Pernai vasario 10 dieną 15min rašė, kad Vilniaus oro uoste stovi privatus lėktuvas, priklausantis Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkui Jevgenijui Prigožinui.
Šis oligarchas finansavo „trolių fabriką“, kuris kišosi į JAV prezidento rinkimus.
Lietuvos žiniasklaida aiškinosi, ką Vilniaus oro uoste veikė šis lėktuvas.
„Lėktuvu atskrido du Rusijos piliečiai, įgula. Jų dokumentai buvo patikrinti, atliktos visos numatytos procedūros. Nė vienam iš jų nėra taikomos sankcijos, abu gali teisėtai atvykti į Šengeno erdvę“, – tuomet 15min sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis.
Ketvirtadienį paskelbtame Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime“ pateikiama daugiau detalių apie minėtą įvykį.
Anot dokumento, 2020 metų pradžioje į Vilniaus oro uostą atskraidintas J.Prigožinui priklausantis orlaivis „Hawker 800“.
Tuo pačiu metu reisiniu lėktuvu į Lietuvą du kartus atvyko asmuo, turintis Jevgenijaus Prigožino vardu išduotą Rusijos Federacijos piliečio pasą, veido bruožais primenantis patį J.Prigožiną, bet tai nebuvo šis Kremliaus režimui artimas oligarchas.
Anot dokumento, J.Prigožino antrininko turėtame pase nurodyta gimimo data buvo tokia pati, kaip ir paties oligarcho – 1961 metų birželio 1 diena.
Į Lietuvą buvo atvykęs du kartus
Anot VSD ir AOTD, pirmą kartą J.Prigožino antrininkas iš Rusijos į Vilnių reguliariuoju skrydžiu atskrido 2020 metų vasario 13 dieną.
Nuvyko prie Susisiekimo ministerijos pastato, nusifotografavo ir grįžęs į oro uostą reguliariuoju skrydžiu išvyko atgal į Rusiją
Iš oro uosto jis nuvyko prie Susisiekimo ministerijos pastato, nusifotografavo, ir grįžęs į oro uostą reguliariuoju skrydžiu išvyko atgal į Rusiją.
Saugumo atstovai pabrėžia, kad Lietuvos teritorijoje jis praleido tik penkias su puse valandos.
Po kiek laiko, vasario 26 dieną, reguliariuoju skrydžiu J.Prigožino antrininkas į Lietuvą atskrido antrą kartą.
Jis nusifotografavo prie Seimo, Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Valdovų rūmų ir 2020 metų vasario 27 dieną traukiniu išvyko į Baltarusiją, nors turėjo lėktuvo bilietą tos pačios dienos skrydžiui.
Skelbta apie susitikimus su ministerijos atstovu
Mūsų žvalgybos tarnybų parengtame Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pabrėžiama, kad Rusijos propagandiniai portalai pernai panaudojo J.Prigožino vardą prieš Lietuvą įvykdytame informaciniame išpuolyje, kuriame buvo panaudotas tik vienas tikras faktas – kad į Vilniaus oro uostą atskraidintas J.Prigožinui priklausantis orlaivis.
Anot VSD ir AOTD dokumento, Rusijos bulvarinių naujienų portalas sobesednik.ru paskelbė tikrovės neatitinkančius teiginius, kad 2020 metų vasario 10 dieną lėktuvu „Hawker 800“ į Lietuvą tariamai atvyko oligarchas J.Prigožinas, ir su aukštas pareigas užimančiu Susisiekimo ministerijos atstovu aptarė informacinių technologijų projektus Lietuvoje.
Antrasis sobesednik.ru straipsnis skelbė, kad J.Prigožinas dar kartą
atvyko į Vilnių ir lankėsi Seime, nes, nepaisant jam taikomų sankcijų, turi galimybę keliauti po Europos Sąjungą.
Straipsniai buvo iliustruoti J.Prigožino antrininko nuotraukomis prie Lietuvos valstybės institucijų.
Įspūdžiui sustiprinti straipsniai buvo iliustruoti J.Prigožino antrininko nuotraukomis prie Lietuvos valstybės institucijų.
Anot dokumento, apie tariamus J.Prigožino vizitus Vilniuje pranešė ir kiti Rusijos interneto portalai, papildydami melagingą istoriją naujomis nebūtomis detalėmis: J.Prigožinas neva susitiko ne tik su įtakingais valstybės tarnautojais, bet ir su Lietuvos verslo įmonių vadovais, o vienas portalas paskelbė neva sulaukęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko padėjėjo pasipiktinimo, kad J.Prigožinas gali netrukdomai lankytis Lietuvoje.
„Iš tiesų J.Prigožino antrininkas Vilniuje nesusitiko nė su vienu Rusijos portalų publikacijose minimu Lietuvos valdžios ar verslo atstovu.
Tikėtina, kad šia provokacija siekta rasti patekimo į Šengeno erdvę pažeidimų, kurstyti Lietuvos visuomenės ir NATO bei ES valstybių nepasitikėjimą Lietuvos valdžios institucijomis, jas bandant parodyti kaip nepatikimas, dvigubus žaidimus žaidžiančias partneres.
Nepaisant vykdytojų pastangų ir resursų, šio informacinio išpuolio negalima vadinti sėkmingu, nes melagingą informaciją publikavo tik nedideli bulvariniai Rusijos portalai, o rezonanso ji nesukėlė nei Lietuvoje, nei kitose NATO bei ES valstybėse“, – rašoma Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.
Nuo „trolių fabrikų“ iki „Wagner“ samdinių
Su J.Prigožinu susiję vadinamieji „trolių fabrikai“, propagandiniai portalai ar privačios karinės kompanijos „Wagner“ samdiniai – veikia visame pasaulyje, realizuodami Rusijos politinės, karinės ir informacinės įtakos projektus.
2019 metais JAV paskelbė sankcijas J.Prigožinui dėl bandymo paveikti rinkimus.
2020 metų spalį J.Prigožinas buvo įtrauktas į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą dėl Jungtinių Tautų paskelbto ginklų tiekimo Libijai embargo pažeidimų.