Trečiadienį šiuo klausimu surengtame NSGK posėdyje VSD generalinis direktorius Gediminas Grina pažymėjo, kad gali kilti grėsmių Lietuvos saugumui, jei duomenys apie diplomatų, karių ir žvalgų privačius interesus bus prieinami viešai.
Todėl NSGK rekomendavo užsienio reikalų ministerijos, krašto apsaugos ministerijos ir VTEK atstovus artimiausiu metu parengti sąrašą pareigybių, kurių deklaracijos nebūtų viešinamos. Tačiau VTEK keisti savo priimtos tavrkos neskuba.
„Šį klausimą dar svarstysime. Principas yra viešinti. Yra kitas klausimas, kokia apimtimi. Čia yra diskusijos klausimas. (...) Mes turime gauti informaciją iš suinteresuotų institucijų, kodėl dalies asmenų deklaracijos neturi būti viešos. Turime gauti motyvuotą informaciją. Kai ją gausime, praplėsime išimčių sąrašą.“, – po posėdžio sakė VTEK narys Deivydas Rimkevičius.
Posėdyje VTEK atstovams buvo aiškinama, kad sužinojusios apie diplomatų ar URM tarnautojų skolas ir sandorius, užsienio žvalgybos gali imti tokius asmenis verbuoti. Tačiau, atrodo, kad VTEK tokios kalbos neįtikino. Laikinai VTEK tebevadovaujantis Remigijus Rekerta teigė, kad išskirti diplomatų grupę nebūtų teisinga.
Savo ruožtu A.Ažubalis bandė VTEK įtikinti, kad užsienio žvalgybos domisi būtent žemesniojo rango diplomatais, o ne ministrais ar prezidente.
„Pirmasis taikinys užsienio žvalgybų yra būtent diplomatinė tarnyba ir jų atstovai. Ir būtent vidurinio rango – ne ambasadoriai, ne ministras, ne prezidentė – jos neverbuos niekas, o verbuos pirmo, trečio rango sekretorių, kuris prieina ir skaito popieriukus. Tada pamatys: a, tu, jaunuoli, turi 300 tūkst. litų, paskolą, labai gerai, mes tau padėsime“, – pavyzdį komiteto posėdyje pateikė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Anot jo, nereikėtų viešinti net ir Lietuvos diplomatų skaičiaus.
„Tai yra informacijos, kurios yra labai jautrios. Netgi skaičius. Aš, pavyzdžiui, niekur nesakau kiek pas mus yra diplomatų ir kiek valstybės tarnautojų dirba, kiek yra pagalbinio personalo. Kai kam tai atrodo lyg kokia neurozė, bet tai ne neurozė, tiesiog taip elgiasi visi“, – kalbėjo ministras.
Jis pažymėjo, kad deklaruoti interesus diplomatams yra privaloma ir būtina, tačiau jų deklaracijos negali būti prieinamos bet kam.
VTEK atstovai savo ruožtu dar priminė, kad viešinimo pusėn stoja prezidentė.
„Jūs išvis nenorit diplomatų viešinti, būkim biedni, bet teisingi, bet prezidentė to nori“, – komiteto posėdyje priminė D.Rimkevičius.
Primename, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusį penktadienį pareiškė, kad diplomatų deklaracijos turi būti viešos.
„Slėpti čia nėra ko. Yra išimtys padarytos tiems, kuriems nereikėtų to daryti – tai operatyvinio darbo darbuotojams, žvalgybos žmonėms. Tačiau čia noriu iš karto pasakyti: diplomatai yra valstybės tarnautojai ir slėpti jie neturi ko. Jeigu mes turime įtarimų, kad diplomatas gyvena ne iš atlyginimo, tai jis neturi būti diplomatinėje tarnyboje. Todėl slėpti nėra ko ir deklaruoti privalo visi“, – penktadienį viešėdama Seime sakė D.Grybauskaitė.
A.Ažubalis neatskleidė, ar jau yra su prezidente aptaręs šį klausimą.
Primename, kad dėl šią liepą VTEK nutarė, kad privačius interesus turintys deklaruoti asmenys tai privalo daryti tik per Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninio deklaravimo informacinę sistemą.
Deklaracijas pagal naują tvarką nuo rugpjūčio 1-osios jau yra paskelbę per 9 tūkst. asmenų. Pagal įstatymą deklaracijos turi būti pateiktos iki spalio.
VTEK narys D.Rimkevičius pripažino, kad tol, kol nebus patvirtintas naujas sąrašas tų, kurių deklaracijos neturi būti skelbiamos, viešai bus prieinamos ir diplomatų deklaracijos, jei jie spėjo jas užpildyti iki dabar.