Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Andrius Bagdonas: Tikslas – europietiški atlyginimai Lietuvoje

Dėka verslių ir kūrybingų mūsų žmonių, šiandien Lietuvoje gyvename geriau nei bet kada anksčiau. Tačiau mūsų ekonomika vis dar orientuota į žemos pridėtinės vertės pramonės sektorius. Lietuva neturi daug gamtinių išteklių, tad didžiausias mūsų ekonominis potencialas – darbštūs žmonės. Todėl turime susivienyti ir padėti verslui kurti gerai apmokamas darbo vietas ateities ekonomikos sektoriuose.
Andrius Bagdonas
Andrius Bagdonas / Asmeninio archyvo nuotr.
Temos: 1 Andrius Bagdonas

Tikslas – 100 000 naujų gerai apmokamų darbo vietų kadencijos pabaigoje

Būtent gerai apmokamos darbo vietos yra raktas į mūsų valstybės progresą ir sėkmę. Tad Lietuvos ekonominiu pagrindu ilgalaikėje perspektyvoje turi tapti tokie sektoriai, kaip biotechnologijos, dirbtinis intelektas bei automatizuota pramonė. Kaip tai pasiekti?

Viena priemonių, kuri realiai skatintų verslą kurti daugiau darbo vietų – reinvestuojamo pelno neapmokestinimas. Įmonių pelnas turi būti apmokestinamas tik tuo atveju, jei akcininkai jį išsimokės asmeniškai. Tačiau pelnas, reinvestuojamas į technologinę plėtrą, infrastruktūrą ar darbuotojų kvalifikacijos kėlimą neturėtų būti apmokestinamas. Tai paskatintų mūsų verslą skirti daugiau lėšų technologinei plėtrai, mokslui bei inovacijoms, o kartu – naujų, gerai apmokamų darbo vietų kūrimui. Toks pokytis mokestinėje sistemoje taip pat atvertų mums galimybę tapti patraukliausia Baltijos šalimi investuojančiam verslui.

Matome tendenciją, jog kiekviena valdžia po savęs palieka naujų, nelogiškų, o dažnai ir brangiai administruojamų mokesčių. Turime tai keisti.

Pandemijos iššūkius paverskime galimybėmis

Koronavirusas Lietuvos ekonomikai atnešė naujų iššūkių – smulkus ir vidutinis verslas dar dabar skaičiuoja nuostolius, daug žmonių neteko darbo. Tad vietoj nepagrįsto išmokų dalinimo, siūlau realią pagalbą suklupusiems ir norintiems kurti. Skirkime 500 eurų mėnesinę negrąžinamą paramą žmonėms, kurie neteko darbo ir ėmėsi individualios veiklos ar įsteigė bendrovę. Įregistravus veiklą, parama būtų mokama 6 mėnesius ir būtų negrąžinama, iš veiklos per pusę metų gavus bent 3000 eurų pajamų. Taip realiai prisidėtume prie darbo vietų kūrimo smulkaus ir vidutinio verslo sektoriuose.

Keičiasi valdžia, keičiasi ir mokesčiai

Na ir vienas svarbiausių aspektų, siekiant skatinti darbo vietų kūrimą – tai valstybės mokestinė sistema. Matome tendenciją, jog kiekviena valdžia po savęs palieka naujų, nelogiškų, o dažnai ir brangiai administruojamų mokesčių. Turime tai keisti. Esami ir būsimi verslininkai turi žinoti, jog mūsų mokestinė sistema – stabili ir prognozuojama. Juk dažnu atveju mokesčiai tampa vienu svarbiausių veiksnių, lemiančių žmogaus pasirinkimą – pradėti verslą, ar ne. Todėl siūlau, kad mokesčių pakeitimai būtų priimami kartu su penkerių metų prognozuojamu planu. Atsisakykime nelogiškų, perteklinių mokesčių ir kurkime tokią sistemą, kuri motyvuotų kurti darbo vietas sau ir kitiems.

Galiausiai, norėdami tapti ateities ekonomikos valstybe, turime nustoti demonizuoti verslą. Šioje Seimo kadencijoje netruko valstybinio kapitalizmo iniciatyvų – pradedant valstybinėmis vaistinėmis, baigiant valstybiniu banku. Tačiau ne Seimas ir ne Vyriausybė kuria darbo vietas, o kūrybingi ir verslūs mūsų žmonės. Politikų pareiga – padėti jiems. Tad turime labiau vertinti privačią iniciatyvą bei į verslą žiūrėti, kaip į partnerį, o ne kaip į paklusnų pavaldinį, kurį reikia nuolat riboti ir bausti.

Kūrybingi ir verslūs žmonės – Lietuvos pamatas ir ateitis. Turime sudaryti jiems sąlygas veikti. Tad dėkime visas pastangas, jog sukurtume kuo daugiau gerai apmokamų darbo vietų ir mūsų žmonės europietiškus atlyginimus uždirbtų ne tik Vakaruose, bet ir čia – Lietuvoje.

Andrius Bagdonas, Liberalų sąjūdžio pirmininkės pavaduotojas, Neringos savivaldybės tarybos opozicijos lyderis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos