„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
04 06

Žymaus pulkininko vila brangiausiame tarpukario Lietuvos kurorte: naktį joje gali praleisti kiekvienas

Tarpukariu Panemunės gyvenvietė buvo prijungta prie Kauno ir virto kurortu, kuriame duris atvėrė ne viena sanatorija, driekėsi šilas, buvo įrengti pliažai. Ar žinojote, kad būtent Panemunėje veikė pirmasis oro uostas, kurio pakilimo takas šiuo metu virtęs tiesutėle gatve? Čia ėmė dygti vilos. Viena jų, atkurta 4 kartos palikuonių, svečius priima ir prabėgus kone šimtmečiui. Tai žymaus tarpukario pulkininko Domininko Grabio šeimos namai.
Žymaus pulkininko vila brangiausiame tarpukario Lietuvos kurorte: naktį joje gali praleisti kiekvienas
Žymaus pulkininko vila brangiausiame tarpukario Lietuvos kurorte: naktį joje gali praleisti kiekvienas / 15min montažas

Ekskursiją po tarpukariu populiaria kauniečių laisvalaikio vieta virtusią Panemunę 15min surengusi „Ekskursijos Kaune“ gidė Neringa Daniulaitienė teigė, kad gyvenvietės istorija prasidėjo dar 1559 m., kai iškilo Panemunės dvaras, apie kurį XVII a. jau buvo susiformavęs šioks toks miestelis. Pati dvarvietė šiandien nėra išlikusi.

Martino Baltrušaičio nuotr./Gidė Neringa Daniulaitienė
Martino Baltrušaičio nuotr./Gidė Neringa Daniulaitienė

Kai XIX a. Rusijos caras Kauną pavertė tvirtove (apsupo miestą fortais), Panemunę nuspręsta iš tuometinių gyventojų išpirkti – įsteigta šioje vietoje karinė struktūra. Iki 1899 m. teritorijoje pastatomi 73 kariniai objektai. 1912 m. čia suformuotas ir pirmasis karinis aerodromas, pastatytos 5 lėktuvų nusileidimo aikštelės.

Karolinos Stažytės nuotr./Birutės gatvė Kaune – buvęs lėktuvų pakilimo ir nusileidimo takas
Karolinos Stažytės nuotr./Birutės gatvė Kaune – buvęs lėktuvų pakilimo ir nusileidimo takas

„Pastebėjote, kokio tiesumo yra dabartinė Birutės gatvė? Tai ir buvo oro uosto nusileidimo bei pakilimo takas, besidriekęs 400 metrų. Kai 1915 m. Kauną per 11 dienų užėmė vokiečiai, jie šio pakilimo tako negalėjo naudoti, nes buvo per trumpas jų greitesniems lėktuvams“, – stovint Birutės gatvėje, įdomų faktą atskleidė gidė.

Virto kurortu

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, itin svarbios tapo poilsio vietų paieškos, tad 1919 m. į Panemunę pradedamas tiesti siaurasis geležinkelis, sujungęs šią gyvenvietę su Kauno senamiesčiu.

Organizatorių nuotr./Kauno siaurukas
Organizatorių nuotr./Kauno siaurukas

1923 m. Panemunėje ėmė veikti karininkų kursai, vėliau – karininkų mokykla. Pastatytas didžiulis stadionas, kuris buvo atviras ir civilių gyventojų treniruotėms bei rungtynėms. Net 42 dideli sklypai buvo išdalinti karininkams. Taip Panemunėje įsivyravo didelė jų valdų koncentracija.

Netrukus buvo pastatytas ir susisiekimą dar labiau pagerinęs Panemunės tiltas. 1929 m. iš miesto centro į Panemunę suplanuota autobusų linija.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Senasis Panemunės tiltas
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Senasis Panemunės tiltas

Tad neilgai trukus, 1931-aisiais, gyvenvietė virto Kauno dalimi – buvo prijungta prie miesto. Prasidėjo Panemunės aukso amžius.

Teritorijoje išdygo ne vienas vasarotojams skirtas namas. Įsivyravo atskira verslo šaka, nes vasarnamiai buvo išsinuomojami visai vasarai.

Buvo įsteigtos ir trys sanatorijos. Purvas vonioms gabentas iš Birštono.

Griežtos maudynių taisyklės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“