Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 12 02

VTEK narė pasiskundė Seimo valdybai dėl komisijos pirmininko Remigijaus Rekertos vadovavimo stiliaus

Tarp Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) vadovo Remigijaus Rekertos ir šios komisijos narės Elenos Vaitiekienės plykstelėjo nesantaikos ugnis. Etikos sargė Seimo valdybai pasiskundė, kad VTEK tampa vieno asmens institucija.
Remigijus Rekerta
Remigijus Rekerta / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

VTEK narė E.Vaitiekienė kreipėsi į Seimo valdybą prašydama, kad ji padėtų spręsti parlamentui atskaitingoje komisijoje susikaupusias problemas. Trijų puslapių skunde etikos sargė bando atkreipti parlamentarų dėmesį į VTEK pirmininko pareigas nuo gegužės mėnesio einančio R.Rekertos vadovavimo stilių. Anot E.Vaitiekienės, komisijos pirmininkas ignoruoja kitų komisijos narių nuomonę ir atvirai jiems reiškia nepagarbą, rašo „Lietuvos žinios“.

Parlamentarai nepanoro kištis į VTEK narių konfliktą.

„Jaučiu pareigą pranešti, kad pastaruoju metu, ypač pasikeitus komisijos vadovui, tarp komisijos narių ėmė klostytis santykiai, ne visiškai atitinkantys įstatyme įtvirtintų komisijos narių lygiateisiškumo ir nepriklausomumo principus. Mus bandoma paversti komisijos sekretoriato darbuotojais, pavaldžiais pirmininkui“, – Seimo valdybai rašė E.Vaitiekienė.

Ji tikino, kad nagrinėjant įvairiausius klausimus komisijos narių galimybės balsuoti pagal įstatymą ir savo sąžinę tapo labai ribotos. Anot E.Vaitiekienės, taip yra dėl to, kad posėdžiuose dalyvauja ir nuomonę reiškia ne tik komisijos nariai, bet ir sekretoriato darbuotojai, kurie neretai esą daro tiesioginį poveikį, siekdami, kad VTEK sprendimai būtų priimami vienbalsiai. „Tokiomis aplinkybėmis mano, kaip komisijos nario, darbas tampa neperspektyvus ir neprasmingas“, – įsitikinusi ji.

E.Vaitiekienei nepatiko, kad VTEK pirmininkas visiems komisijos nariams paskirstė veiklos sritis ir nurodė kas mėnesį jam atsiskaityti. Ją papiktino ir tai, kad komisijos vykdomų tyrimų organizavimą ir kontrolę R.Rekerta priskyrė sau.

Dienraščio kalbinta E.Vaitiekienė tikino pareiškimu Seimo valdybai nesiekusi iškelti viešumon asmeninių VTEK narių santykių ir nesutarimų. „Norėjau, kad Seimas, kaip įstatymų leidėjas, žinotų, jog yra tam tikros teisinio reguliavimo problemos ir kad santykiai tarp pirmininko ir narių turi būti grindžiami koordinavimo ir bendradarbiavimo, o ne subordinacijos principu“, – dėstė ji.

Etikos sargė atkreipė dėmesį, kad dabar posėdžiuose vyksta teisiniai ginčai, tačiau labai retai nagrinėjami etikos klausimai.

Pasak jos, ankstesnis komisijos veiklos reglamentavimas buvęs geresnis, nes VTEK tuomet buvo solidesnė kompetencijos ir gyvenimiškosios patirties požiūriu. „Padėtis dabar tokia, jog kolegiali institucija šiandien veikia kaip vienasmenė VTEK vadovo institucija“, – pabrėžė ji.

„Tikriausiai dabar visiems atrodau kaip monstras. Man labai gaila, kad nueita taip toli, kad nebuvo bandyta visko išsiaiškinti komisijos viduje“, – dienraščiui trečiadienį sakė VTEK pirmininkas R.Rekerta.

Kaltinimus autoritariniu vadovavimu jis vadino absurdu. „Tai man nebūdinga. Stengiuosi, kad būtų kuo daugiau demokratijos. Dėl tyrimų pradėjimo ar nutraukimo sprendžia visa komisija, nors įstatymas numato ir vienasmeniškų pirmininko sprendimų galimybę. Be to, posėdžiuose kartais perleidžiu pirmininkavimą kitiems VTEK nariams“, – tikino jis.

Anot R.Rekertos, prieš porą metų pakeistame VTEK įstatyme yra numatyta galimybė pirmininkui pavesti komisijos nariams rūpintis atskiromis veiklos sritimis. Tyrimų organizavimą ir kontrolę jis teigė priskyręs sau, nes jam tenka sužiūrėti visus į komisiją ir iš jos plaukiančius raštus.

„Niekas netrukdo nariams teikti siūlymus dėl darbo organizavimo ar vykdomų tyrimų. Manau, kad visa ši istorija yra tiesiog nesusipratimas. Man nesuprantama, kam reikia kreiptis į Seimo narius dėl vidinių komisijos dalykų“, – pabrėžė jis.

Seimo valdyba E.Vaitiekienės rašte išdėstytų problemų nenagrinėjo. Jis buvo perduotas Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui (VVSK), kad šis jį apsvarstytų ir vėliau pateiktų siūlymus, ką reikėtų daryti.

VVSK pirmininkas Vytautas Kurpuvesas sakė, kad etikos sargai turi susitvarkyti patys. „Manome, kad VTEK nariai turi rasti savyje jėgų išspręsti komisijos darbo organizavimo problemas“, – teigė jis. V.Kurpuvesas pridūrė, kad neatmetama galimybė tobulinti VTEK įstatymą. Komisijos nariai pažadėjo netrukus komitetui pateikti siūlymus, kaip reikėtų taisyti šį teisės aktą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos