2023 12 29

Nuo globos link galimybių: Apsaugotas būstas

Ketverius metus Tauragėje apsaugotame būste gyvenančiam Edvardui dabartinis jo gyvenimas primena sapną.
Socialinis būstas
Socialinis būstas / Sauliaus Žiūros nuotr.

,,Man atrodė, kad tai netikra. Nėra griežtos dienotvarkės. Tylu. Niekas nevaro daryti pusryčių: nenori – nevalgyk, nori – valgyk. Esi praktiškai šeimininkas.“

Tauragės mieste mes turime 8 butus, kuriuos nuomojame ir juose gyvena 15 sėkmingų mūsų istorijų. 2023-iųjų pradžioje tokių kaip Edvardas,apsaugoto būsto paslaugos gavėjų, Lietuvoje buvo apie 200. Pagrindinis šios paslaugos išskirtinumas – tas, kad ji yra priežiūros, o ne globos paslauga, skirta psichosocialinę ar intelekto negalią turintiems žmonėms.

Pagrindinis šios paslaugos išskirtinumas – tas, kad ji yra priežiūros, o ne globos paslauga.

Apsaugotame būste asmenys gyvena savarankiškai ir socialinio darbuotojo pagalbą gauna tada, kada jos reikia. Tai individualizuota paslauga neįgaliam asmeniui, gali būti ir šeimai, kai suteikiama gyvenamoji vieta, tai yra dažniausiai butas ir paslaugų paketas.

Vakarietišku apsaugoto būsto modeliu paremta paslauga užtikrina, kad jos gavėjui yra apmokama būsto nuoma, komunalinės paslaugos, tačiau jis pats turi pasirūpinti pragyvenimu.

,,Mes turėjome išmokti gyventi iš šalpos neįgalumo pensijos dalies, ne iš visos. Mes iš karto ieškojome padienių darbų. Svarbiausias rodiklis buvo, kad pas mus viskas gerai,pilnas šaldytuvas. Man smagu, kad aš uždirbau, sutvarkiau, problemas išsprendžiau.“

Man smagu, kad aš uždirbau, sutvarkiau, problemas išsprendžiau.

Apsaugotame būste dažniausiai gyvena iki dviejų asmenų. Jie patys turi prižiūrėti namų švarą, gaminti maistą, o socialinis darbuotojas – atvejo vadybininkas padeda žmogui struktūruoti jo gyvenimą ir tik pirmąjį pusmetį skiria daugiau dėmesio, kol apsaugoto būsto gyventojas prisitaiko prie naujos tikrovės. Vėliau pagalba teikiama tada, kada jos asmeniui reikia.

,,Ne paslaptis, aš turėjau problemų su alkoholiu. Norėjo pasižiūrėti, ar mes išgyvensime, ar tas savarankiškumas duos per galvą.“

Mūsų suvokimu pagalba siejasi su padarymu už tave, o norint įgalinti žmogų, reikia nieko nedaryti už jį, ką jis galėtų pats padaryti.

,,Matote, globos namai pripratino prie truputį blogų dalykų. Duona padėta, sriubos įpilta, drabužiai išskalbti, gulėk ir žvenk. Labai sunku atmušti tą įprotį.“

Čia darbuotojas turi konfrontuoti su asmeniu tam, kad jis darytų pats ir savarankiškėtų Pirmųjų gyventojų perkėlimas į apsaugotą būstą itin daug nerimo kėlė socialiniams darbuotojams. Ekspertai teigia, ugdant savarankiškumą ir įgalinant žmones pats svarbiausias iššūkis yra neapibrėžtumas ir jo valdymas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./„Jaunųjų liūtų“ reklamos konkurso pradžia
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./„Jaunųjų liūtų“ reklamos konkurso pradžia

Buvo atvejų, kai darbuotojai sakydavo: „Išprotėjote jūs. Kaip čia dabar galima tiesiog paleisti? Kas bus, jeigu bus? Tai patikėjimo ir trūksta, nes elgiamės kaip su vaikais, kaip su nepilnaverčiais, kuriems reikia priežiūros visą parą. Kai man pačiam trūksta kantrybė, sakau: „O labiausiai pagalbos reikia, kai žmogus miega“.

,, Mes visi klystame, bet mes neturime teisės priimti sprendimų už šiuos žmones. Leiskime jiems pamėginti. Tiesiog reikia pasitikėti ir paleisti tuos žmones. „

Apsaugoto būsto paslauga Lietuvoje plinta – savivaldybės vis dažniau ją įtraukia į paslaugų sistemą, skirtą negalią turintiems žmonėms. Apsaugoto būsto paslaugos plėtra intensyvesnė tose savivaldybėse, kuriose administracijos darbuotojų požiūris į negalią turinčių asmenų poreikių užtikrinimą yra pažangus ir kuriose yra aktyvūs šios paslaugos teikėjai.

,,Aišku, dabar pirmosios kregždės,bet savivaldybės pradėjo pirkti būstus,mato pasiteisinimą ir kad tie žmonės savarankiškėja.Aš matau, Edvardui tolimesnė stotelė – socialinis būstas.Jis užaugo.Tik tiek, kad trūksta socialinių būstų Tauragės mieste.“

Apsaugoto būsto paslauga Lietuvoje plinta – savivaldybės vis dažniau ją įtraukia į paslaugų sistemą, skirtą negalią turintiems žmonėms.

Vienose savivaldybėse svarstoma apie tolesnį žingsnį -tokius gyventojus perkeltiį socialinį būstą, kitose – apsaugoto būsto paslauga nėra išbandyta arba apie ją net nežinoma.

,,Atrodymas iš pažiūro tikrai negali būti vertinimo kriterijumi. Kartais daug sunkesnę negalią turintys,iš tikrųjų, puikiausiai gali gyventi savarankiškai ir gyvena daug stabiliau, negu tie,kurie neturi matomos negalios.“

Visą gyvenimą didelėse institucijose praleidusiems žmonėms, apsigyvenus apsaugotame būste pradeda trūkti bendros veiklos, susitikimų su draugais todėl labai svarbu padėti asmeniui kurti socialinius ryšius, atrasti pomėgius, įsitraukti į darbo rinką.

,, Kai šiandien pamatai žmogų visiškai savarankišką, dalyvaujantį visuomeniniame gyvenime, baigusį mokslus, įsidarbinusį – jie yra švytinčiomis akimis, laimingi, jie džiaugiasi ir labai tai vertina. Dar šiandien su keletu bičiulių kalbėjome: „Ar norėtumėte grįžti gyventi į grupinio gyvenimo namus ar į įstaigą?“

Tai atsakymas buvo: „Tikrai ne“. Mes neturėjome tiek laisvės – laisvės priimti sprendimus, daryti tai, ką norime. Vadinasi, reikia labiau tik pasitikėti tais žmonėmis ir jie tikrai daro stebuklus. Žmogaus laisvė ir pasirinkimas yra neįkainojamas jokiais pinigais. Labai gaila, kad institucijos, departamentai to nesugalvojo dar prieš 30 metų, nes tai pakeičia žmogaus esybę.“

Apsaugoto būsto paslauga bus toliau plėtojama savivaldybėse, skiriamas dėmesys ir dalijamasi sėkmės istorijomis.

VIDEO: Nuo globos link galimybių: Apsaugotas būstas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis