Šiuo metu savivaldybėms numatyta maksimali GMP dalis yra 67,78 proc. (nuo 2015 m. bus skiriama 72,15 proc.). Palyginti su kitais šalies miestais, Vilniui nuo maksimalios dalies tenkanti GPM dalis yra gerokai mažesnė – tik 48 proc. Klaipėda gauna 86 proc., Kaunas – 94 proc., kiti miestai – 100 proc. Tik iš sostinės savivaldybės surenkamo GPM 649 mln. Lt pervedami remti kitoms savivaldybėms.
Reikėtų kiekvienam pagalvoti, ar dėl savivaldybės neūkiškumo ir neteisingo pajamų panaudojimo turi kentėti žmonės. Pavyzdžiui, apie 800 kiemsargių, laiku negaudami savo minimalių atlyginimų, vis dar tvarko sostinės gatves ir kiemus. Taip pat kenčia laiku negaudami atlyginimų ir Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklų darbuotojai. Jiems tik neseniai išmokėti atlyginimai už liepos mėnesį ir avansai už rugpjūtį, o skola siekia 4 milijonus litų.
Vilniui nuo maksimalios dalies tenkanti GPM dalis yra gerokai mažesnė – tik 48 proc. Klaipėda gauna 86 proc., Kaunas – 94 proc., kiti miestai – 100 proc.
Jei nieko nedarysime, tai kitais metais Vilniaus miesto savivaldybė gali būti pripažinta nemokia ir bankrutuoti.
Jau dabar Vilniaus viešojo transporto skolos siekia daugiau nei 130 milijonų litų. Įsiskolinimai aplinkos tvarkymo paslaugas teikiančioms bendrovėms yra 40 mln. litų. Vilniaus miesto savivaldybės skola AB „Lesto“ už elektros energiją siekia 8,5 mln. litų. Šį sąrašą būtų galima tęsti iki begalybės.
Būtina, kad miesto valdžia parengtų skaidrų ir aiškų planą, kaip ji rengiasi sumažinti skolas. Taip pat turi būti nuolat vykdoma pajamų panaudojimo kontrolė.
Vyriausybė nuo kitų metų siūlo 2 procentiniais punktais – nuo 48 proc. iki 50 proc. – didinti Vilniui tenkančią GPM dalį. Toks sprendimas savivaldybės biudžetą papildytų 25,2 mln. Lt.
Tikiuosi, kad, jei visi imsimės konkrečių darbų, tai sulauksime teigiamų pokyčių, kurie yra gyvybiškai svarbūs Vilniui ir vilniečiams.
Algis Strelčiūnas yra Seimo narys, TS-LKD atstovas