Naujienų portalas delfi.lt penktadienį pranešė, kad žurnalistas, laidų vedėjas V.Savukynas LRT etikos kontrolierės pripažintas pažeidęs tris etikos kodekso straipsnius, o LRT administracijai rekomenduota skirti nuobaudą žurnalistui.
Tokia bausmė V.Savukynui skirta už pernai rugsėjį feisbuke paskelbtą įrašą, kuriuo kritikuojama teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska dėl veiksmų advokato Igno Vėgėlės atžvilgiu.
Pats V.Savukynas, kuris, anot delfi.lt, nėra etatinis LRT darbuotojas, kovo 7 dieną priimtą etikos kontrolierės sprendimą apskundė LRT tarybai.
Pats žurnalistas ir laidų vedėjas 15min kol kas plačiau situacijos nekomentavo.
Be kita ko, 15min nepavyko susisiekti ir su LRT vadove Monika Garbačiauskaite-Budriene bei etikos kontroliere Daina Elena Andrikiene.
„Persekiojimas už kritiką“
Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovas Dainius Radzevičius buvo pasibaisėjęs šia situacija ir tvirtino, kad tokie LRT etikos sargų veiksmai prieštarauja Lietuvos įstatymams.
„Manau, kad blogai, labai blogai ir aš negalėjau įsivaizduot, kad yra taip blogai, nes Visuomenės informavimo įstatyme yra pakartota konstitucinė nuostata apie galimybę kritikuoti valdžią, tik dar patikslinta, kad žmogų draudžiama persekioti už kritiką“, – 15min sakė D.Radzevičius.
„Jeigu tai yra tiesa – viskas, kas parašyta, šiuo atveju man atrodo, kad žmogus persekiojamas ne už etiką, o už kritiką, nes iš to, kas parašyta viešai, yra akivaizdu, kad žurnalistas, kritikuodamas ministrę, sulaukė sankcijų iš savo darbovietės vidaus“, – pridūrė jis.
Kaip rašo delfi.lt, LRT etikos kontrolierės teigimu, galima daryti „prielaidą, kad žurnalistų „Facebook“ paskyroje minėto įrašo teiginiai šios paskyros sekėjams galėjo sukelti regimybę, kad žurnalistas pasisako LRT vardu ir tas pasisakymas yra šališkas“.
„Tai yra skandalas, kurio pastaruoju metu aš nesu matęs jokioje kitoje medijoje“, – pabrėžė Žurnalistų sąjungos pirmininkas, kurio teigimu, LRT kaip tik turėtų būti suinteresuota ginti žurnalistus.
Visuomenės informavimo įstatyme rašoma, kad „kiekvienas asmuo turi teisę viešai kritikuoti valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, taip pat pareigūnų veiklą. Lietuvos Respublikoje draudžiama persekioti už kritiką“.
Visuomenės informavimo įstatyme rašoma, kad „kiekvienas asmuo turi teisę viešai kritikuoti valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, taip pat pareigūnų veiklą. Lietuvos Respublikoje draudžiama persekioti už kritiką“
Pasak D.Radzevičiaus, V.Savukynas yra Žurnalistų sąjungos narys, dėl to jis jam pasiūlęs teisinę pagalbą, jeigu tokios prireiktų.
D.Radzevičius taip pat teigė, kad, jo žiniomis, V.Savukynas, kuris LRT rašo įvairius komentarus bei rengia laidas televizijoje – „Istorijos detektyvai“, radijuje – „Aktualijų studija“, nėra etatinis LRT darbuotojas.
LRT: „Aukščiausi standartai“
LRT teigimu, visiems žurnalistams ir kūrybiniams darbuotojams keliami „aukščiausi žurnalistinio darbo kokybės ir etikos standartai“.
Kaip teigiama 15min pateiktame komentare, nepriklausomumas, tarp kurio yra ir nešališkumas, politinis neutralumas, visuomenės interesų atstovavimas, ir patikimumas yra vertybės, įtvirtintos 2023–2027 metų LRT strategijoje.
„Įgyvendindama LRT įstatymą, LRT sukūrė sistemą, kaip siekti nešališkumo, nepriklausomumo, objektyvumo standartų: visi LRT dirbantys ar su LRT bendradarbiaujantys žurnalistai ir kūrybiniai darbuotojai pasirašo sutinkantys dirbti pagal LRT etikos kodeksą, o tai, kaip jo laikomasi, prižiūri LRT tarybos paskirta etikos kontrolierė Daina Elena Andrikienė“, – rašoma komentare.
Iškilus klausimams dėl žurnalistinės etikos, kreipiamasi į etikos kontrolierę, arba ji pati gali nuspręsti pradėti tyrimą. Ne vienas toks tyrimas yra atliktas“, – priduriama jame.
Nuo 2021 m. spalio iki dabar D.E.Andrikienė yra priėmusi 11 sprendimų dėl LRT darbuotojų etikos.