Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 11 17

Žmogaus teisių ekspertai ragina prezidentą reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus Lenkijoje

Lietuvoje lankantis Lenkijos prezidentui Andrzejus Duda, Žmogaus teisių organizacijų koalicija pasigenda aiškesnės Lietuvos pozicijos dėl žmogaus teisių varžymų šioje šalyje. Anot žmogaus teisių ekspertų, jau ne vienerius metus Lenkijoje pastebimos autoritarinės tendencijos, apie kurias Lietuva tyli, nors kitas kaimynes principingai kritikuoja, skelbiama išplatintame pranešime žiniasklaidai.
Protestai Lenkijoje
Protestai Lenkijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Per pastaruosius kelerius metus stebime demokratinių teisių ir laisvių eroziją Lenkijoje: kyla rimtų klausimų dėl dalies žiniasklaidos bei teismų sistemos, įskaitant Konstitucinį Teismą, nepriklausomumo. Aukščiausi valstybės vadovai ne kartą niekinamai atsiliepė apie LGBTI asmenis, kurstė neapykantą šių asmenų atžvilgiu. Paskutinis Lenkijos Konstitucinio Teismo sprendimas, kuris uždraudė abortus net ir vaisiaus apsigimimo atveju, tarptautinės teisės požiūriu gali būti laikomas kankinimo forma“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Birutė Sabatauskaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Birutė Sabatauskaitė

Pranešime teigiama, kad, dėl galimo teisės viršenybės pažeidimo ir politikų kišimosi į teismų veiklą, Europos Komisija pradėjo bent kelias pažeidimo procedūras prieš Lenkiją. „Vaivorykštės indekse“, kuris matuoja LGBTI teisių užtikrinimą Europoje, Lenkija užėmė paskutinę vietą tarp Europos Sąjungai priklausančių valstybių. Šalyje kasmet rengiamos nacionalistų eitynės.

„Lenkijos valdžia yra padariusi tiek daug sprendimų, kurie pažeidžia pamatines žmogaus teises ir demokratijos principus, kad Lietuva, kaip kaimynė, tylėti neturėtų. Netylime dėl Baltarusijos. Netylime dėl Rusijos. Neturėtume tylėti ir dėl Lenkijos. Būdama Lenkijos bičiulė, kaimynė ir strateginė partnerė, Lietuva turėtų rasti būdą bent jau nepritarti tokiam Lenkijos valdžios kursui. Taip pasirodytume kaip pamatines vertybes gerbianti valstybė, o ne kaip šiai Lenkijos valdžiai pataikaujanti didesnės valstybės vasalė, dėl tokio tylėjimo, siekianti palankumo sau“, – sako Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius prof. Dainius Pūras.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Pūras
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Pūras

Spalio pabaigoje Lenkijos Konstitucinis Teismas nusprendė, kad nėštumo nutraukimas esant vaisiaus apsigimimui, prieštarauja Lenkijos Konstitucijai. Dėl tokio sprendimo Lenkijoje kilo didžiausi protestai nuo komunizmo žlugimo šioje šalyje.

„Grėsmė regiono saugumui randasi ne tik dėl išorinių jėgų veikimo, bet ir neveikimo susidūrus su grubiais žmogaus teisių pažeidimais šalių viduje. Viliamės, kad dvišalio susitikimo metu Lietuvo Respublikos Prezidentas išreikš tvirtą ir principingą poziciją dėl grubių LGBT ir reprodukcinių moterų teisių suvaržymų Lenkijoje, kurie nesuderinami nei su demokratinėmis vertybėmis, nei su saugia regiono plėtra“, – sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Dainiaus Putino nuotr./Margarita Jankauskaitė
Dainiaus Putino nuotr./Margarita Jankauskaitė

A.Duda Vilniuje viešės lapkričio 17-18 dienomis. Apie protesto akciją prieš Lenkijoje vykdomą moterų reprodukcinių teisių varžymą A.Dudos vizito metu pranešė ir visuomeninė piliečių iniciatyva Moterų teisių judėjimas Lietuvoje.

Praėjusią savaitę Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda kritikos sulaukusiame sveikinime Lenkijos nepriklausomybės dienos proga A.Dudai padėkojo už „demokratinių vertybių, žmogaus teisių ir laisvių gynimą kaimynystėje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?