„Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė turi išsikėlusi ir siekia valstybinių tikslų, – šeštadienį Lietuvos mokslų akademijoje įvykusioje Sąjūdžio valandoje sakė prof. V.Landsbergis. – Kuriems nepatiko nauja valdžia, jie visada skelbė, kad ji tuoj grius. Bet ji išsilaikė ir ėjo pirmyn, turėdama uždavinį pereiti iš paveldėto satelitinio būvio, kur mes ir toliau esame Rusijos energetinės imperijos sudėty.“
Profesoriaus įsitikinimu, šis „satelitinis būvis“ turi savo šalininkų – žmonių įvairiose valstybės struktūrose, kurie naudojasi šiuo būviu ir Lietuvos buvimu „Gazpromo“ imperijos dalimi. „Todėl ir buvo tiek vilčių ir tiek aiškiai skelbiamų tikslų kaip nors greičiau nuversti A.Kubiliaus Vyriausybę, – savo įsitikinimus dėstė europarlamentaras. – Siekta, kad nebūtų pakeista tai, kas dabar egzistuoja.“
Žiūrėkit, ar nebus taip, kad ES bus pakeista „Gazpromo sąjunga“?
Pasak V.Landsbergio, šie siekiai buvo visiškai atviri. Vienas iš jų – 2009 metų sausio mėnesio protestai, virtę riaušėmis ir Seimo langų daužymu bei reikalavimu nesteigti Energetikos ministerijos. „Kodėl darbininkams, profsąjungoms rūpi kaip bus valdoma energetika? Todėl, kad juos pasamdė. Kad tik nebūtų permainų, – kalbėjo V.Landsbergis. – Arba jei jau šis tas darosi, tai kad kaip nors būtų užgaišta, pasiekta, kad ketverių metų kadencija nebūtų vaisinga šiomis permainomis, kad paskui būtų lengva viską atstatyti atgal.“
Pažymėjęs, kad Lietuva energetiškai nėra sujungta su Europos Sąjunga, V.Landsbergis džiaugėsi, kad valstybėje pagaliau atsirado supratimas ir finansavimas energetikos tiltui su Švedija, Lenkija. „Tai pamažu ateina. Bet esame saloje, kuri iš tiesų priklauso kitai imperijai. Todėl, ta antroji nepriklausomybė yra labai realus uždavinys“, – kalbėjo europarlamentaras.
Fronto linijoje
Profesorius išreiškė nuogąstavimą, kad „Gazpromas“ norėjo valdyti visą Europą. „Kartais pasakau: „Žiūrėkit, ar nebus taip, kad ES bus pakeista „Gazpromo sąjunga“? Ar Europa išliks nepriklausoma nuo „Gazprom“ imperijos? Mes ir vėl kaip tyčia esame fronto linijoje. Taip, kaip demokratijai ateinant į buvusią sovietų imperiją buvome frontininkai. Mes neleidome, kad demokratija sustotų ties Vokietijos suvienijimu“, – kalbėjo profesorius.
„Dabar labai reikalingas Sąjūdžio buvimas ir skaidrinimas – matyti esminius dalykus ir pasisakyti už blaivų valstybinį protą, nesiblaškant po kiaulystes ir skandalus. Nors jie realūs, jų pilna. Kiaulysčių ir skandalų turim. Bet jei mes tik apie juos kalbam, triukšmaujam, protestuojam, tai jų mums pakiš ir pakiš. O pagrindiniai dalykai bus sugaišinti, numarinti ir atvaryti atgal. Sumaištis yra priemonė“, – teigė europarlamentaras.