„Sutarėme, kad tokia ataskaita yra ruošiama. Ji artimiausiu metu atsiras. Klausėme, kiek ji gali skirtis nuo pernykštės. Žinome, kad jie ruošia, derina su Vyriausybe, ministerijomis, nes tai yra jautrus klausimas, susijęs su žvalgyba ir kitų valstybių veiksmais. Manau, kad ji bus išsamesnė šiek tiek. Gal bus daugiau faktų, skaičių. Mūsų politika yra šiek tiek kitokia, gal faktų ir pavardžių minėjimo bus nedaug. “, – po trečiadienį vykusio NSGK posėdžio, kuriame buvo svarstyta 2012 m. VSD veiklos ataskaita sakė A.Paulauskas.
Pirmą kartą viešą savo metinės veiklos ataskaitos apžvalgą VSD pristatė pernai birželį.
Joje teigiama, kad 2011 m. užsienio žvalgyba Lietuvoje labiausiai domėjosi Lietuvos vykdomais energetiniais projektais. Siekiant formuoti neigiamą nuomonę apie Visagino atominę elektrinę (VSD) ir suskystintų dujų terminalą (SDT) papirkinėta žiniasklaida, verslo, visuomeninės organizacijos ir judėjimai.
VSD apžvalgoje prognozuojama, kad per artimiausius kelerius metus užsienio valstybių žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla aktyvės, „bus mėginama skatinti socialinę, etninę, politinę įtampą, didinti visuomenės nepasitikėjimą šalies politine santvarka“.
Be to, bus siekiama įsitvirtinti Lietuvos finansų, transporto sektoriuose, įsigyti didžiausių Lietuvos ūkio subjektų akcijų.
Todėl, anot VSD, labai svarbus tiek politikų, tiek verslo atsakingas požiūris į slaptą informaciją ir ryšius su slaptomis užsienio tarnybomis.
Pirmojo vieša VSD ataskaita sukėlė emocijų bangą. Labiausiai kliuvo VSD teiginiai, kad kai kurios žiniasklaidos priemonės ir visuomeniniai judėjimai, kritikuojantys Lietuvos vystomus energetikos projektus, yra parsidavę trečiosioms šalims.
Be to, piktintasi, kad VSD savo apžvalgoje neįvardino konkrečių vardų, pavardžių, pavadinimų, tačiau publikavo kai kurių judėjimų nuotraukas.
VSD vadovas Gediminas Grina tuomet aiškino, kad judėjimų įvardinti negali, nes ji nebūtinai sąmoningai kenkia Lietuvai, o gal tik jų veikla užsienio valstybės naudojasi kaip įrankiu.