Ši mokykla Vilniuje skaičiuoja kelerių metų patirtį – ji atsidarė prasidėjus plataus masto Rusijos įsiveržimui į Ukrainą, kai pasipylė karo pabėgėliai, 2022 metų balandį. Įsteigta mokykla Lietuvoje, tačiau dirbama joje pagal Ukrainos švietimo ministerijos patvirtintą programą.
Mokykla įsikūrusi buvusio Vilniaus pedagoginio universiteto Studentų gatvėje patalpose, kurios dabar priklauso Vilniaus kolegijai. Kaip sako mokyklos direktorė Olena Vnukovska, tai nėra tokios patalpos, apie kokias svajoja mokyklos – tarkim, trūksta sporto salės, ją tenka nuomotis kitur ir ten vežioti vaikus. O ir tvarkyti, remontuoti tas patalpas esą reikia patiems.
Pasigenda paramos
Vis dėlto, kaip sako direktorė, bendromis jėgomis kolektyvas viską įveikia. Ir įveiktų dar daugiau, jeigu esą jiems nebūtų kaišoma pagalių į ratus, o Lietuvos institucijos dažniau ištiestų pagalbos ranką.
„Mes kartais girdime, kad ukrainiečiai vaikai gali eiti į vietines mokyklas, tarkim, rusakalbes. Taip, daug kas iš atvykusiųjų kalba rusiškai, kas rodo tik viena – Ukrainoje niekada niekas nebaudė už kalbėjimą rusų kalba. Tačiau mokytis iš Maskvoje leistų vadovėlių? Tai visiškai nepriimtina“, – emocingai kalba direktorė, leisdama suprasti, kad būtent iš tokių vadovėlių bent dalį dalykų mokomasi rusiškose Vilniaus mokyklose.
O.Vnukovska pasakoja, kad Vilniuje šiuo metu mokosi 1200 ukrainiečių vaikų. Mokykla turi skyrius ir Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, tad iš viso susidaro net 2700 moksleivių.
Bet ir išlaidos išlaikant visas šias mokyklas esą didelės.
„Vien už komunalines paslaugas Vilniuje mes per mėnesį sumokame 10 tūkst. eurų, nes patalpos senos. O visas kitas patalpas nuomojame – šiuo metu 117 tūkst. eurų per mėnesį sumokame už komunalines paslaugas ir patalpų nuomą. Ir mums jų niekas neduoda“, – skundėsi Tarptautinės Ukrainos mokyklos direktorė.