Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad Seimo nariui nerimą kelia dviprasmiška ir pavojinga situacija, kuomet vienas žinomiausių šalies ekonomistų vienu metu atstovauja SEB bankui ir yra įvardijamas kaip vienas iš potencialių kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus.
„Bankinis ir finansų sektorius yra strateginė sritis valstybės gyvenime, kuri dėl savo jautrumo turi būti kuo toliau nuo politikos, ypač rinkimų periodais. Deja, buvo ne vienas atvejis Lietuvoje, kuomet bankai savo noru ar dėl aplinkybių buvo įtraukiami į politinius žaidimus ir tai turėdavo liūdnų padarinių ne tik jiems, bet ir valstybei. Mano asmenine nuomone, dėl galimo kandidato G.Nausėdos klostosi būtent tokia padėtis, todėl mano pareiga yra perspėti SEB akcininkus ir pareikalauti iš jų maksimalaus skaidrumo ir atvirumo prieš Lietuvos piliečius dėl jų darbuotojo“, – kreipimosi motyvus aiškina Ž.Pavilionis.
Laiške Seimo narys SEB akcininkų atstovams primena istorija, kuomet Lietuvoje dėl rinkimų jau buvo nukentėjęs SEB priklausantis bankas. „Kad tokie nuogąstavimai turi pagrindo, primena ir penkiolikos metų senumo istorija, kurioje tiesiogiai ir nelinksmomis aplinkybėmis teko dalyvauti ir SEB grupei priklausančiam bankui.
Visi pažįstame G.Nausėdą kaip ilgametį profesionalą, kuris savo nuosekliu darbu pelnė tiek profesinės bendruomenės, tiek šalies piliečių pagarbą. Tačiau sėdėdamas ant dviejų kėdžių vienu metu jis kelia grėsmę viskam, prie ko kūrimo prisidėjo.
2003 m. prie tuometinio Vilniaus banko nutįso žmonių eilės – jie skubėjo atsiimti indėlius dėl neva kritinės banko padėties. Kuri pasirodė tesą piktas gandas. Buvo įtariama, kad bankas tapo tuometinės rinkimų kovos tarp dviejų pagrindinių kandidatų įkaitu, nors įrodymų ir nebuvo pateikta“, – rašoma parlamentaro laiške, adresuotame pagrindiniams SEB banko akcininkams.
Seimo narys SEB akcininkams akcentuoja, kad juridiniai asmenys tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai negali remti kandidatų į renkamus postus – tai draudžia šalies įstatymai. Dabartinė situacija, kuomet potencialus kandidatas naudojasi vienos didžiausios šalyje finansų institucijos teikiamomis galimybėmis, gali būti suvokiama kaip parama. Todėl bet koks verslo ar valdžios administracinių resursų naudojimas yra negalimas.
„Įvertinus SEB banko kapitalo kilmę, tokia padėtis ir parama gali būti suvokiama kaip užsienio valstybių kišimasis į vidaus politiką. Nors Skandinavijos valstybių draugiškumas nekelia abejonių, tačiau įvertinus geopolitinę padėtį įvairiomis spekuliacijomis gali užsiimti priešiškos Lietuvai jėgos. Visas šias rizikas reikėtų neutralizuoti ir iniciatyvos laukčiau iš SEB akcininkų“, – teigia Ž.Pavilionis.
Jis taip pat ragina už galimus padarinius atsakomybę prisiimti ir patį G.Nausėdą. „Visi pažįstame G.Nausėdą kaip ilgametį profesionalą, kuris savo nuosekliu darbu pelnė tiek profesinės bendruomenės, tiek šalies piliečių pagarbą. Tačiau sėdėdamas ant dviejų kėdžių vienu metu jis kelia grėsmę viskam, prie ko kūrimo prisidėjo. Paradoksalu, kad žmogus, deklaruojantis meilę valstybei, nepalankiai susiklosčius aplinkybėmis, gali tapti priešiškų jėgų įrankių. Todėl raginčiau jį kuo greičiau priimti sprendimą dėl savo tolimesnių veiksmų“, – perspėja Seimo narys.
Pats G.Nausėda savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje atsakė į šį kreipimąsi.
„Jeigu vis dėlto nuspręsčiau dalyvauti LR Prezidento rinkimuose, matyt, lėšų rinkimu rūpintis nereikės. Kai kurie asmenys yra pasirengę padaryti man svarią ir visiškai nemokamą reklamą“, – sako G.Nausėda.