Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 07 05

Žmonėms su proto negalia padėjusi mergina: savanorio gyvenimas yra panašus į tėvų gyvenimą šeimoje

Vilniaus rajone esančiame Čekoniškių kaime įsikūrusi Betzatos bendruomenė, esanti tarptautinės organizacijos „L'Arche“ padaliniu Lietuvoje, neabejotinai yra viena iš kilniausių vietų savanorystei. Pagal „Jaunimo savanoriškos tarnybos“ projektą savanorystę čia panoręs atlikti jaunimas įsipareigoja gyventi bendruomenėje ir rūpintis žmonių, turinčių proto negalią, buitimi. „L'Arche“ įkūrėjas Jeane'as Vanier tokio pobūdžio bendruomenes įkūrė pamatęs kokiomis nežmoniškomis sąlygomis gyvena žmonės, turintys protinę negalią, ir panorėjęs šią situaciją pakeisti.

Savanorė Rugilė Kazlauskaitė teigia, kad neatlygintina veikla Betzatos bendruomenėje susižavėjo perskaičiusi „L'Arche“ įkūrėjo J.Vanier citatą.

„Perskaičiau šią J.Vanier eilutę ir pagalvojau, kad man reikėtų išmokti taip gyventi“, – pasakoja R.Kazlauskaitė ir priduria, kad „L'Arche“ bendruomenę įkūręs J.Vanier tai padarė pamatęs, kokiomis nežmoniškomis sąlygomis gyvena neįgalūs žmonės prieglaudose.

„Šios įstaigos žiūrėjo į juos kaip į gyvulius, rūpinosi, kad tik jie būtų pamaitinti, nuprausti ir netrukdytų normalių žmonių gyvenimo. Tačiau tai yra žmonės, jiems neužtenka tik būti pamaitintiems, jie nori jaustis mylimi ir vertinami, nori turėti draugų, patirti džiaugsmą. Štai kodėl J. Vanier paėmė du žmones su protine negalia ir apsigyveno su jais vienuose namuose. Taip įsikūrė pirmoji bendruomenė“, – su organizacijos istorija supažindina R.Kazlauskaitė.

betzata.lt nuotrauka/Betzatos bendruomenės pastatas
betzata.lt nuotrauka/Betzatos bendruomenės pastatas

Lietuviai nėra nejautrūs

Mergina teigia, kad visose 145 „L'Arche“ bendruomenėse 40 pasaulio šalių, asistentai įsipareigoja tam tikrą laiką gyventi kartu su žmonėmis, turinčiais protinę negalią.

Mergina teigia, kad visose 145 „L'Arche“ bendruomenėse 40 pasaulio šalių, asistentai įsipareigoja tam tikrą laiką gyventi kartu su žmonėmis, turinčiais protinę negalią.

„Gyventi kartu reiškia, kad bendruomenėje praleidi po dvidešimt keturias valandas per parą šešias dienas per savaitę. Tik vieną dieną per savaitę ir vieną savaitgalį per mėnesį turi savo asmeniniam gyvenimui. Nors sveikiesiems tenka daryti šią didelę auką, bet žmonėms su negalia tai yra galimybė jaustis šeimos dalimi. O asistentams – neįkainojama patirtis“, – su Betzatos bendruomenės filosofija supažindino R.Kazlauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?