2021 12 08

VRM: savanoriškas migrantų grįžimas į kilmės šalis bus skatinamas triskart didesne pinigų suma

Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos baigė nagrinėti neteisėtai į Lietuvą iš Baltarusijos patekusių migrantų prieglobsčio prašymus, kuriuos užregistravo vasarą ir rugsėjį dirbusios mobiliosios komandos. Iš 3272 prašymų prieglobstis suteiktas 54 užsieniečiams – kitų laukia išsiuntimas į kilmės šalis, rašoma Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pranešime žiniasklaidai.
Spaudos konferencija prie Lietuvos ir Baltarusijos pasienio
Spaudos konferencija prie Lietuvos ir Baltarusijos pasienio / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Siekiant paskatinti savanorišką grįžimą, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma savanoriškai į kilmės šalis norintiems grįžti migrantams išmoką didinti tris kartus – iki 1000 eurų. Šių išmokų didžioji dalis bus finansuojama iš Europos Komisijos Lietuvai suteiktos paramos migracijos krizės valdymui.

„Migrantų grąžinimas į kilmės šalis yra sudėtingas ir ilgas procesas. Vieno migranto išlaikymas Lietuvai per metus kainuoja 11 000 eurų – tai yra išties didelė našta valstybei. Ieškome būdų, kaip paskatinti savanorišką grįžimą ir tikimės, jog didesnė išmoka padidins išvykimą pasirinkusiųjų skaičių“, – teigė A.Bilotaitė.

Teismui buvo apskųsta apie 610 Migracijos departamento sprendimų nesuteikti prieglobsčio. Teismas iki šiol nepatenkino nė vieno migrantų skundo – 86 bylose skundas atmestas, dar 48 bylose paliktas nenagrinėtu. A.Bilotaitės teigimu, Teismas tik dar kartą patvirtino, jog dauguma į Lietuvą atvykusių migrantų nėra tikrieji prieglobsčio prašytojai ir Migracijos departamento sprendimai nesuteikti prieglobsčio yra pagrįsti.

Sprendimas dėl 1000 eurų paramos galios iki 2022 m. sausio 20 d. ir bus taikomas tik šiuo metu Lietuvoje esantiems migrantams. Valstybės sienos apsaugos tarnyba savanoriškai grįžtantiems migrantams iki šiol teikė 300 eurų finansinę paramą bei parūpindavo kelionės bilietus. Iš Lietuvos jau išsiųsti 400 neteisėti migrantai, 345 iš jų – savanoriškai.

Pasak ministrės, būtina ne tik visais būdais stiprinti pastangas dėl savanoriško grįžimo skatinimo, bet ir aktyviai dirbti su tokiomis šalimis kaip Irakas, kurio piliečiai sudaro daugumą neteisėtai į Lietuvą atvykusių migrantų. Lietuvoje jau 3 kartus lankėsi Irako konsulai, padėję norintiems grįžti irakiečiams sutvarkyti kelionės dokumentus.

Neteisėtų migrantų prieglobsčio prašymai buvo išnagrinėti skubos tvarka, kuri įteisinta Seimo neeilinėje sesijoje priėmus įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisas. Prieglobstis suteiktas Sirijos, Jemeno, Irako, Eritrėjos, Afganistano piliečiams. Jie gaus leidimus gyventi Lietuvoje ir pradės dalyvauti integracijos programoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų