Liepos viduryje „Monetų namai“ išleido medalius su V.Landsbergio atvaizdu. 2,5 tūkst. tiražu išleistą paauksuotą medalį įmonė pardavinėja po 35 eurus, o 999 vienetus sidabrinių medalių siūlo pirkti po 89 eurus.
Per mėnesį įmonė pardavė maždaug po penktadalį vienos ir kitos rūšių medalių. Dar šimtas medalių su V.Landsbergio atvaizdu kaldinama, nes jau sulaukta užsakymų. Įmonės vadovė tikina, kad tokie pardavimai įrodo, jog žmonės domisi numizmatika.
Tačiau gal po 120 metų pirmas V.Landsbergiui išleistas medalis bus visai ieškomas ir vertinamas? – svarstė I.Galiauskienė.
Fakto, kad tai vienas nedaugelio medalių išleistų įamžinamam žmogui dar esant gyvam, įmonės vadovė nesureikšmina. Ji kur kas labiau stebisi, kad iki šiol niekas nesiėmė išleisti medalio su Lietuvos nepriklausomybės architekto atvaizdu.
Anot jos, kitos medalių leidyba besiverčiančios įmonės jau yra išleidusios krepšnininko Arvydo Sabonio medalį. „Niekam tada nekilo klausimų, kodėl. Juk jis žymus simbolis. Lygiai taip pat V.Landsbergis. O Kovo 11-osios 25-osios metinės – labai logiška proga išleisti medalį su jo atvaizdu. Juk jis tiesiogiai prie to prisidėjo“, – 15min.lt paaiškino I.Galiauskienė.
Mainais nieko neprašė
Anot jos, „Monetų namai“ jau įamžino ne vieną istorinę asmenybę. Norėtų įamžinti ir dar gyvas legendas, tačiau ne kiekvienas žmogus sutinka, kad su jo atvaizdu būtų išleistas medalis. V.Landsbergis jokios puikybės nerodė.
„Labai džiaugiuosi, kad V.Landsbergis davė tokį sutikimą. Jis, aišku, pats jokios iniciatyvos nerodė, tačiau sutiko nesunkiai“, – teigė įmonės vadovė.
Pirmadienį I.Galiauskienė pati įteikė V.Landsbergiui kelis medalius. Jos tvirtinimu, profesorius dovaną priėmė santūriai. „Visiškai santūriai ir labai nuoširdžiai priėmė. Matėsi, kad priekaištų neturi“, – sakė pašnekovė.
V.Landsbergis medalį priėmė santūriai.
Ji labai apgailestavo, kad įteikusi profesoriui medalius pamiršo šią akimirką įamžinti, bet tikisi, kad tam laiko dar atsiras.
V.Landsbergis už leidimą naudoti savo atvaizdą ant medalių nieko mainais neprašė, todėl įmonė pati pasisiūlė 5 proc. pelno, gauto už medalius, pervesti į Vytauto Landsbergio fondą, iš kurio remiami sergantieji ir menininkai. Šis fondas per 24 metus jau suteikė paramos už daugiau nei milijoną eurų.
R.Paksas medalį turėjo, o V.Landsbergis – ne
Įmonės „9999“ yra išleisti visų Lietuvos prezidentų, tarp jų ir apkaltos būdu nušalinto Rolando Pakso, medaliai, tačiau toje septynių medalių kolekcijoje V.Landsbergio atvaizdo nebuvo.
„Mes manome, kad jis buvo faktinis vadovas ir dar vadovavo valstybės atkūrimui“, – teigė I.Galiauskienė.
Anksčiau ta pati įmonė „Monetų namai“ jau buvo išleisdusi medalius su Algirdo Brazausko atvaizdu. Jie taip pat buvo labai populiarūs, nes prezidentas buvo neseniai išėjęs Anapilin.
Pasak jos, šie medaliai nėra investicija, tačiau kolekcininkų mėgiama numizmatinė pramoga.
„Tai nėra didelė investicija metalų prasme. Kaina yra labai racionali. Tai intelektualus hobis ir tiek. Tačiau gal po 120 metų pirmas V.Landsbergiui išleistas medalis bus visai ieškomas ir vertinamas?“ – svarstė „Monetų namų“ vadovė.
Pasak jos, atminimo medalius labiausiai mėgsta vyresnio amžiaus žmonės.
„Pradedant nuo 40 metų maždaug. Kai kurie pasiturintys, kai kurie, gyvenantys iš pensijos. Kai kuriems gražu, kai kurie nori anūkams palikti atminimui“, – teigė I.Galiauskienė.