2024 11 29

Naujas įrankis www.stasis.lt padės užtikrinti patogesnę aplinką visiems: pirmą kartą turime išsamų Lietuvos pastatų prieinamumo žemėlapį

Siekiant užtikrinti asmenų su negalia galimybes aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime ir kaip lygiaverčiai su visais gauti viešąsias paslaugas, įgyti išsilavinimą bei dalyvauti darbo rinkoje, būtina didinti viešąsias paslaugas teikiančių įstaigų, institucijų ir organizacijų pastatų infrastruktūros bei aplinkos prieinamumą.
Negalia
Negalia / Shutterstock nuotr.

Nors asmenų su negalia socialinę atskirtį mažinančios priemonės vykdomos aktyviai ir matoma pažanga šioje srityje, Lietuvoje vis dar susiduriama su nepakankamai asmenims su negalia prieinama viešąja aplinka.

Kas yra www.stasis.lt ?

www.stasis.lt - tai 2023 m. Asmenų su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva sukurtas informacinių technologijų įrankis, skirtas stebėti ar statiniai yra prieinami asmenims su negalia. Sistema veikia savideklaracijos principu - viešąsias paslaugas teikiančios institucijos kviečiamos įsivertinti ir užpildyti duomenis apie savo valdomų pastatų prieinamumą.

Specialiai tam skirtame interaktyviame žemėlapyje pateikiama informacija apie pastatų, kuriuose teikiamos viešosios paslaugos, prieinamumą asmenims su negalia. Informacija pateikiama pagal skirtingas negalios tipus: regos, klausos, fizinės ir pažintinių funkcijų sutrikimo.

Vertinimas vykdomas remiantis Statybos techniniame reglamente STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas“, EN 17210 "Užstatytos aplinkos prieinamumas ir naudojimo patogumas. Funkciniai reikalavimai" ir kituose dokumentuose pateiktais reikalavimais ir rekomendacijomis.

Ar mūsų viešosios paskirties pastatai prieinami asmenims su negalia?

2023 m. pabaigoje – 2024 m. pradžioje atliktas pirmasis išsamus statinių prieinamumo vertinimas apėmė 2684 pastatus visoje šalyje. Rezultatai atskleidė, kad didžiąją dalį įvertintų ir atvaizduotų www.stasis.lt objektų – net 75,9% (2038 pastatai) – sudaro savivaldybėms priklausantys pastatai.

Valstybės įstaigos užima antrą vietą - 21,1% (565 pastatai), o privataus sektoriaus objektai kol kas sudaro tik 3% (81 pastatas) visų įvertintų pastatų. Ši platforma ne tik suteikia galimybę institucijoms įsivertinti savo paslaugų prieinamumą, bet ir leidžia efektyviai planuoti būtinas investicijas į viešosios infrastruktūros pritaikymą bei užtikrina, kad žmonės su negalia gautų patikimą informaciją apie pastatų prieinamumą. Tai svarbus žingsnis kuriant įtraukesnę visuomenę ir gerinant viešųjų pastatų prieinamumą visiems Lietuvos gyventojams.

Šis išsamus vertinimas padeda ne tik identifikuoti problemas, bet ir numatyti konkrečius veiksmus situacijai gerinti, siekiant užtikrinti visiems prieinamą aplinką.

Atliktas vertinimas atskleidė, kad įstaigų prieinamumo lygis šiuo metu svyruoja nuo 10% iki 70%. Analizuojant pastatų prieinamumą skirtingose įstaigose, matomi ryškūs skirtumai. Kultūros įstaigose situacija prasčiausia – net 84,1% pastatų neatitinka reikalavimų, 15,4% atitinka tik iš dalies, ir vos 0,5% yra pilnai pritaikyti.

Švietimo sektoriuje padėtis taip pat kritinė: 70,8% pastatų neatitinka reikalavimų, 29% atitinka iš dalies, ir tik 0,2% pilnai pritaikyti. Gydymo įstaigose situacija šiek tiek geresnė – 46% pastatų neatitinka reikalavimų, didžiausia dalis (53%) atitinka iš dalies, ir 1% pilnai pritaikyti. Administracinių pastatų atveju 63% neatitinka reikalavimų, 34% atitinka iš dalies, ir 3% yra pilnai pritaikyti. Šie procentai aiškiai parodo, kad visose įstaigų kategorijose pilnai pritaikytų pastatų dalis yra kritiškai maža, neviršijanti 3%.

Nors skaičiai gali atrodyti nedideli, svarbu pabrėžti, kad dabar turime tikslų "nulinį tašką" – aiškų startą, nuo kurio galime matuoti progresą.

"Nors matome tam tikrą pažangą, dar reikia nemažai nuveikti, kad užtikrintume vienodas galimybes visiems visuomenės nariams," – teigia Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Prieinamumo užtikrinimo ir konsultacijų skyriaus patarėja Ana Staševičienė.

Jos teigimu www.stasis.lt sistema tampa svarbiu įrankiu, padedančiu identifikuoti problemas ir stebėti pokyčius, tačiau tik bendros valstybės institucijų, savivaldybių ir privataus sektoriaus pastangos gali užtikrinti reikšmingus pokyčius, kuriant prieinamą aplinką visiems Lietuvos gyventojams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai