Prireikė derybų
Antradienį, kelios minutės po vidurdienio, į Ruklos Karaliaus Mindaugo gatvėje esantį Pabėgėlių priėmimo centrą įriedėjo autobusas. Juo atvažiavo 40 žmonių – šeimos su mažais vaikais.
Nors kelionė praėjo sklandžiai, tačiau, atvykę į Ruklą, žmonės pamatė lūkuriuojančius žurnalistus ir atsisakė iš autobuso išlipti.
Prasidėjo derybos, kurios po daugiau kaip pusvalandžio davė vaisių ir žmonės pamažu pradėjo ruoštis naujam savo gyvenimo etapui moduliniuose nameliuose.
Visiems atvykusiems atlikti COVID-19 PGR testai. Po jų žmonės palydėti į Pabėgėlių priėmimo centrą, kur susipažins su naujomis gyvenimo sąlygomis.
125 nameliai
Iš viso Rukloje pastatyti 125 nameliai, juose galės gyventi 400 žmonių.
Kiekviename namelyje yra lovos, spintelės, stalas, elektrinis šildytuvas bei atskiras šaldytuvas kiekvienai šeimai, taip siekiama išvengti subkultūrų įtakų.
Stovyklos teritorijoje įrengtas belaidis interneto ryšys, atskira maisto ruošimo patalpa, dušinės.
Jonavos verslininkai čia taip pat atidarė maisto prekių parduotuvę, kurioje galima įsigyti būtiniausių maisto produktų. Tarkim, bananų kilogramas kainuoja 1,50 euro, bulvės – 0,60 euro, raikyto batono kaina 0,80 euro, pienas – 0,9 euro, kiaušiniai – 1,50 euro. Tad kainos panašios į eilinės Lietuvos parduotuvės kainas, kai ten netaikomos akcijos.
Kiekvienam užsieniečiui numatyta skirti beveik 77 eurų per mėnesį pašalpa maisto produktams įsigyti.
Kadangi stovykloje gyvens nemažai vaikų, jiems žadama skirti ypatingą dėmesį. Mažiesiems bus sudarytos sąlygos lankyti pabėgėlių centre esančią mokyklą. Kupolo tipo palapinėse vyks įvairios užimtumą skatinančios veiklos.
Bus sudaromos sąlygos naudotis šalia esančiu stadionu, žaisti futbolą, krepšinį, mažesnieji galės laiką leisti jiems įrengtoje žaidimų aikštelėje.
Palapinėse palikti negalima
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, lankydamasi Rukloje, sakė, kad čia įrengtoje stovykloje bus apgyvendintos šeimos su vaikais, pagyvenę žmonės ir kiti pažeidžiamų grupių atstovai, iš viso – apie 400 migrantų. Jie įsikurs konteineriniuose nameliuose.
„Man atrodo, kad mes tikrai turime suprasti, kad tokiu ir oru, ir sąlygomis, kai didelė dalis pažeidžiamų grupių dar gyvena užkardose, palapinėse, pastatytose ne ant kokio pagrindo, bet ant žolės, ir yra tikrai šlapia ir šalta, tai tokiomis sąlygomis, kad ir kaip tie žmonės papuolė į Lietuvos teritoriją, bet vis dėlto gyventi neturėtų“, – teigė ministrė.
Plačiau skaitykite čia: Į Ruklą pradedami perkelti migrantai iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių.