Dalia Grybauskaitė: valdantieji daro gėdą valstybei
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį aštriai sukritikavo valdančiosios koalicijos partnerių poziciją dėl V.Gapšio, kuris, nepaisant apkaltinamojo teismo nuosprendžio, neketina trauktis iš šių pareigų.
„Į Seimo vadovybę išrinkę sunkiu nusikaltimu kaltinamą asmenį socialdemokratai prisiėmė atsakomybę už partijos ir valstybės garbę.
Dalia Grybauskaitė |
Po teismo sprendimo Seimo vadovybėje toleruodama teistą asmenį visa valdančioji koalicija kompromituoja save ir daro gėdą valstybei“, – tokią valstybės vadovės poziciją portalui 15min.lt perdavė jos patarėja Daiva Ulbinaitė.
V.Gapšys portalui 15min.lt pareiškė nekomentuosiantis valstybės vadovės žodžių.
Po pirmadienį įvykusio koalicijos politinės tarybos pasitarimo paskelbta, kad valdantieji tęs darbą kaip iki šiol, be jokių pokyčių Vyriausybėje ar Seimo vadovybėje. Nors sekmadienį posėdžiavusi socialdemokratų valdyba nutarė siūlyti, kad V.Gapšys trauktųsi iš užimamų pareigų Seime, kol bus paskelbtas galutinis Apeliacinio teismo sprendimas, pirmadienį jų nuomonė pasikeitė.
„Mes išsiaiškinome santykius ir galiu pasakyti labai paprastai. Buvo išsakyta socialdemokratų nuomonė, buvo mūsų atsakymas, pateikta papildomos informacijos. Šitoje vietoje yra DP kompetencija, ką deleguoja į kokias pozicijas“, – žurnalistams aiškino pats V.Gapšys.
Paskui Viktorą Uspaskichą – įtarimų šleifas
V.Uspaskichas ūkio ministru dirbo socialdemokratų lyderio Algirdo Brazausko vadovaujamoje Vyriausybėje nuo 2004 m. lapkričio iki 2005 m. birželio.
Tuometis „darbiečių“ lyderis atsistatydino 2005-ųjų birželio 16-ąją, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija jį pripažino supainiojus viešuosius ir privačius interesus. Tuo metu V.Uspaskichas jau buvo išvykęs į Rusiją, iš kurios sugrįžo tik po daugiau nei metų, o atsistatydinimo pareiškimą atsiuntė faksu.
Viktoras Uspaskichas |
Į etikos sargus kreipėsi net trys Seimo nariai. Jiems užkliuvo, kad V.Uspaskichas, aptardamas su Maskvos vyriausybės atstovais Lietuvos didmeninės prekybos ir logistikos centro statybos bei kitus klausimus, galbūt protegavo bendrovę „Krekenavos agrofirma“, kurios 17,44 proc. akcijų pats turi.
Komisija buvo paprašyta pasidomėti ministrą ginančiomis publikacijomis spaudoje, esą apmokėtomis valstybės pinigais, ir galimu Ūkio ministerijos spaudimo savivaldybėms priimti verslo informacijos centrų bei verslo inkubatorių dalininkais Lietuvos verslo darbdavių konfederaciją, kuriai anksčiau vadovavo V.Uspaskichas.
Skandalas dėl jo galimo interesų konflikto tęsėsi ne vieną savaitę, tačiau „darbiečio“ trauktis neprivertė nei opozicijos, nei kitos valdančiosios Socialdemokratų frakcijos seniūno Juozo Oleko raginimai, nei paties prezidento Valdo Adamkaus kritika.
Nepasitikėjimas – ir Artūrui Zuokui
Valstybės vadovas išreiškė nepasitikėjimą iškart dviem į skandalus įsivėlusiais politikais – ne tik ūkio ministru, bet ir su juo konfliktavusiu tuomečiu liberalcentristų pirmininku, Vilniaus miesto meru Artūru Zuoku, ant kurio kaip tik tuo metu krito tariamai pinigų iš įmonių grupės „Rubicon Group“ gavusio „abonento“ šešėlis. Šalies vadovo vertinimu, dviejų parlamentinių partijų vadovų tarpusavio kaltinimai ir santykių aiškinimasis kenkia valstybės bei savivaldos interesams, diskredituoja jas visuomenės akyse.
Artūras Paulauskas: „Ramybė, taika, visuomenės susiklausymas kartais yra didesnė vertybė nei tiesos ieškojimas, kuris priverčia visus išsimušti iš normalaus darbo ritmo.“
„Iškilę ir viešai svarstomi įtarimai net be teisinio jų įvertinimo pakerta visuomenės ir mano pasitikėjimą konflikte dalyvaujančiais politikais“, – pažymėjo prezidentas ir paragino juos nevengti politinės atsakomybės ir vardan moralios politikos priimti atitinkamus sprendimus.
V.Uspaskichas suskubo pareikšti klausysiąs Seimo, o ne V.Adamkaus, kuris tariamai buvo sąmoningai suklaidintas. Lietuva esanti parlamentinė respublika, todėl jis lauksiąs parlamentinių tyrimų išvadų.
Seime tuo metu veikė trys komisijos V.Uspaskicho veiklai tirti. Tyrimus paskatino įtarimai dėl galimai neskaidraus Specialiosios žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos (SAPARD) lėšų skirstymo, numanomas bendrovės „Krekenavos agrofirma“ ir ministrui artimų asmenų protegavimas svarstant valstybinės reikšmės projektus su Rusija bei kuriant verslo informacijos centrus.
Kritikavo net koalicijos partneriai
V.Uspaskichą atstatydinti ragino net valdančiosios koalicijos partneris – vėliau su Darbo partija susijungusios Naujosios sąjungos vadovas, tuometis Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
Ūkio ministras, kaip ir sostinės meras, esą pavėlavo paklausyti V.Adamkaus raginimo pasitraukti iš postų, todėl politikas siūlė juos atstatydinti. Žmonės, anot A.Paulausko, pavargo nuo užsitęsusio skandalo: „Ramybė, taika, visuomenės susiklausymas kartais yra didesnė vertybė nei tiesos ieškojimas, kuris priverčia visus išsimušti iš normalaus darbo ritmo.
Suprantu, kad svarbi nekaltumo prezumpcija, norisi įrodyti ir visuomenei pateikti save pateisinantį argumentą. Tai, kas vyksta dvi savaites, buvo proga pamąstyti apie politinę kultūrą, moralumą, principingumą savo veikloje. Deja, šie politikai elgiasi skirtingai.“
Seimo pirmininkui tuomet keistai skambėjo pamąstymai, esą reikalavimas laikytis moralios politikos mūsų visuomenei nepriimtinas. Tai esą panašu į norą susitarti, „kokio dydžio kyšius galime imti, nes mūsų visuomenė šiandien nėra pasiruošusi pareikalauti neimti kyšio, nepiktnaudžiauti ir neįsivelti į korupcinius santykius“. Raginimas surasti politikams žemesnę kartelę, A.Paulausko žodžiais, yra labai pavojingas.