2021 12 03

Vyriausybė teikia Seimui siūlymą iki sausio 15 dienos pratęsti nepaprastąją padėtį

Vyriausybė teikia Seimui siūlymą daugiau kaip mėnesiui pratęsti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija dėl migracijos krizės, šią padėtį siūloma nustatyti ir pasienyje su Lenkija.
Spaudos konferencija prie Lietuvos ir Baltarusijos pasienio
Spaudos konferencija prie Lietuvos ir Baltarusijos pasienio / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Penktadienį Ministrų kabinetas patvirtino Seimo nutarimo projektą, jog nepaprastoji padėtis dešimties kilometrų nuo sienos ruože ir migrantų apgyvendinimo vietose galiotų iki 2022 metų sausio 15 dienos 24 valandos.

Pirminiame projekte buvo numatyta nepaprastąją padėtį pratęsti lygiai mėnesiui, iki sausio 9 dienos, tačiau premjerė Ingrida Šimonytė dėl patogumo pasiūlė kitą datą.

„Nepraktiška siūlyti nustatyti sausio 9 dieną, kuri yra sekmadienis, ir aš siūlyčiau Seimui nustatytu iki sausio 15 dienos, kadangi Seimo sesija bus pratęsta ir posėdį bus galima organizuoti, Seimas turės galimybę tą savaitę apsispręsti ir esant reikalui pratęsti dar“, – sakė premjerė.

Vyriausybė iš esmės dėl to sutarė dar trečiadienį, penktadienį projektui pritarta oficialiai. Sprendimą turės patvirtinti Seimas, tai numatoma padaryti kitą savaitę.

Pagal anksčiau Seimo priimtą nutarimą, padidėjus įtampai dėl neteisėtos migracijos nepaprastoji padėtis įvesta iki gruodžio 9 dienos.

Nutarimu siūloma palikti iki šiol buvusius ribojimus patekti asmenims į minėtą dešimties kilometrų zoną Lietuvos pasienyje su Baltarusija, išskyrus kai kurias išimtis, rengti čia susirinkimus. Tačiau toks draudimas negaliotų pasienyje su Lenkija.

Taip pat siekiama praplėsti ir nepaprastųjų priemonių naudojimą – atgrasančius veiksmus, psichinę prievartą, o kritiniu atveju, jei aktyviais veiksmais ar turimais daiktais asmenys kelia pavojų pareigūnų ar kitų asmenų sveikatai ar gyvybei – ir „proporcingą fizinę prievartą“.

Papildomai numatoma, kad šiuos veiksmus būtų galima taikyti ne tik kai siena kertama ar ją ketinama kirsti tam neskirtose vietose, bet ir tam skirtose vietose, t.y., pasienio kontrolės punktuose.

Sprendimą rengusi Vidaus reikalų ministerija (VRM) tvirtina, kad taip siekiama „užkardyti galimas provokacijas pasienio kontrolės punktuose“.

Taip pat siūloma aiškiau įtvirtinti asmenų, esančių stovyklose Lietuvoje, kurie oficialiai nėra įleisti į Lietuvą, judėjimo ribojimą, t.y. uždrausti jiems palikti apgyvendinimo vietas. Tokia tvarka galiojo ir iki šiol.

VRM duomenimis, šiuo metu Baltarusijoje gali būti susikaupę nuo 7 iki 15 tūkst. migrantų. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė akcentuoja, kad fiksuojama vis daugiau bandymų perkirpti pasienyje įrengtą pjaunančią vielą, vadinamąją koncertiną, taip pat neteisėti migrantai vis dažniau gabenami kroviniais automobiliais.

Pasak jos, kriminalinė žvalgyba taip pat stebi besiformuojančius ryšius tarp Lietuvos ir Baltarusijos nusikalstamų grupuočių, bandant kurti gabentojų tinklus.

Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje susidarius kritinei situacijai dėl masinio užsieniečių antplūdžio, lapkričio 10 dieną Lietuvos Seimas mėnesiui paskelbė nepaprastąją padėtį.

Į Lietuvą šiemet pateko daugiau nei 4,2 tūkst. migrantų.

Lietuva ir kitos Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis