2014 04 16 /11:10

VSD: Maskva Lietuvoje valdo informacinę erdvę rusų kalba, o Rusijos žvalgai dirba su diplomatijos priedanga

Praėjusiais metais Valstybės saugumo departamentas (VSD) daugiausia dėmesio ir išteklių skyrė Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veiklai prieš Lietuvos interesus, teigiama trečiadienį paskelbtoje šios institucijos 2013 metų veiklos ataskaitoje.
Karinio parado akimirka
Karinio parado akimirka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Vykdant kontržvalgybinius tyrimus, buvo nustatyta ir neutralizuota priešiška užsienio valstybių žvalgybos tarnybų veikla – bandymai verbuoti Lietuvos Respublikos piliečius ar kitaip įgyti nacionaliniam saugumui reikšmingos informacijos, kuri nėra laisvai prieinama, o kartais net įslaptinta“, – rašoma dokumente.

VSD teigimu, Lietuvos atžvilgiu priešišką veiklą itin aktyviai vykdo su diplomatine priedanga Rusijos ambasadoje, Rusijos prekybos atstovybėje ir Generaliniame konsulate Klaipėdoje veikiantys Rusijos žvalgybos tarnybų darbuotojai. Pasinaudodami diplomato statusu ir garantijomis šie žvalgybos ir saugumo tarnybų darbuotojai renka juos dominančią informaciją apie Lietuvą ir jos partnerius.

Lietuvos atžvilgiu priešišką veiklą itin aktyviai vykdo su diplomatine priedanga Rusijos ambasadoje, Rusijos prekybos atstovybėje ir Generaliniame konsulate Klaipėdoje veikiantys Rusijos žvalgybos tarnybų darbuotojai

Ataskaitoje nurodoma, kad 2013 metais svarbūs tyrimai vykdyti siekiant išsiaiškinti grėsmes, susijusias su regiono valstybių stabilumu ir įtaka Lietuvai, Lietuvos siekiu turėti būtinus energetinius išteklius ir įgyvendinti energetikos projektus, užsienio valstybių įtaka Lietuvos tautinėms bendruomenėms, kairiuoju ir dešiniuoju ekstremizmu, terorizmu, užsienio šalių įtaka Lietuvos informaciniam sektoriui.

Konsultuodama Migracijos departamentą, ar užsieniečiai, kuriems ketinama suteikti, pratęsti leidimus gyventi Lietuvoje, išduoti vizas, nekelia grėsmės valstybės saugumui, VSD pernai siūlė netenkinti 628 užsieniečių prašymų, dešimčiai asmenų rekomenduota nesuteikti Lietuvos pilietybės. Tikrinant informacija apie valstybės tarnyboje besidarbinančius ar norinčius rinktis pasienio, policijos, viešojo saugumo pareigūnus rengiančias studijas asmenis, nustatyta, kad du jų priklauso Lietuvoje uždraustoms organizacijoms. Dar 13 asmenų, ketinusių įsidarbinti valstybės tarnyboje, VSD pripažinti nepatikimais.

Ataskaitoje teigiama, kad 2013 metais buvo 33 tūkst. fizinių ir juridinių asmenų, turinčių teisę dirbti ar susipažinti su slapta informacija, 25 tūkst. – su valstybės paslaptimi. Pernai 15 asmenų ir vienai įmonei nuspręsta nesuteikti patikimumo pažymėjimo, leidžiančio prieiti prie įslaptintos informacijos.

Pažymima, kad VSD biudžetas išliko 2005-ųjų metų lygio ir siekė 61,4 mln. litų, įskaitant investicijas VSD centrinio pastato Pilaitės prospekte statyboms.

Trečiadienį VSD veiklos ataskaitą pristatys Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.

Fotolia nuotr./Vaikas žiūri televizorių
Fotolia nuotr./Vaikas žiūri televizorių

Rusija siekia kontroliuoti Lietuvos informacinę erdvę rusų kalba

Rusija siekia kontroliuoti Lietuvos informacinę erdvę rusų kalba, sako Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovė.

„Lietuvos informacinę erdvę rusų kalba siekiama kontroliuoti, ir tai pavyksta. Yra trys programos ir jos remiamos tik iš Rusijos“, – sakė VSD darbuotoja

Trijų Seimo komitetų posėdyje informacinio saugumo klausimu kalbėjusi VSD darbuotoja pažymėjo, kad Lietuvoje veikiantys rusiški kanalai yra finansuojami iš Rusijos, o vadovybėje daugiausia – Rusijos piliečiai, turintys leidimus gyventi Lietuvoje.

„Situacija  Lietuvoje yra tokia, kad pagal televizijų programas rusų kalba ir jų retransliacijas kabelinėje televizijoje, pagal Rusijos produkciją Lietuvos televizijos kanaluose, pagal spaudos leidinių pasiūlą iš Rusijos bei vietinių rusiškų spaudinių gaunamą paramą iš Rusijos galime teigti, kad informacinė erdvė rusų kalba tiesiogiai ar netiesiogiai vis dėlto priklauso nuo Rusijos. Pati Rusija įvardija vieną iš grėsmių tai, kad Lietuvos rusakalbiai yra gerai integravęsi Lietuvoje ir gerai sutaria su lietuviais. Antra grėsmė – jaunoji karta, kuri nebemoka tiek rusų kalbos, ir tokiu būdu Rusija ieško visai naujų būdų, tiek kurdama interneto portalus, tiek rengdama seminarus, žiemos, vasaros mokyklas, studijas ir jas apmokėdama“, – sakė VSD atstovė, kurios pavardė komitetų neskelbiama.

„Lietuvos informacinę erdvę rusų kalba akivaizdžiai siekiama kontroliuoti, ir tai iš tikrųjų pavyksta. Jei kalėtume konkrečiai apie tris rusakalbes žiniasklaidos priemones, ir ką jos rašo, galėtume įvardinti tai, kad jos yra remiamos iš Rusijos, paramos Lietuvoje negauna, atitinkamai tai, kas formuoja jų turinį, yra aišku. Dviejų žiniasklaidos priemonių vyriausieji redaktoriai yra Rusijos federacijos piliečiai, turintys leidimą gyventi Lietuvoje, taip pat viena iš jų pavaduotoja“, – kalbėjo VSD atstovė.

Klausiamas, kiek žmonių žiūri rusiškas televizijos programas, VSD generalinis direktorius Gediminas Grina sakė, kad šie monitoringo duomenys vieši – skirtingu laiku tokios televizijos turi nuo 5 iki 10 proc. žiūrovų.

Savo pasisakyme VSD vadovas retoriškai klausė, kodėl kabelinių televizijų siūlomuose paketuose – gausu rusišku kanalų, ir visiškai nėra lenkiškų, išskyrus „TV Polonia“.

Komitetų posėdyje pasisakęs Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pirmininkas Edmundas Vaitekūnas pažymėjo, kad komisijos turimos priemonės prieš propagandą yra gana ribotos.

„Komisijos priemonės, kurias gali taikyti, yra gana ribotos, visų pirma dėl to, kad kanalai registruoti Europos Sąjungos šalyse, taip pat įstatymuose reglamentuota, kad apribojimai taikomi iki trijų mėnesių“, – trečiadienį Seime trijų komitetų posėdyje dėl informacinio saugumo sakė E.Vaitekūnas.

E.Vaitekūnas pažymėjo, kad norint iš viso stabdyti viso kanalo transliavimą, tą padaryti gana sudėtinga.

E.Vaitekūnas pažymėjo, kad norint iš viso stabdyti viso kanalo transliavimą, tą padaryti gana sudėtinga

„Kalbant apie viso kanalo stabdymą, turi būti tokiais atvejais keturios sąlygos, kurios turi būti vykdomos vienu metu – pažeidimas, kompetentingos institucijos išvados (dėl pažeidimo – red.), taip pat Europos Komisija turi konsultuotis su transliuojančia valstybe, jei nepavyksa sutarti per penkiolika dienų ir panašiai, sąlygos gana sudėtingos“, – kalbėjo komisijos vadovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad komisija minimiems rusiškiems kanalams nėra išdavusi licencijų, todėl apribojimai nukreipiami į operatorius, ir šiuo atveju kyla problemų dėl palydovinės televizijos „Viasat“, kuri ir toliau retransliuoja Lietuvoje sustabdytas programas.

„Kabeliniai operatoriai yra blogoje situacijoje, nes yra kitas retransliuotojas, „Viasat“, kuris nėra Lietuvos jurisdikcijoje ir komisijos sprendimai lyg ir negalioja jiems. Mes kreipėmės į prokuratūrą, kad ištirtų, ar teisėtai „Viasat“ retransliuoja, nors ir teismas, ir komisija yra nustatę, kad tos programos yra stabdomos trims mėnesiams“, – sakė LRTK vadovas.

Seime trečiadienį informacinio saugumo klausimus susirinko aptarti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos, Švietimo, mokslo ir kultūros bei Informacinės visuomenės plėtros komitetai.

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos prašymu trims mėnesiams yra apribotos kanalų „RTR planeta“ ir „NTV Mir Lithuania“ ne Europos Sąjungoje pagamintų laidų transliacijos trims mėnesiams. Pernai analogišką sprendimą teismas buvo priėmęs „PBK Lithuania“ atžvilgiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai