Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Šimtai būrelių sąraše, o piešti vaikas taip ir neišmoko

Artėjant rudeniui pradinių klasių moksleivių tėvai vėl pradeda sukti galvas, į kokį būrelį leisti savo atžalą. Dailės ar muzikos mokykla, baletas, tautiniai ar gatvės šokiai, žirgynas ar mezgimo būrelis, krepšinis ar dailusis čiuožimas. Tokia didžiulė pasiūla, kad išsirinkti beveik neįmanoma nenutuokiant vaiko polinkių. Dar sunkiau tiems tėvams, kurių vaikai keičia būrelius vieną po kito.
Vilniaus universitetas nuo gegužės 15 d. kviečia į „Vaikų universitetą“, kur paskaitos bus dėstomos 8-12 m. mokiniams.
Mokinys / L.Viksnės/BFL nuotr.

Būrelių daug, naudos − mažai

Itin didelis užklasinės veiklos pasirinkimas lemia galimybę rinktis. Gerai, jei vaikas žino, ko nori ir keičia ne veiklos kryptis, bet mokymosi įstaigas − ieško geresnių trenerių, profesionalesnių mokytojų, malonesnių vaikų kompanijos. Tačiau jei, tarkime, Joringis, praėjusiais metais tik pradėjęs lankyti mokyklą per metus pakeitė daugiau nei penkis būrelius ir visi jie − skirtingi? Nauji mokslo metai grasina naujais iššūkiais tėvams, nes Joringiui knieti išmokti groti gitara, žaisti ledo ritulį ir lankyti krepšinį savaitgaliais.

Tėvai gali pradėti abejoti − ar eksperimentuoti toliau ir leisti vaikui lankyti tokius būrelius, kokius tik jis užsigeis, ar palaukti, kol vaikas supras, ką iš tikrųjų nori lankyti. ir tik tada leisti jam kažkur eiti. O gal nuspręsti už vaiką ir liepti jam mokytis groti pianinu? Kai kurie vaikai, lankantys muzikos ar dailės mokyklas neturi ne tik noro į jas eiti, bet ir gabumų joms. Savo neišsipildžiusias svajones tapti garsiais muzikantais ar puikiai piešti tėvai bando perteikti vaikams. Kažin ar tai pasiteisins ir ar vaikai su dideliu užsidegimu lankys jiems primestus būrelius.

Gajus stereotipas, kad mergaitės turi lankytis šokius, piešti arba muzikuoti, o berniukai − žaisti krepšinį, futbolą arba, blogiausiu atveju, bėgioti. Jei visi tėvai taip galvotų, Rūta Meilutytė auksą Londono olimpinėse žaidynėse ir Andrius Kandelis Pasaulio Lotynų Amerikos šokių čempionato taures būtų matę kaip savo ausis be veidrodžio.

Vaikystė − galimybė išbandyti viską

Tinkamas amžius pradėti lankyti kokį nors būrelį vaikui − 6−7 metai. Kad ir kaip gražiai atrodytų Mažųjų modelių namų ar Yamahos muzikos mokyklų reklamos, jei ikimokyklinukas pats nepareiškia didžiulio noro lankyti kokį nors būrelį, tėvai neturėtų jo versti tai daryti. Apskritai, iki penkerių metų dažniausiai jokie išskirtiniai vaiko gabumai neatsiskleidžia. Taip pat toks vaikas nėra pajėgus kažkuo užsiimti labai rimtai. Jei vaikas pervargs − nusilps jo imuninė sistema, padažnės ligos. Nuolatos verčiamas būti geriausiu ateityje vaikas gali turėti asmenybės raidos problemų. Ne paslaptis, kad daugelis būrelių vadovų neturi pedagoginio išsilavinimo, taigi nežino, kaip taisyklingai reikia mokyti mažametį.

Kad ir kaip tėvus erzintų vaiko neapsisprendimas būrelių klausimu, tačiau būtent vaikystė ir yra tas periodas, kuomet reikia leisti vaikui pažinti save, aplinkinį pasaulį, žmones. Su kuo daugiau skirtintų žmonių vaikas bendraus, tuo platesnis jo akiratis bus. Vaikas turi pats suprasti, kam yra gabus, o kam − ne, ką daryti jis mėgsta, kas jam teikia malonumą ir atpalaiduoja, o kas − erzina. Prievarta darželinuką ar pradinuką tik atgrasins nuo būrelio, kurį lankyti tėvai vers.

Vyresnius mokinius − ketvirtokus, šeštokus − tėvai gali skatinti nemesti veiklos, kuria vaikas užsiima. Nors vaikas dar nemoka laikytis disciplinos ir jam greitai viskas atsibosta, tačiau reikia atsiminti, kad jis jau ne penkiametis ir jei tėvai mato, kad mažajam Joringiui groti pianinu tikrai sekasi ir jis pats prieš metus pasiprašė į muzikos mokyklą, nuolaidžiauti nereikėtų. 4−6 klasių moksleiviams būreliai pabosta tada, kai tampa sunkūs. Kai vyresnieji išmoksta kovoti su sunkumais, jiems pradeda patikti jausmas, kai jie kažką padaro gerai, kažko išmoksta. Jei tokio amžiaus vaikui tėvai leis kaskart mesti vieną veiklą ir pradėti kitą, užaugęs Joringis greičiausiai nesugebės kovoti su gyvenimo iššūkiais, bus paviršutiniška asmenybė, norės lengvesnio kelio.

Auginant mažąją Jordyn Wieber

Nepaprastai gabūs kokiai nors sričiai vaikai gimsta retai. Tačiau kad ir visai netyčia parinkus tinkamą meno mokyklą ar sporto šaką, galima išauginti dar vieną pasaulio gimnastikos čempionę ar muzikos virtuozą. Žinoma, nors negalima visko mesti iškilus pirmam sunkumui kelyje, tačiau negalima ir versti vaiko daryti tai, kas jam nepatinka. Itin gabius vaikus pastebi treneriai, mokytojai, choreografai. Tik tuo atveju pradinuką ar darželinuką galima skatinti nemesti vieno ar kito būrelio, jei tėvai tikrai mano, kad mažyliui tai gali būti jo ateitis. Ankstyvame amžiuje vaikai dažniausiai būna tiesiog smalsūs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos