2018-tieji buvo Lietuvos partizanų atminimo ir pagerbimo metai. Tai žinojo komisija, tad stebina jos žemažiūriškumas ar apsimetimas, kad jie tarsi nieko nebūtų girdėję apie partizanus, jų vadą generolą Joną Žemaitį-Vytautą, jų žygdarbius pokario kovose už Lietuvos laisvę. Švelniai tariant, neatsakingas vertintojų požiūris? O jeigu giliau – komisijos atitinkamas nusiteikimas ar nuteikimas, lyg priešpriešą partizanų kovoms ir žūtims pastatant neaiškios idėjinės laikysenos žmogaus, šiuo atveju gana arogantiško rašytojo M.Ivaškevičiaus romaną. Tai tarsi spjūvis partizaninės kovos istorijai...
Norisi tikėti, kad komisija neįsigilino į knygos turinį, susižavėjusi antraeiliais dalykais, tačiau ypač stebina galbūt impulsyvus autoritetingos profesorės Viktorijos Daujotytės nusigręžimas nuo skaudžios istorinės tiesos. Partizanai kovojo už tautos laisvę, o gana arogantiškas XXI amžiaus rašytojas tą jų skaudžią dramą, jų žūtis taip lengvabūdiškai suniekino savo ironiškame, neatsakingame romane. Be abejo, laisvoje Lietuvoje yra suteikta laisvė visiems turėti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu. Deja, rašytojo M.Ivaškevičiaus nuomonė buvo lyg spjūvis mūsų tautos istorijai.
Komisijos sprendimas vienam ar kitam rašytojui skirti premijas yra ir visuomenės rūpestis. Tai svarbu visai tautai ir valstybei, ne vien siauram rašančiųjų būreliui. Todėl labai tikimės, jog po visuomeninių organizacijų, kurios atstovauja tūkstančiams Lietuvos žmonių, kreipimosi ir po Jono Kadžionio-Bėdos pasisakymo Seime sausio 13 d. LR Kultūros ministerijos Nacionalinių literatūros ir meno premijų komisija atšauks savo sprendimą skirti Nacionalinę kultūros ir meno premiją M.Ivaškevičiui ir iš naujo svarstys premijos skyrimą. Lietuvoje yra daug puikių patriotines vertybes puoselėjančių dramaturgų, žurnalistų, rašytojų.
Angelė Jakavonytė yra partizano Juozo Jakavonio-Tigro dukra.