Pasak „VSA Vilnius“ direktorės Jurgitos Petrauskienės, kreiptis į STT bendrovė nuspręsta po to, kai buvo gautas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos įspėjimas dėl atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sostinėje sutarties nutraukimo, jei nebus sumokėta savivaldybės nurodyta suma Vilniaus regiono komunalinių atliekų sąvartyno operatoriui, o vėliau iš šio operatoriaus – pareiškimas dėl bankroto bylos iškėlimo.
Vilniaus regiono komunalinių atliekų sąvartyną valdo Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC), kurio didžiausia akcininkė yra Vilniaus miesto savivaldybė.
VAATC pranešime „VSA Vilnius“ bankroto bylos iškėlimą motyvuoja tuo, jog „VSA Vilnius“ skola VAATC valdomam sąvartynui siekia daugiau nei 2,2 mln. Lt. VAATC kaltina bendrovę nemokumu bei prašo teismo imtis laikinųjų priemonių – sąskaitos bei turto arešto. Tokiu būdu būtų paralyžiuota „VSA Vilnius“ veikla.
„VSA Vilnius“ skolos fakto sąvartynui neneigia, tačiau ginčija skolos dydį bei atkreipia dėmesį, kad didžioji dalis įsiskolinimo yra susidariusi iš savivaldybės valdytų daugiabučių gyvenamųjų namų administratorių (butų ūkių), kuriems buvo ar yra skolinga ir pati Vilniaus miesto savivaldybė.
Šiuo metu Vilniaus miesto atliekų turėtojai yra skolingi daugiau nei 2,7 mln. Lt „VSA Vilnius“ už atliekų surinkimą ir išvežimą.
Anot J.Petrauskienės, „VSA Vilnius“ yra moki bendrovė, kuri vien per 2012 metus skolos dydį sumažino daugiau nei milijonu litų.
Bendrovės pranešime teigiama, kad prašydama STT ištirti galimai nusikalstamą piktnaudžiavimą sostinės atliekų tvarkymo paslaugų srityje „VSA Vilnius“ pateikė bendrovės turimus duomenis apie sistemingus Vilniaus miesto savivaldybės veiksmus, kuriais gali būti siekiama neteisėtai perskirstyti atliekų tvarkymo rinką.
Savivaldybė tai vadina išsisukinėjimu
Vilniaus savivaldybė tokius „VSA Vilnius“ veiksmus vadinapaprasčiausiu bandymu išsisukti ir nemokėti susikaupusių skolų. „Tegu jie sumoka skolas ir nebus jokio atliekų tvarkymo rinkos perskirstymo“, – savo poziciją 15min.lt išsakė Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus.
Anot J.Pinskaus, skola buvo susikaupusi net 3,5 mln. Lt ir nemažėjo. „Jaučiuosi taip: jūs esate man skolinga, aš kreipiuosi į teismą, kad tą skolą man grąžintumėte, o jūs parašote skundą STT, jog aš esu korumpuotas“, – ironiškai nuo 2006 metų besitęsiančią problemą apibūdino J.Pinskus.
Atliekas Vilniaus mieste tvarko septynios įmonės ir šešios iš jų, J.Pinskaus teigimu, pradėjo piktintis, kodėl Vilniaus savivaldybė vienai įmonei sudaro išskirtines sąlygas ir nereikalaujama sumokėti skolų.
„Mes derėjomės, kalbėjome, reikalavome, prašėme. Dėl skolos išieškojimo pradėtos kelios bylos. Kaskart bandome tą situaciją griežtinti sankcijas „VSA Vilnius“ atžvilgiu. Bet negaliu pasakyti, kad nebandome derėtis. „Senamiesčio ūkis“ buvo įsiskolinęs „VSA Vilnius“ 835 tūkst. Lt, tai sudarėme trišalę sutartį ir ta suma buvo nurašyta, skola sumažėjo“, – sakė J.Pinskus.
Tačiau dabartinius „VSA Vilnius“ veiksmus J.Pinskus teigė galintis pavadinti „gudriais skolininkų manevrais“, galimai šmeižiant savivaldybę, VAATC ir nemokant skolų.