„Diskusijoms dėl aukštojo mokslo pertvarkos vis labiau krypstant į antraeilius bei lokalius aspektus, Vilniaus universitetas savo pozicija išreiškia pritarimą pertvarkos esminiam tikslui – studijų ir mokslinių tyrimų kokybe privalome lygiuotis į geriausius pasaulio universitetus. Savo pareiškimu siūlome konkrečius principus, kurių pagrindu tokia pertvarka turėtų būti vykdoma“, – antradienį išplatintame pranešime cituojamas VU Tarybos pirmininkas Rimantas Kraujalis.
Pasak VU vadovų, neatsakinga ignoruoti duomenis, rodančius, kad mokslinių tyrimų lygis, studijų programų aktualumas ir brandumas šalies aukštosiose mokyklose skiriasi ne procentais, bet kartais.
Anot pranešimo, siektina tikslingo stipriausių šalies akademinių pajėgų konsolidavimo, užuot palaikius netvarias, neperspektyvias, savitiksles struktūras.
VU tikisi, kad Seimas imsis atsakomybės už bendrąsias aukštųjų mokyklų gyvavimo ir plėtros sąlygas, susilaikys nuo bet kokių ad hoc iniciatyvų kaitalioti galiojantį Mokslo ir studijų įstatymą, orientuosis į modernų aukštosios mokyklos valdymo, akademinės autonomijos ir atskaitomybės visuomenei modelį.
„Politikai turėtų priimti tokį reformos teisės aktų paketą ir biudžeto projektą, kurie leistų jau per šią parlamento kadenciją pasiekti vieno Lietuvos studento studijų finansavimą, ne mažesnį nei ES priklausančių Vidurio Europos šalių vidurkis ir diferencijuojamą pagal aukštosios mokyklos tarptautinio prestižo lygį“, – teigia VU.
VU kviečia ministrų kabinetą, kuris pasiūlė principingą pertvarkos planą, imtis atsakomybės už racionalų nacionalinio turto, mokesčių ir ES paramos naudojimą aukštojo mokslo sektoriuje, sustabdyti išteklių švaistymą ir leidimus vykdyti studijas, kai jie išduoti ignoruojant ekspertinius vertinimus, teisingai informuoti abiturientus ir visuomenę apie tikrąją institucijų būklę.
VU imtųsi atsakomybės užtikrinti modernų, į kokybę orientuotą dalies Vilniuje ir Šiauliuose veikiančių universitetų strateginį valdymą.
Savo ruožtu VU įsipareigoja į aukštesnį kokybinį lygį pakelti mokytojų, viešosios politikos analitikų ir kitų valstybei išskirtinai svarbių specialistų rengimą, integruoti unikalias ir ekspertų gerai įvertintas, perspektyvias studijų programas su jas parengusiu bei įgyvendinančiu personalu. Mokslininkams iš pertvarkomų aukštųjų mokyklų bus suteiktos galimybes tęsti tiriamąją veiklą naudojantis VU infrastruktūra, kelti akademinę kvalifikaciją ir dalyvauti moksliniuose projektuose.
VU imtųsi atsakomybės užtikrinti modernų, į kokybę orientuotą dalies Vilniuje ir Šiauliuose veikiančių universitetų strateginį valdymą ir būtiną restruktūrizaciją, jei Seimas perduotų Vilniaus universitetui šių aukštųjų mokyklų steigėjo funkcijas.
Universitetas laikosi nuostatos, kad įgyvendinant reformą negali būti rizikuojama net laikinai pabloginti tvariausios, didžiausią potencialą ir aukščiausią prestižą Lietuvoje turinčios aukštosios mokyklos būklę, būtina išlaikyti aukštą VU diplomų ir mokslo laipsnių vertę, žyminčių išsilavinimo kokybės standartą.
J.Petrauskienei nesvarbu, kaip konkrečiai vyks pertvarka
MOSTA vadovas, Kauno technologijos, Lietuvos sveikatos mokslų universitetai ir net Aleksandro Stulginskio universitetas kritikuoja „valstiečių“ lyderių, tarp kurių ir premjeras, ir Seimo pirmininkas, ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, pasiūlymą aukštojo mokslo reformai. Pasak jų, pagal tokį planą reforma Lietuvoje išvis neįvyks.
Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė praėjusią savaitę pareiškė, jog nesvarbu, kaip konkrečiai vyks aukštojo mokslo tinklo pertvarka.
„Nebūtų per stipru, jei pasakyčiau, kad, mano galva, tikrai nėra didelio skirtumo, kaip konkrečiai vyks tinklo optimizavimas, nors būtent jis viešojoje erdvėje eskaluojamas labiausiai. Vienareikšmiškai esame atviri, pasirengę išklausyti visas nuomones, leistis į dialogą ir ieškoti tokio tinklinio sprendimo, kuris būtų efektyviausias ir orientuotas į kokybinius pokyčius“, – praėjusį trečiadienį išplatintame pranešime cituojama švietimo ir mokslo ministrė.