„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Arnas Markevičius: Būsto paskola – bankams naudinga, kad jūs šito nežinote

Vos 1 proc. žmonių, imančių būsto paskolą, lankosi seminaruose ar konsultacijose šia tema. Likę 99 proc. dažniausiai pasikliauna savo ar draugų, pažįstamų žiniomis. Tuo itin džiaugiasi bankai – mažiau žinantys klientai visuomet yra gerokai pelningesni.
Arnas Markevičius
Arnas Markevičius / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Ką svarbiausia žinoti, prieš imant būsto paskolą?

Visų pirma, reikia atidžiai suskaičiuoti, kiek iš tiesų jums tai kainuos. Išlaidos, kurias kas mėnesį patirsite ne vienerius metus – tai ne tik paskolos grąžinimas, banko marža bei palūkanos. Nepamirškite, kad jums taip pat reikės mokėti būsto bei gyvybės draudimą (vargu ar protinga būtų imti būsto paskolą, neturint gyvybės draudimo). O kur dar nuolatinės investicijos į būstą: remontas, apdaila. 

Prieš keliems ar net dešimtims metų prisiimdami nemenką finansinę naštą, privalote įsitiktinti, ar tikrai ją pakelsite.

Norėdami gyventi pilnavertiškai, turėtumėte užsitikrinti, jog bankui kas mėnesį mokėsite ne daugiau, nei 25 proc. savo pajamų.

Bankai skolindami skaičiuoja, kad paskolos dydis yra pakeliamas, jei jos grąžinimas jums kas mėnesį kainuos ne daugiau, nei 40 proc. mėnesinių pajamų. Tačiau seminaruose visada sakau, kad, norėdami gyventi pilnavertiškai, turėtumėte užsitikrinti, jog bankui kas mėnesį mokėsite ne daugiau, nei 25 proc. savo pajamų.

Antra, prieš imdami paskolą, būtinai įsitikinkite, ar sugebėsite ją grąžinti. Lengviausias būdas tai patikrinti – kurį laiką gyventi taip, tarsi paskolą jau turėtumėte. Kiekvieną mėnesį atidėkite jau anksčiau minėtą paskolos grąžinimo, būsto bei gyvybės draudimo įmokų sumą ir jos neišleiskite. Gyvendami taip pusmetį, suprasite, kaip jausitės artimiausias kelias dešimtis metų. Po tokio eksperimento apsispręsti dėl rimto finansinio įsipareigojimo taps kur kas paprasčiau.

Kokio dydžio paskolą imti, kokias rinktis palūkanas – kintančias ar fiksuotas, nuo ko priklauso banko marža, į ką reikia atkreipti dėmesį paskolos sutartyje, kaip derėtis bankuose – visi šie klausimai – taip pat itin svarbūs, imant paskolą. Jei nežinote atsakymų į juos, tuo gali pasinaudoti bankas, apmokestindamas jus gerokai didesne suma, nei galėtumėte nusiderėti.

Būsto paskola – labai atsakingas žingsnis, tačiau neretai priimamas pernelyg greitai bei neapgalvotai. Kelias dešimtis metų lydinčios kasmėnesinės išlaidos gali ne juokais apkartinti gyvenimą, todėl jas vertinti reikia itin apdairiai.

Arnas Markevičius yra finansų konsultacijų įmonės „M Capital“ direktorius, finansų ir pardavimų specialistas, lektorius

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“