„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 07 01 /10:55

Vokietija spaudžia Lietuvą dėl tranzito į Kaliningradą: bijo erzinti Maskvą

Lietuvai derantis su Europos Komisija (EK) dėl sankcionuotų rusiškų prekių tranzito, spaudimą didina Vokietija. Berlynas primygtinai reikalauja, kad tranzitas galėtų vykti per Lietuvą iš pagrindinės Rusijos dalies į Kaliningrado sritį. Tokį raginimą viešai išsakė ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.
Gitanas Nausėda kartu su  Olafu Scholzu lankėsi Generolo Silvestro Žukausko poligone
Gitanas Nausėda kartu su Olafu Scholzu lankėsi Generolo Silvestro Žukausko poligone / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Birželio 17-ąją įsigaliojus Europos Sąjungos sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą ir nurodė tai padariusi remdamasi EK išaiškinimu. Reaguodama į tai Maskva pareiškė, kad tranzito ribojimais pažeidžiami tarptautiniai susitarimai ir pagrasino atsaku.

Reaguodama į situaciją, EK šiuo metu rengia atnaujintas gaires dėl sankcijų.

„Spiegel“: Vokietija daro spaudimą

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas Madride NATO viršūnių susitikimo spaudos konferencijoje pareiškė, kad kad „Europos Sąjunga turi nustatyti reikiamą sistemą ir taisykles“ krovinių gabenimui iš Rusijos į jos anklavą.

„Ir, žinoma, šios taisyklė visada turi būti nustatomos atsižvelgiant į tai, kad turime reikalą su eismu tarp dviejų Rusijos dalių“, – pridūrė jis, leisdamas suprasti, kad ES sankcijos rusiškoms prekėms neturėtų būti taikomos, nes šios prekės į bloką patenka ne kaip importas, o tik tranzitu.

„Manau, kad visos susijusios šalys šiuo metu deda didžiules pastangas, kad šioje vietoje atsirastų deeskalacijos dinamika“, – spaudos konferencijoje sakė O. Scholzas.

Vokietijos leidinio „Spiegel“ turimais duomenimis, Vokietijos vyriausybė piktinasi Lietuvos veiksmais. Esą Berlynas nepritaria Lietuvos vertinimui, kad sankcionuotų prekių tranzitas neturėtų vykti per Europos Sąjungos teritoriją, net ir į Kaliningradą.

„Tai transportas iš Rusijos į Rusiją“, – leidinys cituoja vieno šaltinio išsakytą mintį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olafas Scholzas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olafas Scholzas

Kaip rašoma „Spiegel“ publikacijoje, Vokietijos vyriausybė baiminasi, kad dėl tranzito į Kaliningradą konfliktas su Rusija gali dar labiau paaštrėti. Be to, nerimaujama, kad Maskva gali panaudoti ir jėgą.

Leidinys akcentuoja, kad Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ne kartą pabrėžė, jog vienas svarbiausių jo tikslų – neleisti NATO tapti karo ašimi. Čia pat primenama, kad būtent Lietuvoje yra dislokuoti vokiečių kariai, kurie gali įsitraukti į galimą konfliktą.

„Vokiečiai daro spaudimą Komisijai, kad sankcijos nebūtų taikomos Kaliningradui. Jie baiminasi, kad jų kariai gali įsitraukti į karinį konfliktą, ir yra įbauginti Rusijos“, – „Spiegel“ cituoja šaltinį Lietuvos vyriausybėje.

Sprendimas iki liepos 10 dienos

Naujienų agentūra „Reuters“ šią savaitę, remdamasi dviem su tranzito į Kaliningradą klausimu susipažinusiais šaltiniais, pranešė, kad liepos pradžioje gali būti pasiektas kompromisinis susitarimas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį per Lietuvą.

Vieno iš šaltinių teigimu, pagal vieną kompromisinį variantą, krovinių judėjimui tarp Rusijos ir Kaliningrado srities ES sankcijų atžvilgiu būtų pritaikyta išimtis, nes toks judėjimas nėra laikomas normalia tarptautine prekyba.

Tokia išimtis būtų pritaikyta tik su sąlyga, kad kroviniai būtų naudojami tik Kaliningrade bei nebūtų eksportuojami per jo uostą.

Kito šaltinio teigimu, išimtis Kaliningradui galėtų būti padaryta humanitariniais pagrindais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs