2020 03 04 /12:25

VSD neigia rinkęs informaciją apie kandidatų komandas, R.Karbauskis pranešimą vadina provokacija

Valstybės saugumo departamentas (VSD) trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.
VSD rinko informaciją apie G.Nausėdos aplinką, V.Ušacką
Darius Jauniškis, Gitanas Nausėda, Vygaudas Ušackas / 15min nuotr.

„Griežtai paneigiame žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. VSD tikrai nerinko ir neteikė jokios informacijos apie minimus asmenis“, – BNS sakė VSD atstovė Aurelija Katkuvienė.

15min ji nurodė, kad VSD veikla yra griežtai reglamentuota ir toks informacijos rinkimas neįmanomas.

Griežtai neigiame, kad rinkome informaciją apie išvardintus asmenis.

„Yra sekimo sankcijos, leidimai tam tikri turi būti. Griežtai neigiame, kad rinkome informaciją apie išvardintus asmenis. Tokią informaciją patikrinti labai paprasta, nes sekamiems asmenims yra išduodamos sankcijos“, – aiškino A.Katkuvienė.

Galbūt asmenys nebuvo sekami, tačiau rinkta vieša informacija apie juos? VSD atstovė tai neigia: „Tikrai galiu pasakyti, kad VSD nerinko informacijos apie šiuos asmenis“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aurelija Katkuvienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aurelija Katkuvienė

Anot jos, VSD rinkimų metu turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui, bet nieko daugiau.

A.Katkuvienė taip pat atkreipė dėmesį, kad šią informaciją tikrino teisėsauga ir nusikaltimo neįžvelgė.

„Neabejojame, kad STT ir prokuratūra įvertino šią informaciją, ji buvo paneigta, nepardėti jokie tyrimai ikiteisminiai, taigi jo informacija nepasitvirtinusi“, – sakė VSD atstovė.

Politologas: skandalas būtų tik trim atvejais

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas tikina, kad esminė frazė VSD paaiškinime yra ši: „Rinkimų metu VSD turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui“.

„Tai svarbus momentas, kuris gali būti lemiamas, jei visgi teks grįžti prie šios informacijos tikrinimo oficialiu būdu. Pirma, VSD išties galėjo (ir turėjo, daugelis turbūt sutiktų), stebėti rinkimų kampaniją ir rinkti duomenis, ar joje nėra „užsienio rankos“. Šiuo atveju rinkti duomenis apie rinkimų kampanijos dalyvių ratą (ir pvz., tai, ar jie nėra susiję kokiais nors neaiškiais ryšiais su Rusijos atstovais) būtų normalus veikimas, vykdant iškeltą užduotį užtikrinti, kad į rinkimus nesikištų užsienio veikėjai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – politologas Tomas Janeliūnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – politologas Tomas Janeliūnas

Apie tokius veikėjus VSD galėjo net informuoti pačius kandidatus (jie juk neturi savos žvalgybos, o prisigretinti prie kandidatų galėjo norėti daug asmenų) ir taip sumažinti jų pažeidžiamumą. Antra, tokia užduotis nekeltų didelių įtarimų, jei ji būtų vykdoma visų kandidatų ir visos rinkimų kampanijos dalyviu mastu“, – feisbuke rašo jis.

Tačiau dviem atvejais, pasak politologo, ši informacija gali sukelti rimtą skandalą.

„Jei tai buvo a) selektyvus informacijos rinkimas b) apie tai informuojamas tik vienas kandidatas, kuris galėjo tokia informacija disponuoti savo politiniais tikslais c) gautas „užsakymas“ rinkti informaciją apie konkurento/tų aplinką iš politiko, užimančio oficialias pozicijas ir besinaudojančio savo tarnybine padėtimi – tuomet, o brolyti! – tai būtų žiaurus skandalas“, – aiškina T.Janeliūnas.

R.Karbauskis: visi keliai veda į konservatorius

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis provokacija vadina pranešimą, kad VSD rinko medžiagą apie prezidento Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

„Net nesitiki, kad taip galėtų būti. Kam dabar reikia šią informaciją skleisti? Kažkas nori supriešinti prezidentą su kažkuo, aš nelabai suprantu. Gal čia tos žiežirbos, kurios dabar laksto viešojoje erdvėje tarp buvusios prezidentės ir prezidento? Bet tai, mano asmeniniu įsitikinimu, yra provokacija“, – BNS trečiadienį sakė R.Karbauskis.

Jei tai nėra provokacija, jei tai iš tikrųjų įmanoma įrodyti, kad tai yra tiesa, visi keliai veda į konservatorius, keliai veda ir aukštyn, į Prezidentūrą.

R.Karbauskis sako nematantis pagrindo pradėti parlamentinį tyrimą.

„Matau tą tekstą ir aš visiškai sutinku su (valdybos – BNS) sprendimu, kurį parėmė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, nepradėti tyrimo, nes jie nemato pagrindo. Aš irgi nematau, aš netikiu tuo. Jei darytumėme prielaidą, tada iškart prasideda tyrimas apie aukščiausią valstybės vadovą. Nemanau, kad tai realu, nemanau, kad tai buvo realybėje“, – sakė jis.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ramūno Karbauskio susitikimas su gyventojais Žasliuose
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ramūno Karbauskio susitikimas su gyventojais Žasliuose

R.Karbauskio nuomone, pradėjus tyrimą, tektų daryti prielaidą, kad nurodymai žvalgybai rinkti informaciją apie kai kuriuos asmenis buvo duodami Prezidentūroje Dalios Grybauskaitės valdymo metu.

„Jei neminėtų Ušacko, galima eilė užsakovų, o minint Ušacką, belieka tik konservatoriai, nelieka kitų variantų. Kam jiems to reikėjo – man sunku suprasti. Ir konservatoriai negalėtų patys duoti pavedimo VSD tirti tuos dalykus, reiškia, turėjo aukščiausias valstybės vadovas duoti tokį nurodymą. Tai teoriškai galima kažkaip paaiškinti, nes žinoma apie „tulpių paštą“ ir panašiai. Jei darytumėme prielaidą, kuo aš netikiu“, – svarstė „valstiečių“ lyderis.

„Jei tai nėra provokacija, jei tai iš tikrųjų įmanoma įrodyti, kad tai yra tiesa, visi keliai veda į konservatorius (...), keliai veda ir aukštyn, į Prezidentūrą. Tik aš nemanau, kad tai realu, kad Prezidentūra galėjo duoti tokius pavedimus“, – tvirtino politikas.

D.Gaižauskas: pirmą kartą matau

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas sako pirmą kartą matantis Vytauto Bako pateiktą informaciją apie Valstybės saugumo departamento (VSD) galimai rinktą medžiagą apie Gitano Nausėdos aplinką, diplomatą Vygaudą Ušacką.

„Aš galiu pasakyt, tai, ką perskaičiau, pirmą sykį matau. Bet aš, kiek supratau pagal vizas, kurios uždėtos, kad tai ta pati informacija, apie kurią pateikė STT ir Generalinė prokuratūra, kad nei nusikaltimo, nei užsakymų nebuvo“, – BNS trečiadienį sakė D.Gaižauskas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas

Su pateikta informacija susipažinęs D.Gaižauskas kelia klausimą, ar ją paviešinęs V.Bakas nepažeidė Pranešėjų apsaugos įstatymo.

„Kyla klausimas, ar šitokiu savo elgesiu V.Bakas nepadarė pažeidimo, nes jis išdalino informaciją Seimo nariams, kiek aš suprantu, jis žinojo, kad pranešėjui suteiktas Pranešėjo apsaugos įstatymo nuostatomis pranešėjo statusas“, – teigė komiteto vadovas.

D.Gaižauskas teigė, kad medžiagą komitetui V.Bakas pateikė trečiadienio rytą.

„V.Bakas atnešė papkę su kažkokiais dokumentais, sekretoriatas užregistravo ir padalins visiems komiteto nariams. Aš jau pasiėmiau, perskaičiau, matau, kad tai buvo dokumentas, 2019 metų balandžio 25 dienos rašytas Seimo NSGK pirmininkui V.Bakui. Komitetas nieko apie tai nežinojo“, – sakė komiteto vadovas.

D.Gaižauskas teigė trečiadienį popiet dėl galimai pažeisto Pranešėjų apsaugos įstatymo susitinkantis su Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovais.

NSGK nariai: informacija nepasitvirtinusi

Seimo NSGK narys konservatorius Gabrielius Landsbergis sako, kad V.Bako pateiktą informaciją komentuoti sunku, nes jis jos anksčiau posėdžiuose nepristatė.

„Kaip suprantu iš generalinio prokuroro paaiškinimo, teisinis vertinimas jau buvo atliktas ir informacija nepasitvirtino“, – BNS perduotame komentare teigia G.Landsbergis.

Komiteto narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė sako, jog šiuo metu sunku spręsti dėl paviešintos informacijos tikrumo, todėl kreipsis į STT ir prokuratūrą prašydama atsakyti, ką konkrečiai jie atrado tikrindami gautą medžiagą.

„Kyla keli klausimai, ar iš tiesų taip yra, kaip nurodyta rašte, nes tai kažkokio asmens kreipimasis ir jo situacijos matymo išsakymas. Teisėsaugos institucijos tikrino pateiktą informaciją ir komitetui pasakė, kad nenustatyta galima nusikaltimo sudėtis“, – BNS sakė D.Šakalienė.

„Jei iš tiesų yra taip, kaip parašyta, kyla klausimas dėl tos patikros teisėtumo, nes iš to rašto nėra iki galo aišku, kas yra iniciatorius tos patikros, pavyzdžiui, kandidatai į prezidentus neturi tokios teisės prašyti, kad kažkas būtų tikrinamas, bet šiuo atveju galima tik spėlioti, nes iš šio rašto, kieno iniciatyva buvo vykdoma patikra, tikrai nėra aišku“, – teigė parlamentarė.

V.Tomaševskis: nenustebčiau, kad informacija teisinga

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA–KŠS) lyderis Valdemaras Tomaševskis sako, jog nenustebtų, kad politikams pateikta informacija apie Valstybės saugumo departamento (VSD) rinktus duomenis yra teisinga.

„Informacijos neskaičiau, galiu spėti, kad tai yra priešrinkiminis ėjimas, kai kurie politikai ieško vietos po saule, Vytautas Bakas – irgi. Kiek ta informacija reali, ar tai buvo daroma – sunku pasakyti (...), bet aš nenustebčiau, jei taip ir būtų. Neseniai buvo renkama informacija apie 500 žmonių, kokios jie yra tautybės, kokie yra jų giminystės ryšiai“, – BNS sakė V.Tomaševskis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valdemaras Tomaševskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valdemaras Tomaševskis

Vis dėlto V.Tomaševskis skeptiškai vertina galimybes toliau aiškintis šią informaciją, nes tai, jo nuomone, būtų išnaudota priešrinkiminėse kovose.

„Aš skeptiškai žiūriu, kadangi tai būtų grynai priešrinkiminis tyrimas ir Seimas tik tuo ir užsiimtų. Bet toks neteisėtas rinkimas informacijos – nenustebčiau, kad tai buvo“, – pabrėžė LLRA–KŠS vadovas.

Politikas šioje situacijoje taip pat įžvelgia analogijų su Specialiųjų tyrimų tarnybos surinkta informaciją apie LLRA–KŠS atstovą, susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių ir jo įvairiose institucijose įdarbintus tolimais giminystės ryšiais susijusius asmenis.

„Jei yra informacija, kad buvo renkama informacija dėl susisiekimo ministro, darytas sąrašas – aš čia matau analogijas. Reikia tyrimus daryti iškart, o ne po metų, reikia iškart reaguoti“, – tvirtino jis.

Siūlo klausimą svarstyti iš naujo

Seimo valdyba turėtų iš naujo svarstyti klausimą dėl Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nario Vytauto Bako siūlyto tyrimo pagal pranešimą apie Valstybės saugumo departamente (VSD) galimai neteisėtai rinktą informaciją, sako opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas.

„Manau, kad dabar tikrai reikia atnaujinti tą klausimą ir svarstyti dėl laikinosios komisijos steigimo. Nelabai suprantu, kodėl kolega (V.Bakas – BNS) slėpė bent tyrimo objektą, menamą ar ne menamą, jei mes būtume turėję panašią informaciją tuo metu, kai valdyba svarstė siūlymą pradėti tyrimą, manau, kad valdyba būtų priėmusi kitą sprendimą“, – BNS sakė J.Sabatauskas.

„Kadangi šiuo metu NSGK yra išvažiuojamajame posėdyje VSD, turbūt po posėdžio bus pasitarta su komitetu ir valdyba kitam posėdyje, tikiuosi, svarstys tą klausimą“, – teigė J.Sabatauskas.

Opozicinių liberalų frakcijos vadovė Viktorija Čmilytė–Nielsen sako, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) bei valdyba dar kartą turėtų įvertinti pranešimą, jog VSD rinko medžiagą apie prezidento Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

„Kaip suprantu, teisinis kelias jau buvo praeitas Vytauto Bako – kreipimasis buvo, jis gavo atsakymus iš institucijų. Bet Seime yra NSGK, yra valdyba – yra įrankiai inicijuoti tyrimą. Man iš tos pateiktos viešojoje erdvėje, žinoma, kyla klaustukų“, – BNS sakė V.Čmilytė-Nielsen.

Jos teigimu, pagrindinis klausimas, kurį turėtų išsiaiškinti komitetas – ar VSD buvo suformuotos užduotys rinkti informaciją apie konkrečius asmenis.

„Yra toks įrankis, kuris yra prieinamas, manau, kad tą informaciją dar kartą turėtų įvertinti komitetas ir valdyba“, – tvirtino parlamentarė.

Seimo valdybos narys, Socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas sako, kad valdyba kol kas nemato pagrindo klausimo pervarstyti, tuo labiau, kad „tas liudytojas yra užslaptintas“.

Anot jo, sprendimą dėl politikų tyrimo vis viena turėtų priimti Seimas, kuris kitą savaitę renkasi į pavasario sesiją. „Seimas greit susirinks, spręs, aš manau, tą klausimą“, – BNS sakė G.Kirkilas.

Jis taip pat teigė, kad pasirodžiusi informacija jo nenustebino: „Manęs jau seniai nieks nestebina“.

Ž.Pavilionis sako jokių duomenų apie V.Ušacką iš VSD negavęs

Seimo narys konservatorius Žygimantas Pavilionis sako negavęs iš Valstybės saugumo departamento (VSD) jokių duomenų apie diplomatą Vygautą Ušacką.

„Nežinau, tikrai nepasiekė (informacija apie V. Ušacką – red.)“, – BNS trečiadienį sakė politikas.

Tai Ž.Pavilionis sakė komentuodamas aukšto rango žvalgybos pareigūno pranešimą, kad VSD rinko duomenis apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir V.Ušacką.

Konservatorius, anksčiau kritiškai pasisakęs apie partijos atrankoje į kandidatus prezidento rinkimuose dalyvavusį V.Ušacką, teigė iš VSD jokios informacijos apie jį negavęs.

Anot informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno, per pirmąjį pokalbį 2018 metų liepą VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nurodė surinkti informaciją apie vieno iš kandidato į prezidentus komandos narius ir verslininkus, į kuriuos bus kreipiamasi dėl paramos rinkimuose.

Rašte nurodoma, kad vadovybės nurodymu VSD rinko informaciją apie buvusį diplomatą V.Ušacką, dalyvavusį konservatorių partijos atrankoje dėl kandidato prezidento rinkimuose.

„Net nepažįstu tokio žmogaus“, – paklaustas, ar yra bendravęs su R.Bridikiu, sakė Ž.Pavilionis.

Tai buvo mano politinis vertinimas ir mano patirtis darbo su juo kaip diplomato, kaip politiko, bet aš tikrai nesirėmiau jokiais VSD duomenimis.

„Net nežinau, net nemanau, kad buvau sutikęs asmeniškai. Paprastai aš atsimenu vardus, pavardes“, – pridūrė jis.

Ž.Pavilionis teigė šiuo metu esantis Moldovoje ir negalintis ilgai kalbėti, bet kelis kartus paneigė bendravęs su VSD atstovais apie V.Ušacką ar apskritai pažįstantis R.Bridikį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

Anot pranešėjo, 2018 metų rugsėjį per pokalbį R.Bridikis nurodė, kad „reikia paremti“ V.Ušacko politinį oponentą, Seimo narį Žygimantą Pavilionį „informacija, kuri įrodytų, kad V.Ušackas yra prorusiškas“.

Pagal raštą, šis pokalbis įvyko tą pačią dieną, kai Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų priežiūros komitetas rinkose svarstyti Ž.Pavilionio pasisakymus apie V.Ušacką. Tuo metu Ž.Pavilionis jau buvo paskelbęs, kad atsisako dalyvauti pirminiuose partijos rinkimuose.

Ž.Pavilionis sako, kad jo kritiški pasisakymai apie V.Ušacką buvo politinis vertinimas, paremtas asmenine patirtimi, o ne gauta informacija iš VSD.

„Tai buvo mano politinis vertinimas ir mano patirtis darbo su juo kaip diplomato, kaip politiko, bet aš tikrai nesirėmiau jokiais VSD duomenimis“, – sakė jis.

„Ne, tikrai ne. Būtų įdomu, jeigu gaučiau, bet tikrai ne“, – paklaustas, ar yra gavęs kokios nors neoficialios informacijos iš VSD, sakė Ž.Pavilionis.

V.Ušackas BNS sakė, kad jo komandus narius baugino VSD.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Bakas

BNS gauti duomenys rodo, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G.Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V.Ušacką.

Informaciją apie tai pareigūnas 2019 metų balandį pateikė tuometiniam Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui. Informaciją taip pat yra gavę generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus.

Informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno tapatybė jo paties prašymu nėra atskleista. Dokumentai rodo, kad jam gali būti suteiktas pranešėjo statusas.

Pranešėjas yra pateikęs informaciją apie tris epizodus. Jis teigė, kad informacija buvo renkama apie G.Nausėdos aplinkoje rinkimų kampanijos metu buvusius politikos, verslo ir kultūros žmones, įskaitant dabartinius G.Nausėdos komandos narius.

Seimo narys V.Bakas vasario mėnesį paprašė Seimo valdybos inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“. Valdyba tyrimą inicijuoti atsisakė.

Anot informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno, per pirmąjį pokalbį 2018 metų liepą VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nurodė surinkti informaciją apie vieno iš kandidato į prezidentus komandos narius ir verslininkus, į kuriuos bus kreipiamasi dėl paramos rinkimuose.

Anot pranešėjo, jam buvo nurodyta asmenis patikrinti VSD duomenų bazėse ir surinktą informaciją asmeniškai perduoti VSD direktoriui Dariui Jauniškiui.

Sąraše be kitų yra G.Nausėdos štabo vadovė, dabartinė Prezidentūros kanclerė Algė Budrytė, politologai Linas Kojala ir Mindaugas Jurkynas, kompozitorius Giedrius Kuprevičius, režisierius Arūnas Matelis, muzikantas Jurgis Didžiulis, verslininkas ir politikas Aivaras Abromavičius, filosofai Vytautas Rubavičius ir Mindaugas Kubilius, verslininkai Ilja Laursas ir Vladas Lašas.

Į kitą sąrašą įtraukta per 40 verslininkų, tarp jų – įmonių grupės „Girteka Logistics“ valdybos pirmininkas Mindaugas Raila, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas Dainius Dundulis, „Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa, „Grigeo“ savininkas Gintautas Pangonis, „KG Group“ valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys.

Anot pareigūno, R.Bridikis nurodė, kad tai „itin slaptas pavedimas“, o po kelių dienų surinkta informacija buvo pateikta D.Jauniškiui.

„Direktorius pokalbio pabaigoje man pasakė, kad jis pateiktos informacijos pilnoje apimtyje „Jam“ nepasakos, o tik įvardins asmenis, kurie yra blogi“, – rašoma kreipimesi, neįvardijant pavardžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų