Alma Monkauskaitė: Galimybė suduoti smūgi korupcijai

Sveikatos apsaugos sistemos skaidrumas – bėda ir tikslas viename. Bėda, nes to skaidrumo taip ir nepavyksta pasiekti, kad ir kiek kartų politikai ar pati prezidentė tokį tikslą iškeltų.
Alma Monkauskaitė
Alma Monkauskaitė / Asmeninio albumo nuotr.

Kad sveikatos apsauga stokoja skaidrumo, sutinka ir patys sistemos dalyviai: daktarai, slaugytojai, pacientai. Skaidrumo būtinybę nurodo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, ir „Transparency International“. Kad trūksta skaidrumo įsitikinsite ir jūs, nukentėję nuo nesąžiningo elgesio to gal net neįtardami.

Įsivaizduokite, kad gydymo įstaigoje jums turi atlikti operaciją. Žinote, kad skaudės ir jums, ir piniginei: gydytojas būtinai pasiūlo įsigyti operacijai reikalingas priemones – suprask, tos, kurias jau nupirko Valstybinė ligonių kasa ir kurios jums nekainuotų nė cento, prastos. Dauguma perka, tik nežino, kad priemonės geros, o neva „geresnes“ nusipirko iš kompanijos, kurios savininkas yra ne kas kitas kaip pirkti įtikinęs gydytojas.

Ką tik perskaitytą situaciją (o ir sumas) padidinkite dešimtimis kartų – gydymo įstaiga perka brangią, nebūtinai jai reikalingą, aparatūrą. Ar nustebtumėte sužinoję, kad asmenis, kurių dėka tokia aparatūra buvo nupirkta, ir pardavėjus sieja daugiau nei tik rūpestis paciento gerove?

Dauguma perka, tik nežino, kad priemonės geros, o neva „geresnes“ nusipirko iš kompanijos, kurios savininkas yra ne kas kitas kaip pirkti įtikinęs gydytojas.

Gal yra tekę apsilankyti pas gydytoją, kuris jums primygtinai siūlo atvykti į privačią kliniką?

Ten, pasirodo, dirba specialistai, kuriems teko paskubomis užrakinti savo valstybinių kabinetų duris: jų darbo laikas netikėtai baigėsi.

O kaip dėl tyrimų, kurios galėtų atlikti rekomenduota gydymo įstaiga, turinti neįtikėtinai pažangesnį aparatą, nei jums pasiūlyta valstybinėje? Kaip manote, ar gera valia tokį žingsnį paskatino?

Gal ir gera valia, bet pagrindas – asmeninis interesas: gydytojas būna arba pats asmeniškai, arba per kitus asmenis susijęs su privačia įstaiga, į kurią jus siunčia. Susijęs ir labai suinteresuotas tos įstaigos ekonominiu klestėjimu, taigi jūsų pinigais.

Seimas pasinaudojo galimybe supurtyti sveikatos apsaugos sistemą – taip, kad anksčiau vardinti pavyzdžiai liktų retomis ir pašalinamomis išimtimis. Seime priimtas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas, kuris įpareigoja Privalomojo sveikatos draudimo tarybos narius ir įtaką turinčius gydytojus, odontologus bei farmacijos specialistus deklaruoti savo privačius interesus.

Priėmus įstatymo pataisas, deklaracijas matys ir visuomenė, ir teisėsauga. Nuo šiol visi, kurie galėjo šešėlyje turtėti mokesčių mokėtojų sąskaita, bus dienos šviesoje, permatomi kiekvienam neabejingam. Tai apsaugos ir pačius medikus: tyrimai rodo, kad dauguma nusikaltusių taip pasielgia vien todėl, kad jų neteisėtam elgesiui yra tinkamos sąlygos – neskaidrumo priedanga.

Interesų deklaraciją užpildyti labai paprasta ir nieko nekainuoja. Ir visgi yra tvirtų balsų, kurie tokiam sprendimui priešinasi: yra įtakingų medikų, kurie nenori atskleisti savo viešų ir privačių interesų susikirtimo. Akivaizdu viena: sąžiningas medikas deklaraciją užpildys per penkiolika minučių, o nesąžiningas penkiolika kartų pakartos, kokia tai bloga idėja.

Alma Monkauskaitė yra LSDP atstovė, Seimo sveikatos apsaugos komiteto narė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų