„Artimiausiu metu dalis lėšų Policijos departamentui bus skiriama iš Kelių priežiūros ir plėtros programos, – ketvirtadienį per spaudos konferencijją, surengtą Vyriausybės darbo šimtadienio proga, teigė ministras pirmininkas. – Nebus didelės sumos – iki 3 mln. litų. (…) Dalis lėšų bus skiriama ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT). Tai yra programos, kurios kartu įgyvendinamos su Lietuvos automobilių kelių direkcija ir Policijos departamentu: saugaus eismo gerinimo programa, vinječių kontrolė, kurią Policijos departamentas įsipareigojo sustiprinti.“
Algirdas Butkevičius |
A.Butkevičius patikino, kad kitais metais darbo užmokesčio fondas Policijos departamentui ir VSAT tikrai didės.
Paklaustas, ar policininkai gali būti prašomi eiti nemokamų atostogų, premjeras pažymėjo, jog „valstybė turi planuoti taip asignavimus, kad nemokamų atostogų žmonės neturėtų eiti“.
Prieš keletą metų, prasidėjus krizei, policijos pareigūnai buvo paprašyti eiti nemokamų atostogų. Bet jau 2011-aisiais Saulius Skvernelis, paskirtas policijos generaliniu komisaru, pareiškė, kad nemokamos atostogos nebėra efektyvi taupymo priemonė – esą reikėtų siekti optimalaus žmonių skaičiaus policijos sistemoje.
„Aš nemanau, kad šiuo metu yra išeitis nemokamos atostogos. Tai efektyvi priemonė trumpalaikiam taupymo rezultatui pasiekti, bet jeigu ekonominis sunkmetis tęsis ilgiau, turime priimti sprendimą turėti tiek darbuotojų, kiek jiems galime sumokėti už atliktą darbą darbo užmokesčio“, – tuomet sakė policijos vadas.
Pasieniečio aprangai – 1 litas per metus
Spaudos konferencijoje dalyvavęs vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas pridėjo, jog kiekvienos tarnybos vadovo reikalas yra pažiūrėti, ar nebūtų galima papildomų lėšų rasti iš savų resursų.
Dailis Alfonsas Barakauskas |
„Kad būtų ieškoma visų įmanomų būdų. Ne vien per darbo užmokestį, bet ir kurą, automobilius, uniformų pirkimą, techninį aprūpinimą. Kad valstybė čia padarytų sprendimus, kurie pagerintų pareigūnų darbą.“
Anot ministro, buvusi Vyriausybė paliko tokias sąlygas, kad vieno pasieniečio aprangai per metus skiriama 1 litas, įskaitant batus, uniformą, žieminę aprangą ir pan. „Situacija katastrofiška“, – apibendrino jis
Išjudino nužudymas, kurio galėjo nebūti
Diskusija dėl policijos finansavimo atsinaujino, kai vasarį Klaipėdos rajone buvo nužudyta moteris. Policijos generalinis komisaras S.Skvernelis parlamento Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariams pripažino, kad šis nusikaltimas įvykdytas ir dėl pareigūnų kaltės.
Moteris prieš pat mirtį paskambino bendruoju pagalbos telefonu 112 ir pasiskundė, kad į namus Lūžgalių kaime grįžo sutuoktinis, kuris jau keturis kartus buvo teistas dėl smurto šeimoje ir kuriam buvo uždrausta juose lankytis. Tačiau, policininkams pavėlavus atvykti pagal iškvietimą, įvyko tragedija – moteris buvo nužudyta.
BFL/Tomo Lukšio nuotr./Saulius Skvernelis |
Anot S.Skvernelio, pareigūnai uždelsė sureaguoti į pagalbos šauksmą. „Klaipėdos rajone atliktas tarnybinis patikrinimas ir pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl netinkamo pareigų atlikimo, netinkamo sureagavimo į iškvietimą. Švelniai tariant, įtariame pareigūnų pareigos neatlikimą“, – sakė komisaras, tačiau jis įžvelgė ne vien konkrečių žmonių, bet ir sistemos kaltę.
Pareigūno žodžiais, įvykis buvo priskirtas „C“ kategorijai ir pareigūnai turėjo atvykti per valandą. „Tačiau šiandien yra tokia situacija, kokią mes turime, tai pareigūnas važiuoja į du „B“ lygio įvykius, o tik po to į „C“ įvykį“, – apgailestavo komisaras.
Pasak S.Skvernelio, Lietuvoje kasdien policija sulaukia vidutiniškai 207 pranešimų dėl triukšmo, todėl jai ne visada lengva nuspręsti, kuris iškvietimas svarbesnis.
Vidaus reikalų ministerija (VRM) suskubo paskelbti, kad D.Barakauskas peržiūri ES projektų lėšas ir galimybes jas nukreipti policijos bei pasienio tarnyboms.
Pasak jo, ankstesnei Vyriausybei sumažinus finansavimą VRM kuruojamoms statutinėms įstaigoms vidutiniškai 25 proc., nėra galimybės priimti pakankamai pareigūnų, kurie užtikrintų visuomenės saugumą, apmokėti pareigūnams viršvalandžius. Lėšų esą trūksta net būtiniausiems poreikiams, pavyzdžiui, degalams.
Ieškant galimybių didinti statutinių tarnybų finansavimą A.Butkevičius taip pat pavedė įvertinti vidaus rezervus vyriausybės kancleriui ir finansų bei susisiekimo ministrams.
Sausį TV3 laidoje „Savaitės komentarai“ D.Barakauskas teigė, kad žadama per ketverius metus pareigūnų atlyginimus padidinti 30 proc. „Jei mes tuos ketverius metus padalinsime į metus, išeitų maždaug 7,5 proc. Kadangi pareigūnams per krizę buvo sumažinti atlyginimai ir jie negražinti, tai tiesiog yra mūsų moralinis įsipareigojimas“, – aiškino ministras.