas
Kalbėdamas apie kadenciją baigiančios Tarybos darbą A.Valantinas pabrėžė, kad šie metai buvo pilni iššūkių, teismų sistemoje yra „ne viena ir ne dvi“ problemos, tačiau darbai tikrai buvo daromi.
„Aš galiu drąsiai pasakyti, kad darbas buvo daromas, rezultatų yra, ne viskas pavykę, bet manau, kad tie darbai, kurie liko nepadaryti ar tie rezultatai, kurie liko nepasiekti šios Tarybos, tikrai sulauks ir atgarsio, ir postūmio į priekį kitų kolegų“, – sakė jis.
Tarybos pirmininkas taip pat pažymėjo, kad dalis teisėjams svarbių klausimų liko neišspręsti, nes Tarybai teko spręsti nemažai teisėjų atleidimo klausimų.
„Tie darbai, kurie reikšmingi visai teismų bendruomenei, jie tarsi likdavo antram plane, reikėdavo greitai spręsti tuos klausimus, kuriuos reikia spręsti, aš kalbu apie personalinius dalykus, jų buvo tikrai nemažai“, – teigė A.Valantinas.
R.Gadliauskas sakė manantis, kad naujajai Tarybai teks perimti iniciatyvą dėl Baudžiamojo proceso įstatymo pataisų, kurios turėtų užtikrinti sklandų bylų nagrinėjimą pandemijos metu.
„Matyt, Teisėjų tarybai teks belstis į įstatymų leidėjo langus, duris ar dar kažkur, kad šie pakeitimai pagaliau būtų priimti ir, kad leistų nagrinėti teismams baudžiamąsias bylas ir pandemijos sąlygomis“, – sakė jis.
Taip pat Taryba turėtų užtikrinti jau kelerius metus kuriamos „Liteko-2“ informacinės bylų sistemos sukūrimą bei naujas bylų skirstymo taisykles, kurios parengtos atsižvelgus į Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos rekomendacijas.
„Manau, tai bus naujosios Tarybos taip pat vienas iš darbo barų – patvirtinti tokias naujas, pavyzdines bylų skirstymo taisykles“, – teigė R.Gadliauskas.
Kalbėdamas apie žemą visuomenės pasitikėjimą teismais, A.Valantinas tvirtino, kad reputacija gali būti sugadinta per labai trumpą laiką, o jai susigrąžinti laiko reikia gerokai daugiau, ir apgailestavo, kad teisėjų korupcijos byla iki šiol nepasiekė teismo.
Jau regi po skandalo atkurtą reputaciją
„Tik sąžiningas, kruopštus nuolatinis darbas kiekvienoj konkrečioj byloj, matyt, kad tą reputaciją ir padės susigrąžinti. Kiek tai užtruks, laikas parodys, bet aš manau, kad tas laikas, kada mes vėl turėsime tą reputaciją, kurią teismas ir turi turėti – ne už kalnų“, – sakė A.Valantinas.
„Tas laikas, kada mes vėl turėsime tą reputaciją, kurią teismas ir turi turėti – ne už kalnų“, – sakė A.Valantinas.
R.Gadliauskas pridūrė, kad netrukus planuojama pradėti Teisėjų tarybos posėdžius transliuoti visuomenei, ir sakė manantis, kad tokie žingsniai turėtų didinti teismų sistemos atvirumą, padėti susigrąžinti visuomenės pasitikėjimą.
Teisėjai dirbo keletą dienų
Pasak Nacionalinės teismų administracijos, dėl koronaviruso situacijos Visuotinis teisėjų susirinkimas pirmą kartą vyko keletą dienų – antradienį buvo iškelti kandidatai į naujosios sudėties Teisėjų tarybą, trečiadienį vyko kandidatų pristatymas teisėjų bendruomenei, o ketvirtadienį visos Lietuvos teisėjai balsavo už būsimos kadencijos narius.
Ketvirtadienį Teisėjų tarybos rinkimai pirmą kartą vyko dešimtyje apygardų visoje Lietuvoje – Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Mažeikiuose ir Utenoje bei trijuose teismuose Vilniuje. Rinkimus stebėjo atitinkamų teismų atstovai atsakingi už korupcijos prevenciją ir visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovai.
Pernai liepą Seimui priėmus Teismų įstatymo pataisas, tarybos narių skaičius sumažintas nuo 23 iki 17. Šią kadenciją vykdomojoje teismų savivaldos institucijoje bus trys Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai, du Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai ir vienas – Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo.
Visuotinio teisėjų susirinkimo pirmininkas R.Gadliauskas neslėpė, kad teisėjų bendruomenė šį optimizuotą modelį vertina nevienareikšmiai, tačiau tokia įstatymų leidėjo valia, kuriai Temidės tarnai nutarė neprieštarauti, t.y. naująją Tarybą išsirinko būtent iš 17 narių.
Visiems apygardos teismams atstovaus trys skirtingų teismų teisėjai, keturi teisėjai atstovaus visiems apylinkės teismams, vienas – apygardų administraciniams teismams.
Pagal pareigas Teisėjų tarybos nariais taip pat yra Aukščiausiojo, Apeliacinio ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkai.
Penktadienį vyksiančiame susirinkime ketinama paskelbti išrinktus Teisėjų tarybos narius ir išklausyti kadenciją baigusios tarybos ir Teisėjų garbės teismo ataskaitas. Taip pat planuojama diskusija apie teismų viziją, misiją ir strategiją ateičiai, apdovanojimai už nuopelnus ir ypatingus pasiekimus teisingumo srityje pasižymėjusiems asmenims.