Vilniaus Lukiškių aikštės prieigose totoriai gyveno nuo seno, seniau čia buvo ir nedidelės totorių kapinės bei mečetė. Sovietmečiu mečetė buvo nugriauta, o kapinės 1968 m. taip pat sunaikintos. Jų vietoje iškilo mokslo institutai. Dabar institutai iškelti, o čia esančius pastatus Vyriausybė svarsto griauti.
Pasak A.Jakubausko, totorių bendruomenių pirmininkai Lietuvoje buvo susitikę su S.Skverneliu ir Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu. Jo teigimu, abu susitikimai buvo labai šilti, dalykiški ir pagarbūs.
„Pirmas premjeras, kuris labai nuoširdžiai atsigręžė į Lietuvos totorių problemas, buvo Saulius Skvernelis“, – sakė A.Jakubauskas.
A.Jakubausko teigimu, S.Skvernelis susitikimo metu teigė, kad šiuo metu yra ruošiamas priešprojektinis planas, kaip adresu Goštauto g. 11 esantį pastatą kaip morališkai ir fiziškai pasenusį nugriauti bei toje vietoje statyti kažką kita.
Pasak A.Jakubausko, premjeras užsiminė, kad vienas naujų pastatų galėtų būti skirtas totorių bendruomenei. Dėl to bendruomenė turėtų pasitarti savo viduje, diskutuoti bendruomenės nariai, dvasininkai, nes tai visos bendruomenės reikalas.
„Premjeras pasakė labai aiškiai ir rišliai – totoriams toje vietoje reikia pastatyti atskirą statinį. Su aptverta tvora.
Parašykite, kiek jums reikia metrų, kokie yra pageidavimai, kokios veiklos, Vyriausybė svarstys“, – premjerą citavo A.Jakubauskas.
Parašykite, kiek jums reikia metrų, kokie yra pageidavimai, kokios veiklos, Vyriausybė svarstys, – premjerą citavo A.Jakubauskas.
Jo teigimu, Vyriausybė pasiūlė totoriams pasirašyti oficialų susitarimą, kuris atveria totoriams unikalias galimybes. Panašus susitarimas, sakė totorių vadovas, buvo pasirašytas su žydų bendruomene.
„Jei manome, kad mums reikalingas kultūros centras Vilniuje, o Vyriausybės pozicija tokia, kad totoriai turėtų turėti savo kultūros centrą, tai būtų galbūt unikali galimybė ateities kartoms, kad jaunimas, kuris perims iš mūsų tą veiklą, galėtų įkurti muziejų, teatrą, biblioteką, skaityklą. (…) Iš mūsų valdžios vyrų yra didelis noras pagelbėti, pritarti“, – sakė A.Jakubauskas.
Jo teigimu, gavus bendruomenės pritarimą tokiai idėjai, šioje vietoje taip pat turėtų būti atlikti archeologiniai tyrimai, o mirusiųjų kaulai, jei tokių bus rasta, surinkti ir perlaidoti kapinėse. Bet dėl to, sakė A.Jakubauskas, apsispręsti turi pati bendruomenė.
Numatomo totoriams skirti ploto dydis – apie 1500-1700 kvadratinių metrų. Anot A.Jakubausko, susitikimo metu premjerui buvo pasakyta, kad totorių bendruomenė pati išlaikyti patalpų turbūt nesugebėtų.
„Vyriausybei buvo pasakyta, kad mes patys negalime išlaikyti tų patalpų.
Vyriausybei buvo pasakyta, kad mes patys negalime išlaikyti tų patalpų.
Mes norėtume, kad tai būtų padaryta kaip žydų bendruomenės atveju, kad Vyriausybė paimtų savo globon, mokėtų už kvadratūrą, netgi galbūt vieną ar kitą etatą išlaikytų. (…) Mes tikrai patys esame nepajėgūs. Jei Vyriausybė imtųsi išlaikyti tą statinį, būtų mums labai didelė pagalba“, – sakė A.Jakubauskas.
Susirinkimo metu pasigirdo ir nuomonių, kad galbūt totoriams skirtoje teritorijoje reikėtų statyti ne kultūros centrą, bet atstatyti anksčiau čia buvusią mečetę.
Toliau spręsti, ar nori, kad jiems būtų skirtas žemės plotas, ir kas jame turėtų būti daroma, totorių bendruomenė turėtų kito visuotinio susirinkimo metu. Jį preliminariai numatoma surengti 2019 m. kovą.