„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Andrius Bagdonas: Internetinis balsavimas – žingsniu arčiau

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pradeda pasiruošimo internetinio balsavimo įteisinimui darbus. Komisija nusprendė užsakyti galimybių studiją, kurioje būtų nustatyti internetinio balsavimo informacinės sistemos tikslai, įvertinti kibernetinio saugumo ir patikimumo aspektai. Tai – svarus žingsnis, siekiant papildyti dabartinę rinkimų sistemą galimybe balsuoti patogesniu būdu - internetu.
Andrius Bagdonas
Andrius Bagdonas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Šia studija taip pat siekiama numatyti sistemos kūrimo kontrolės mechanizmus, testavimo ir įgyvendinimo etapus, galiausiai, įvertinti visuomenės pasitikėjimą projektu, išanalizuoti laukiančias viešųjų pirkimų procedūras.

Daliai visuomenės kyla daug pagrįstų klausimų dėl internetinio balsavimo grėsmių. Tai – aukštos rizikos projektas dėl kelių priežasčių. Visų pirma, negalime ignoruoti išorinių geopolitinių interesų grėsmių mūsų valstybės saugumui. Antra, esminė demokratinių rinkimų sąlyga – užtikrinti visuomenės pasitikėjimą, kad rinkimai vyksta sąžiningai, nes tai ir sukuria demokratinės valdžios teisėtumą. Ši VRK studija – puiki galimybė atsakyti į visas abejones ir įtikinti skeptikus. Būtent saugumo aspektas iki šiol tapdavo bene pagrindine priežastimi, kodėl Lietuvoje iki šiol neturime galimybės balsuoti internetu.

Nauja VRK sudėtis atnešė ilgai lauktų pokyčių – pirmininkė J.Petkevičienė dar seniau buvo deklaravusi, jog į internetinio balsavimo idėją žiūri pozityviai. Džiugu, kad pažadai neliko deklaracijomis ir daromi realūs darbai, jog internetinio balsavimo galimybe pamažu galėtų pasinaudoti ne tik pasaulio lietuviai, bet ir visi Lietuvos piliečiai – tai ir žmonės su negalia, bei kiti asmenys, dėl skirtingų priežasčių negalintys fiziškai atvykti į rinkimų apygardas.

Seime aktyviai dirba rinkimų sistemos peržiūros grupė – didelė tikimybė, jog grupės nariams pavyks pasiekti sutarimą, kad internetinis balsavimas taptų realybe per visus 2024 metų rinkimus – Prezidento, Europos Parlamento ir Seimo. Tad jau 2023 metais sistema turi būti paruošta ir ištestuota, o ši galimybių studija – svarus žingsnis to link.

Balsavimas rinkimuose - viena svarbiausių demokratijos gyvavimo sąlygų, todėl vienas pagrindinių valstybės įsipareigojimų visuomenei turi būti balsavimo prieinamumo užtikrinimas, sudarant lygias galimybes visiems piliečiams išreikšti savo valią demokratiniuose rinkimuose. Rinkėjų aktyvumas Lietuvoje vis dar išlieka vienu mažiausiu visoje Europos Sąjungoje – priartindami balsadėžes prie kiekvieno piliečio, galime ženkliai prisidėti prie šios problemos sprendimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“