„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2012 12 14

Žmogaus teisių dieną daugiausia dėmesio – vaikų emociniam saugumui mokyklose

Gruodžio 10 dieną, kai visas pasaulis mini Žmogaus teisių dieną, nebuvo pamiršti ir Lietuvos vaikai.
Mokytoja
Žmogaus teisių dieną daugiausia dėmesio – vaikų emociniam saugumui mokyklose. / 123FR.com nuotr.

Į konferenciją „Prevencinės programos kuriant saugią emocinę aplinką mokykloje“ aptarti ir įvertinti emocinę aplinką mokykloje, kurioje vaikai praleidžią didelę dalį laiko, susirinko švietimo darbuotojai ir vadovai, sveikatos apsaugos specialistai, vaiko gerovės komisijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai iš visos Lietuvos. Prie jų prisijungė kolegos iš Anglijos, Brazilijos, Lenkijos, Norvegijos ir Karelijos (Rusija).

Konferencijos dalyviai aptarė  vaikų patiriamas problemas – kasdieninius sunkumus, smurtą, nepalankias augimo sąlygas bei rizikos veiksnius ir Lietuvos ugdymo įstaigose įgyvendinamas prevencines programas ir jų poveikį saugios emocinės aplinkos ugdymo įstaigose kūrimui bei tolimesnės programų plėtros galimybes.

Mokslininkai ir praktikai savo pranešimuose įvertino Lietuvos ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokyklose įgyvendinamų prevencinių programų – „Zipio draugai“, „Obuolio draugai“, „Įveikiame kartu“, „Antrasis žingsnis“, „Olweus“ – rezultatus ir veiksmingumą vaikų sunkumų įveikimo įgūdžių ugdymui(si).

Konferencijoje dalyvavę švietimo strategai kalbėjo apie prevencinių programų svarbą moderniajame švietime ir pristatė prevencinių programų diegimo strategiją. Mokslininkai dr. Pranas Gudynas analizavo prevencinių programų įgyvendinimo situaciją Lietuvos ugdymo įstaigose, o prof. Ona Monkevičienė pateikė tyrimų išvadas apie programos „Zipio draugai“ poveikį kuriant saugią emocinę aplinką mokykloje. Ši jau tryliktus metus Lietuvoje vykdoma ankstyvosios prevencijos programa buvo pristatyta plačiausiai ir išsamiausiai.

Didžiosios Britanijos organizacijos „Partnership for Children“, kuriai priklauso „Zipio draugų“ autorių teisės, programų direktoriai Krisas Beilas ir Karolina Egar pasidžiaugė, kad programa Lietuvoje sėkmingai veikia ir apžvelgė pamokas, kurios išmoktos per dešimt programos įgyvendinimo metų 28 pasaulio šalyse. Gerąją programos įgyvendinimo patirtimi dalijosi pedagogės praktikės genutė Leiberienė ir Edita Girijotienė. Šios pedagogės ne tik ilgus metus dirba su vaikais, įgyvendindamos programą „Zipio draugai“, bet yra ir šią programą vykdančios organizacijos „Vaiko labui“ ilgametės savanorės. Šios įstaigos vadovė Aurelija Okunauskienė papasakojo apie „Vaiko labui“ veiklos dešimtmetį, skirtą prevencinių programų įgyvendinimui.

„Vienas konferencijos tikslų – didinti specialistų ir visuomenės dėmesį ir rūpestį Lietuvos vaikų emocine ir psichine sveikata, sustiprinti šalies pedagogų motyvaciją efektyviai dirbti ankstyvosios prevencijos srityje, taip pat paskatinti verslo atstovus remti švietimo programas.

„Zipio draugų“ pavyzdys Lietuvoje, padedant prekybos tinklui „Iki“ – puikus to pavyzdys“, – sakė VŠĮ „Vaiko labui“ direktorė Aurelija Okunauskienė. „Iki“ nuo 2007 m. yra generalinis programos „Zipio draugai“ rėmėjas, kurios tikslas – padėti 6–7 metų vaikams įgyti socialinių bei emocinių sunkumų įveikimo gebėjimų, siekiant geresnės vaikų emocinės savijautos.  

Konferencijoje buvo pristatyta naujovė Lietuvoje: šiais mokslo metais Lietuvą pasiekusi „Zipio draugų“ programos antroji dalis – programa „Obuolio draugai“, skirta 6–9 metų vaikams.

Ją programą pristatė pirmųjų jos vykdytojų atstovė iš Brazilijos – Vaikų emocinės sveikatos asociacijos vadovė Tania Paris, o pirmąją šios programos įgyvendinimo patirtimi pasidalijo mokytoja metodininkė Jurgita Vitkauskienė iš Vilniaus privačios gimnazijos. Iš Lietuvos patirties atvyko semtis 15 žmonių grupė pedagogių iš Karelijos (Rusija), kurie dar tik pradeda  įgyvendinti „Zipio draugų“ programą Rusijoje.

Be „Zipio draugų“ konferencijoje taip pat buvo aptartos ir kitos Lietuvos mokyklose vykdomų ankstyvosios prevencijos programos vyresniems vaikams. Apie programą „Įveikiame kartu“ ir jos įtaką kuriant saugią emocinę aplinką ugdymo įstaigoje kalbėjo Šiaulių universiteto docentė Dalia Augienė. Programą „Antras žingsnis“ kuria įgyvendinimą kuruoją nevyriausybinė organizacija „Paramos vaikams centras“ pristatė Trakų Vokės vidurinės mokyklos pedagogės praktikės Rita Bakšienė ir Aistė Vaikšnorienė. Šios abi programos skirtos vaikams, besimokantiems pradinėje mokyklos pakopoje.

Itin įdomiai ir išsamiai buvo pristatyta Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro koordinuojama programa vidurinei mokyklai „Olweus“. Šio centro vadovė Irma Čižienė papasakojo apie programos situacija Lietuvos mokyklose šiandien, o vienos iš šią programą įgyvendinančių ugdymo įstaigų vadovas ir socialinė pedagogė papasakojo apie programos „Olweus“ pasiekimus ir iššūkius Utenos Aukštakalnio progimnazijoje.

Konferencija sulaukė net 333 dalyvių, ją organizavo LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, Švietimo ir mokslo ministerija, LEU Ugdymo mokslų fakultetas, Ugdymo plėtotės centras ir VšĮ „Vaiko labui”.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų