Tiesioginio valdymo grėsmė Kalvarijos savivaldybei kilo po to, kai vasario 17 dieną taryba iš pareigų atleido administracijos direktorių, o laikinai į šias pareigas paskyrė direktoriaus pavaduotoją Karolį Babecką, tačiau ir jis buvo atleistas balandžio 6-ąją.
Praėjusią savaitę savivaldybės taryba laikinai į administracijos direktoriaus pareigas paskyrė Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiąjį specialistą Gintarą Bujauską, tačiau nuolatinio direktoriaus vis dar neturi.
„Nepaskyrus Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus, nėra tenkinami vietos savivaldos tikslai ir neužtikrinamas tinkamas savivaldybės gyventojų poreikių administravimas“, – rašoma Vyriausybės patvirtinto Seimo nutarimo aiškinamajame rašte.
Meras svarsto, kad nieko nepakeis
Trečiadienį per Vyriausybės posėdį vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius pažymėjo, jog savivaldybė dar gali išvengti tiesioginio valdymo, jeigu vietos valdžia ras sutarimą dėl administracijos direktoriaus iki Seimo sprendimo.
„Per tą laikotarpį nuo Vyriausybės posėdžio iki Seimo posėdžio būtų pilna galimybė Kalvarijoje politikams rasti tinkamus sprendimus“, – sakė jis.
Premjerė Ingrida Šimonytė viceministrui paantrino.
„Kadangi mes čia tik Seimui siūlome šį sprendimą ir suteikiame dar vieną šansą tarybai rasti sprendimą, kas praeityje yra pasiteisinę ir pavykdavo. Gal ir dabar atsiras išimties ir pavyks. <...>
O toliau matysime. Jeigu išminties neatsiras, tada Seimui teks dėl to apsispręsti“, – kalbėjo ji.
Jeigu išminties neatsiras, tada Seimui teks dėl to apsispręsti.
Tačiau Kalvarijos meras Vincas Plikaitis sakė svarstantis, kad greičiausiai tiesioginis valdymas ir bus įvestas.
„Jeigu siūlė, tai ir įves. Ką aš padarysiu“, – trečiadienį BNS komentavo savivaldybės vadovas.
Jo teigimu, turimoms kandidatūroms nepritaria dauguma tarybos narių, greičiausiai kitame tarybos posėdyje pirmadienį kandidatūra dar nebus pateikta.
„Neturim dar to kandidato. Pasiūliau visiškai neutralų žmogų, jiems jis netinka, jie nori iš tarybos narių paskirti žmogų“, – kalbėjo V.Plikaitis.
Galutinį sprendimą priims Seimas
Pagal įstatymus, kai nutrūksta savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliojimai, taryba per 2 mėnesius privalo paskirti savivaldybės administracijos direktorių, kitu atveju savivaldybėje gali būti įvedamas tiesioginis valdymas.
Tai reiškia, kad savivaldybėje laikinai apribojamas savivaldos teisės įgyvendinimas, išrinkti vietos politikai (meras, savivaldybės tarybos nariai) yra nušalinami nuo valdymo ir sprendimų priėmimo.
Savivaldybės administracija, kitos savivaldybės įstaigos ir savivaldybės valdomos įmonės tęsia savo veiklą bei vykdo įstatymų nustatytas funkcijas.
Tiesioginį valdymą savivaldybėje per Vyriausybės įgaliotinį įgyvendina Vyriausybė.
Tiesioginis valdymas savivaldybės teritorijoje negali trukti ilgiau kaip 6 mėnesius, išskyrus numatytas išimtis.
Viena tokių – jei nuo Seimo dėl tiesioginio valdymo sprendimo iki savivaldybės tarybos kadencijos pabaigos liko mažiau kaip vieni metai.
Šiuo atveju tiesioginis valdymas Kalvarijos savivaldybėje būtų įvedamas iki savivaldybės tarybos kadencijos pabaigos. Savivaldybių tarybų rinkimai numatomi 2023 metų pavasarį.
Pasiūlymą dėl tiesioginio valdymo įvedimo savivaldybėje Seimui teikia Vyriausybė, tuomet Seimas priima galutinį sprendimą.
Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, Lietuvoje tiesioginis valdymas savivaldybių teritorijose buvo įvestas kelis kartus.
Nepriklausomos Lietuvos istorijoje tiesioginis valdymas buvo įvestas 1991 metų vasarį ir 1991 m. rugsėjį Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose bei dalyje kitų savivaldybių, kuriose tiesioginis valdymas įvestas kitais pagrindais.