„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2015 06 03

Vytautas Mizaras: nesaugodama homoseksualų šeimų, Lietuva gali pažeisti Konvenciją

Skirtingai traktuodama partnerystę tarp skirtingos ir tos pačios lyties asmenų, Lietuva gali pažeisti Europos žmogaus teisių konvenciją, sako Vilniaus universiteto teisės profesorius Vytautas Mizaras.
Paryžiaus gatvėmis žygiavo homoseksualų santuokų rėmėjai
Paryžiaus gatvėmis žygiavo homoseksualų santuokų rėmėjai / Scanpix nuotr.

Diskusijoje Seime teisininkas trečiadienį teigė, kad Strasbūre įsikūręs Europos Žmogaus Teisių Teismas pažeidimų gali nustatyti tiek galiojant dabartiniams įstatymams, tiek įteisinus partnerystę tik tarp skirtingos lyties asmenų, kaip siūlo Teisingumo ministerija.

Pasak V.Mizaro, kai kurie šiuo metu galiojantys įstatymai suteikia tam tikras teises ne santuokoje kartu gyvenančiam vyrui ir moteriai, tačiau ne kartu gyvenantiems homoseksualams. Galimų pažeidimų liktų ir priėmus įstatymą, kuris leistų sudaryti partnerystę skirtingos lyties asmenims.

„Su tarptautinės teisės galimais pažeidimais yra ir šiuo metu didelių problemų. Konkrečiai pats įstatymo priėmimas, matyt, neprieštarautų Konvencijai, bet jį taikant tikrai būtų akivaizdžiai diskriminuojami faktinius šeimos santykius gyvenantys tos pačios lyties asmenys“, – kalbėjo teisės profesorius.

Siekia įteisinti partnerystę

Grupė Seimo narių siūlo įteisinti partnerystę tiek tarp skirtingų, tiek tarp tos pačios lyties asmenų, tačiau politikos ekspertai abejoja, ar šis įstatymas artimiausiu metu sulauks daugumos parlamentarų paramos. Teisingumo ministerija partnerystę registruoti siūlo leisti tik skirtingos lyties asmenims.

Partnerystė kaip bendras gyvenimas kartu neįregistravus santuokos buvo numatyta 2001 metais įsigaliojusiame Civiliniame kodekse, tačiau realiai institutas neveikia, nes nebuvo priimtas specialus įstatymas.

Teisininkas atkreipė dėmesį, kad toks žingsnis taip pat būtų svarbus įtvirtinant partnerių pareigas, pavyzdžiui, deklaruojant turtą ar interesų konfliktus.

Vienos lyties asmenų partnerystei pritaria tik opozicinis Liberalų sąjūdis ir dalis valdančiųjų socialdemokratų. Premjeras Algirdas Butkevičius yra pasisakęs prieš homoseksualų partnerystės įteisinimą, prezidentė Dalia Grybauskaitė aiškios pozicijos už arba prieš neišsakė, teigdama, kad šiuo klausimu reikia platesnės diskusijos. Kritikai, tarp jų – Katalikų bažnyčia, sako, kad homoseksualų partnerystė menkintų šeimos sampratą.

V.Mizaras teigia, kad partnerystės įteisinimas padėtų jaustis saugiau ir oriau, pavyzdžiui, asmenys būtų informuojami partnerio mirties ar nelaimingo atsitikimo atveju, galėtų duoti sutikimą daryti operaciją netekus sąmonės, būtų išspręsti paveldėjimo, tarpusavio išlaikymo klausimai.

Teisininkas atkreipė dėmesį, kad toks žingsnis taip pat būtų svarbus įtvirtinant partnerių pareigas, pavyzdžiui, deklaruojant turtą ar interesų konfliktus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs