Per spaudos konferenciją antradienį Z.Vaišvila paskelbė dėl šio renginio kreipęsis į Vyriausybę ir Generalinę prokuratūrą su prašymu ištirti organizatorių veiklą.
Nepriklausomybės Akto signataras paragino prezidentę ir Vyriausybę užtikrinti, „kad būtų gerbiama mūsų valstybės Konstitucija ir užsienio valstybių diplomatiniai asmenys nesikištų į Lietuvos Respublikos vidaus reikalus“.
Buvęs parlamentaras pareiškė, kad renginys buvo politinis, o ne visuomeninis, kokiam esą buvo išduotas leidimas. „Teismas leido visuomeninį renginį, o vyko politinis. Apgautas teismas, apgauta savivaldybė, apgauta visa Lietuvos valdžia“, – piktinosi Z.Vaišvila.
Pareigūnai prašomi „ištirti akivaizdžiai provokacinio renginio organizavimo aplinkybes, nes organizatoriai sąmoningai ir tyčia suklaidino, slėpdami, kad tai bus politinis renginys“.
Anot signataro, kadangi Vilniaus miesto savivaldybės administracija nesankcionavo politinio renginio liepos 27 d. Vilniuje, saugumo užtikrinimo ir kitas išlaidas turi padengti organizatoriai – Lietuvos gėjų lyga (LGL).
Be to, Z.Vaišvila ragina pradėti tyrimus „dėl paramos lėšų panaudojimo ne pagal paskirtį ir nutraukti LGL finansavimą Lietuvos valstybės bei Europos Sąjungos (ES) lėšomis, taip pat – susigrąžinti skirtas Lietuvos ir ES lėšas“. Prašoma pradėti tyrimą dėl tariamai neteisėtos politinės LGL veiklos ir galimai neteisėto paramos panaudojimo, jos valdybos pirmininką Vladimirą Simonko patraukti atsakomybėn dėl galimo piktnaudžiavimo, o LGL išregistruoti.
„Valdžia bijo žmonių“
Z.Vaišvila taip pat pažėrė kritikos ir kaltinimų užsienio valstybių ambasadoms. Jis pažymėjo nekvestionuojantis kitų šalių teisės raginti Lietuvą priimti vienus ar kitus įstatymus, bet juos priimti yra išskirtinė Seimo teisė, o siūlymus esą galima teikti tik per Užsienio reikalų ministeriją, valstybių vadovų ir vyriausybių atstovų oficialių vizitus.
„Švedijos Europos reikalų ministrei Birgittai Ohlsson niekas nesuteikė teisės dalyvauti Lietuvos Respublikos vidaus politinėje veikloje, tuo labiau ją finansuoti“, – aiškino signataras.
Jis paragino atitinkamoms ambasadoms įteikti notas su įspėjimais dėl veikų, nesuderinamų su diplomatiniu statusu, o prie eitynių organizavimo prisidėjusius ar jose dalyvavusius darbuotojus išsiųsti iš Lietuvos.
„Liepos 27-ąją akivaizdžiai buvo pažeistos piliečių, turinčių kitokią nuomonę, teisės turėti ir laisvai reikšti įsitikinimus, išpažinti religiją“, – kalbėjo Z.Vaišvila.
Anot jo, eitynių dalyvių tikrinimas ir Gedimino prospekto užtvėrimas tik iš vienos pusės – nuo Katedros, buvo sąmoningas, žinant, kad iš tos pusės ateis Seimo narys Petras Gražulis.
„Sraigtasparnis, skraidanti kamera buvo ne tik perteklinės priemonės, bet ir atviras nepagarbos mūsų žmonėms, kitokiai nuomonei demonstravimas, nepasitikėjimas mūsų kantriais ir išskirtinai tolerantiškais žmonėmis. Valdžia bijo žmonių“, – piktinosi eksparlamentaras ir paragino Seimą susirinkti į neeilinę sesiją, kurioje būtų sudaryta parlamentinė komisija jo minėtoms eitynių aplinkybėms ištirti.