„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Andrius Navickas. Tibetas vis dar nepasiekė savo Kovo 11-osios

Prieš 75 metus, 1949-aisiais, komunistinė Kinijos Liaudies Respublika pradėjo Tibeto okupaciją ir per trumpą laiką pavergė visą kraštą, kuris garsėjo taikingumu ir unikaliu religiniu paveldu. Nuo pat pirmos okupacijos dienos įsibrovėliai pradėjo niokoti Tibetą, stengėsi įvesti ateistinį režimą, perėmė mokyklų kontrolę ir darė viską, kad paverstų tibetiečius savo šaknų, tapatybės nepažįstančiais mankurtais.
Andrius Navickas
Andrius Navickas / Vyginto Skaraičio nuotr.

Prieš 65 metus, 1959 m. kovo 10 dieną, nesusitaikydami su okupacija, tibetiečiai sukilo prieš komunistinę Kinijos Liaudies Respubliką.

Tūkstančiai tibetiečių savo sostinėje Lhasoje bei jos apylinkėse reikalavo, kad kinų ginkluotosios pajėgos pasitrauktų iš Tibeto regiono.

Šis sukilimas buvo numalšintas jėga, žuvo apie 80 tūkst. tibetiečių.

Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama bei tūkstančiai tibetiečių buvo priversti bėgti iš savo šalies ir įsikurti egzilyje.

Nepaisant to, kad sukilimas nepasiekė tikslų, kovo 10-oji kasmet visame pasaulyje minima kaip Tibeto laisvės siekio priminimas.

Tibetiečiai prieš 65 metus sukilo, nes okupantai atėmė iš jų politinių apsisprendimų laisvę, taip pat griovė tūkstantmečiais puoselėtą kultūrinį ir religinį paveldą.

Deja, tibetiečiai įsitikino, kad visos kalbos apie tautų apsisprendimo teisę, apie aiškiomis vertybėmis grįstą tarptautinę sistemą, tėra žodžiai.

Skaudu ir tai, kad dabartiniu laikotarpiu Tibeto žmonių kančios tik didėja.

Kinija net pasiryžusi kištis į Tibeto budizmo vidaus reikalus, laukia dabartinio Dalai Lamos mirties ir ketina nurodyti, kas turi tapti jo Šventenybės įpėdiniu.

Kun. Vaclovas Aliulis, Dalai Lama, Romas Buivydas, Jurga Ivanauskaitė, monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas. 1991 rugsėjo 29 d. Nuotr. iš Radvilės Racėnaitės archyvo. Nuotr. aut. Kęstutis Vanagas
Kun. Vaclovas Aliulis, Dalai Lama, Romas Buivydas, Jurga Ivanauskaitė, monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas. 1991 rugsėjo 29 d. Nuotr. iš Radvilės Racėnaitės archyvo. Nuotr. aut. Kęstutis Vanagas

Pasaulis, anapus Tibeto sienų, deja, liko kurčias ir tam, kad šių metų vasario mėnesį vyko masinis susidorojimas su tibetiečiais.

Buvo suimti daugiau nei tūkstantis tibetiečių, įskaitant vienuolius, rytinėje Tibeto teritorijoje.

Jie protestavo prieš didžiulės hidroelektrinės užtvankos komplekso statybą Degės regione.

Kodėl? Nes tai sunaikintų mažiausiai šešis budistų vienuolynus (tarp jų ir čia veikiančius jau daugiau nei septyni šimtai metų) ir reiktų iškeldinti dviejų kaimų gyventojus (daugiau nei du tūkstančiai tibetiečių).

Kinija teigia, kad tokiu būdu modernizuoja Tibetą, deja, visa tai daroma, griaunant tibetiečių paveldą ir bandant nuo žemės paviršiaus ištrinti Tibetą.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Tibeto rėmėjų rengiama pilietinė akcija prie Kinijos Liaudies Respublikos ambasados
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Tibeto rėmėjų rengiama pilietinė akcija prie Kinijos Liaudies Respublikos ambasados

Galime tik apgailestauti, kad Tibetas vis dar nenukeliavo į savo Kovo 11-ąją.

Tai, kaip kinai elgiasi su tibetiečiais, labai primena okupantų rusų elgesį Ukrainoje.

Tai, kad Tibetas yra geografiškai toliau ir nėra galimybių socialiniuose tinkluose skelbti kraupių vaizdų apie tibetiečių kančias, nereiškia, kad jų skausmas mažesnis.

Tibetas yra okupuotas, o tibetiečiai kenčia ir šiandien mes, patyrę, kas yra okupacija, galime bent jau garsiai pasakyti, kad Tibetas yra okupuotas.

Mes to nepamiršome, tikime, kad pavyks pasiekti tokią pasaulio tvarką, kurioje neliks okupacijų, diktatorių ir vertybėmis grįsta tarptautinė tvarka egzistuos ne vien deklaracijose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“