Seimas pernai priėmė Politinių partijų įstatymo pataisą, kad po Seimo rinkimų registruotai naujai politinei partijai, jei ji turi frakciją Seime, finansuoti papildomai skiriami valstybės biudžeto asignavimai.
Visgi įstatyme yra išlyga, kad valstybės biudžeto asignavimai neskiriami tuo atveju, kai naujai politinei partijai atstovaujantys Seimo nariai į Seimą buvo išrinkti kaip politinės partijos, kuri buvo pripažinta šiurkščiai pažeidusi finansavimo įstatymą, kandidatai.
Kad „socdarbiečiams“ dotacija neturėtų būti skiriama VRK posėdyje prabilo būtent motininės partijos – Lietuvos socialdemokratų partijos – į VRK deleguota Jūratė Lebedevienė. Ji priminė, kad tie patys Seimo nariai, kurie dabar sukūrė LSDDP figūravo istorijoje, už kurią socialdemokratų partija pernai rudenį buvo pripažinta pažeidusi įstatymą ir neteko 400 tūkst. eurų valstybės dotacijos.
Nauji metai – senos nuodėmės nebegalioja
VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė nurodė, kad jai taip pat kyla abejonių, tačiau ji pripažino mananti, kad dotacija turėtų būti mokama, nes LSDP dotacijos negavo pernai, o „socdarbiečiai“ dotaciją gauti teisę įgijo tik nuo šių metų.
„Ar galima kažkaip į praeitį bausti, nežinau... Kita vertus, tos pačios pavardės“, – abejojo ji.
L.Petronienė sakė nemananti, kad negali skirti ilgesniam laikotarpiui. Esą turėtų būti taikomas tas pats laikotarpis.
VRK narė Aistė Žilinskienė tikino, kad LSDP dotacijos neskirti nutarta pusmečiui, o šis terminas jau pasibaigęs, todėl neturėtų būti taikomas ir kitai iš baustosios partijos narių susikūrusiai partijai.
„Galima socialdemokratų klausimą išspręsti labai paprastai. Socialdemokratai paprašo jiems sankciją pratęsti ir tada negauna abi“, – pasiūlė LSDDP atstovas, buvęs VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
LSDDP teisę gauti dotaciją ginti stojo ir į VRK „valstiečių“ deleguota Jonė Valčiukienė. Ji tikino nematanti teisinio pagrindo neskirti dotacijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicijos partneriams „socdarbiečiams“.
Kad dotacijos skirti nereikėtų skubėti tikino Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos deleguotas VRK narys Vilius Semeška. Jis priminė, kad LSDDP įkūrė tie patys asmenys, už kurių veiklą LSDP negavo dotacijos.
Galiausiai VRK nusprendė LSDDP skirti 249 tūkst. eurų dotaciją.
Gaus ir mažosios partijos
Dotacijas ketvirtadienį VRK dar skyrė Artūro Zuoko vadovaujamai Lietuvos laisvės sąjungai (liberalams) bei Seimo nario Naglio Puteikio lyderiaujama Lietuvos centro partija. Pirmajai priklauso apie 80 tūkst. eurų, antrajai – 64 tūkst. eurų.
Didžiausią dotacija tradiciškai teks opozicinei Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams. Jiems ketinama skirti 629 tūkst. eurų.
Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga gaus 520 tūkst. eurų, opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija – 470 tūkst. eurų.
Valstybės lėšų dar sulauks Liberalų sąjūdis, Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.
Pirmąjį pusmetį iš viso paskirstyta beveik 3 mln. eurų.
Šių metų valstybės biudžete partijoms numatyti iš viso 6 mln. eurų.