Pastaroji komisija kitą arba dar kitą savaitę turėtų rinktis į posėdį, kuriame svarstys žinomo apžvalgininko Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) Kęstučio Girniaus žiniasklaidoje paskelbtas prielaidas apie galimai VSD jam darytą spaudimą dėl viešai reiškiamos kritiškos nuomonės.
Kai kurie komisijos nariai tokius dvišalius VSD vadovo susitikimus su parlamentarais vertina kaip esą bandymą daryti įtaką galimam departamento veiksmų tyrimui.
Pats VSD vadovas tokių vertinimų nekomentuoja, teigdamas, jog susitikimas įvyko A.Sacharuko iniciatyva.
A.Sacharukas BNS penktadienį patvirtino pasikvietęs P.Malakauskas susipažinimui, kaip naujai išrinktas Seimo Operatyvinės veiklos kontrolės komisijos ir tuo pačiu Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys.
A.Sacahrukas patikino, jog susitikime kalbėta tik kai kuriais organizaciniais klausimais – apie ketinamą surengti Seimo Operatyvinės veiklos kontrolės komisijos posėdį.
Kai kurie šios komisijos nariai kol kas nėra gavę VSD išduodamų leidimų dirbti su slapta informacija, todėl posėdis gali būti surengtas tik tuomet, kai bus atliktos minėtos procedūros.
Klausiamas, ar buvo kalbama apie žiniasklaidoje pasirodžiusias prielaidas dėl esą politizuotų VSD veiksmų, A.Sacharukas tai paneigė.
„Nebuvo apie tai kalbos, buvo tik bendrais bruožais užsiminta apie posėdį šiuo klausimu, kada jis gali įvykti", – sakė A.Sacharukas.
Tuo metu VSD vadovas P.Malakauskas teigė, jog A.Sacharukas inicijavo susitikimą norėdamas sužinoti „detaliau" apie žiniasklaidoje pasirodžiusius įtarimus dėl VSD veiklos.
„Pokalbio kryptis ta, kur dabar žiniakslaidoje. Yra prašymas V.Mazuronio, kad būtų surengtas Operatyvinės veiklos kontrolės komisijos posėdis ir norėjo pirmininkas sužinoti detaliau. Štai ir viskas", – BNS penktadienį sakė P.Malakauskas.
Operatyvinės veiklos kontrolės komisijos pirmininko pavaduotoja Liberalų sąjūdžio atstovė Dalia Kuodytė teigė nematanti nieko bloga, jei vieno iš operatyvinės veiklos subjektų vadovas panoro susipažinti su komisijos pirmininku.
Tačiau kiek besiskiriančios pašnekovų versijos apie susitikimo turinį, anot parlamentarės, jau gali sukelti bereikalingų abejonių.
„Jei buvo aptarinėjamas galimas tyrimas ir kažkokios detalės, manau, tai jau būtų ne visai etiška. O jei kalbame apie jau kažkokias detales, tai, manau, ne vien komisijos pirmininkas, bet visi komisijos nariai turėtų išgirsti kažkokius paaiškinimus. O kodėl pirmininkas tai gali išgirsti anksčiau nei kiti - man nelabai suprantama", – sakė D.Kuodytė.
Seimo Operatyvinės veiklos kontrolės komisijos skubų posėdį raginęs sušaukti šios komisijos narys opozicinės frakcijos „Tvarka ir teisingumas" seniūnas Valentinas Mazuronis sakė taip pat laikąs „negeru ir bereikalingas emocijas galinčiu sukelti dalyku" VSD vadovo neoficialius susitikimus su departamento pareigūnų veiksmus ketinančios besiaiškinti komisijos pirmininku.
Apžvalgininkas K.Girnius teigia sulaukęs VSD pareigūnų perspėjimų, kuriuos pats apžvalgininkas vertina kaip jam darytą spaudimą dėl viešai reiškiamos kritiškos nuomonės.
TSPMI docento nuomone, žinios apie galimą žurnalistų, kitų asmenų sekimą turi būti kruopščiai ištirtos: „Seimui seniai laikas ištirti ir nustatyti, kokiu mastu VSD stebi Lietuvos gyventojus, kokiu pagrindu ir kam rodoma tokia „operatyvinė" medžiaga ir kokiais tikslais, kokiomis aplinkybėmis teismai pritaria tokiam stebėjimui".
Buvęs Laisvosios Europos radijo Lietuvos tarnybos vadovas K.Girnius teigia prieš kelis mėnesius sulaukęs VSD pareigūnu prisistačiusiojo asmens skambučio ir vizito į namus. Iš pastarojo susitikimo bei vėliau susitikimų su itin aukštu VSD pareigūnu, apžvalgininkas teigia turįs įtarimų, kad jo kritiški straipsniai kliuvo ne užsienio spectarnyboms, o pačiam VSD.
Pokalbyje su itin aukštu VSD pareigūnu, kurio pavardės apžvalgininkas nenurodo, K.Girnius teigia sulaukęs paaiškinimų esą prezidentas ir Konstitucinis Teismas pernelyg dažnai kritikuojami valstybės pamatai.
VSD vadovas Povilas Malakauskas apžvalgininko teiginių apie VSD pareigūnų jam galimai darytą spaudimą dėl viešai reiškiamos kritiškos nuomonės nekomentuoja.
Laikinasis premjeras socialdemokratų vadovas Gediminas Kirkilas raginimus tirti apžvalgininko paviešintas žinias vadino pernelyg sureikšmintu dėmesiu ir teigė, jog tokiu būdu konservatoriai galimai siekia atstatydinti VSD vadovą P.Malakauską.
K.Girniaus įtarimus aiškintis ėmėsi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) bei Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija.