2022 03 22

Nobelio premijos laureatui klaidingai priskiriama citata apie „kacapus“

Pasauliui smerkiant Rusijos vykdomą agresiją prieš Ukrainą, diskusijos verda ir socialiniuose tinkluose. Juose daug diskutuojama apie režimo ir jį palaikančių Rusijos žmonių atsakomybę. Tačiau kartais čia platinamos ir iškraipytos filosofų bei intelektualų citatos. Pavyzdžiui, Nobelio premijos laureato, disidento ir politinio kalinio Aleksandro Solženicyno neva ištarta frazė apie „kacapus“ interpretuojama klaidingai.
Aleksandras Solženycinas
Aleksandras Solženicynas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Keisti žodžiai A.Solženicyno kalboje

„Šiame pasaulyje nėra menkesnio, niekšiškesnio individo nei „kacapas“. Šis niekšas, gimęs nacių šalyje, maitinamas nacių propaganda, niekada netaps žmogumi.

Jo šalis neturi draugų – tik pataikūnus ir priešus. Jo šalis gali tik grasinti, žeminti ir žudyti.

Ir kad šis Rusijos statusas būtų išsaugotas, eilinis „kacapas“ yra pasirengęs paaukoti savo, savo tėvų ir vaikų gyvybes, savo žmonių gyvenimo kokybę.

Tikrai, „kacapai“ yra gyvuliai. Nuožmūs, kraujo ištroškę, bet... mirtingi“, – taip neva kalbėjo rusų rašytojas ir intelektualas, Nobelio literatūros premijos laureatas A.Solženicynas.

A.Solženycinui klaidingai priskiriama citata
A.Solženycinui klaidingai priskiriama citata

„Kacapas“ – iš ukrainiečių kalbos kilęs paniekinantis, humoristinis ruso pavadinimas.

Jau nuo senų laikų patriotiškas A.Solženycinas aiškino, jog posovietinei Rusijai turi priklausyti Ukraina.

Tačiau jis pabrėžė, kad jėga bandyti išlaikyti Ukrainą – beprotybė ir šaliai reikia suteikti laisvę.

Jis taip pat pasisakė už ukrainiečių ir rusų tautų vienybę, vengdamas tokių įžeidžiančių pavadinimų kaip „banderovcai“ ar „kacapai“.

Todėl rusų „kacapais“ jis vadinti negalėjo.

Knygoje „Gulago archipelagas“ A.Solženicynas rašė:

„Tai, kad esame didi tauta, turime įrodyti ne teritorijos platybe, ne globojamų tautų skaičiumi, o darbų didybe. Ir didžiu įdirbiu žemėse, kurios mums liks, paleidus nepanorusius su mumis gyventi.

Ukrainos atveju tai bus nepaprastai skausminga. Tačiau reikia žinoti jų dabartinį ryžtą. Jei mums nepavyko per amžius pasiekti vienybės, vadinasi, turime parodyti išmintį.

Mes privalome palikti jiems – federalistams ar separatistams – sprendimo laisvę.

Nenusileisti – beprotybė ir žiaurumas. Kuo švelniau ir su didesne kantrybe, kuo aiškiau kalbantys mes būsime dabar, tuo daugiau vilties bus ateityje atkurti vienybę“, – savo knygoje apie rusų ir ukrainiečių santykius kalbėjo rašytojas.

Priešinosi sovietiniam režimui

Savo esė, rašytoje 1990 metais, prieš pat Sovietų Sąjungos žlugimą, Solženicynas siūlė, kad Rusija atsiribotų nuo globalių problemų sprendimo ir susikoncentruotų į vidaus politikos problemas.

Jis reikalavo neatidėliotino Rusijos atskyrimo nuo Sovietų Sąjungos. O šį reikalavimą išgirdo pirmasis Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas.

A.Solženicynas – vienas žymiausių rusų disidentų. Rusijos mokslų akademijos narys.

1945 metų vasarį areštuotas už pasisakymus prieš Josifą Staliną, o iki 1953 metų kalėjo įvairiuose lageriuose.

Lagerių draugai ir nepažįstami žmonės jam siuntė daug laiškų – faktais grįstų atsiminimų, kurie kartu su dokumentine medžiaga ir autoriaus atsiminimais tapo pagrindu 10 metų slapta rašytam vienam svarbiausių antikomunistinių A.Solženicyno veikalų „Gulago archipelagas“.

A.Solženicynas atvirai pasisakė prieš sovietų režimą, priešinosi komunistiniam ir imperialistiniam Rusijos identitetui. Bet gyvenimo pabaigoje A.Solženicynas pritarė stiprėjančiam autoritariniam V.Putino režimui.

Aršus patriotas ir kovotojas už žodžio laisvę A.Solženicynas paliko gausų, skirtingą ir prieštaringą palikimą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai