Klaipėdiečiai pavakare nešini vėliavomis miesto gatvėmis žygiavo prie tremties memorialo, esančio S.Daukanto gatvėje.
Prie memoriale iškaltų vardų miestiečiai guldė gėles, degė žvakutes. Į minėjimą susirinko gausus klaipėdiečių būrys. Grojant Lietuvos karinių jūrų pajėgų orkestrui, minėjimas pavakare pradėtas Lietuvos himnu.
1941 metų birželio 14 dieną 3 val. nakties enkavedistai pradėjo masinius lietuvių areštus. Lietuviai ištisomis šeimomis buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą. Per savaitę iš Lietuvos išvežta 30 tūkst. Lietuvos piliečių. Iki šiol tiksliai nenustatyta tikslaus ištremtųjų ir žuvusiųjų pakeliui į tremtį skaičiaus. Žmonės buvo tremiami krovininių traukinių vagonuose. Iš viso 1941–1952 m. iš Lietuvos buvo ištremta apie 132 000 žmonių, apie 28 000 iš jų žuvo.
Įvairiose Sibiro vietose tremtiniai buvo verčiami dirbti medkirčių, geležinkelio tiesėjų ir kitus sunkius fizinius darbus. Be to, juos vargino šaltos aplinkos sąlygos, jiems patiems teko statytis būstus. Ypač sunki padėtis buvo ištremtųjų į negyvenamas salas Lenos žiotyse, prie Laptevų jūros. Čia tremtiniai turėjo kone plikomis rankomis statydintis jurtas, žemines, barakus.
Birželio 14 d. paskelbta Gedulo ir vilties diena. Šią dieną Lietuvoje minimi tremtyje žuvę lietuviai.
J.Andriejauskaitės nuotr./Į minėjimą susirinko daugybė klaipėdiečių. |
J.Andriejauskaitės nuotr./Deglas Gedulo ir vilties dienai. |
J.Andriejauskaitės nuotr./Karinių jūrų pajėgų orkestras. |