Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Arvydas Sekmokas: Ukrainos pavyzdys Lietuvai

Šią savaitę, vasario 24 dieną, Ukraina išjungė elektros perdavimo linijas su Rusija ir Baltarusija ir pradėjo izoliuoto darbo bandymą. Vasario 26 dieną Ukrainos energetikos ministras Hermanas Halužčenko pranešė, kad izoliuoto darbo bandymas praėjo sėkmingai, o vėl prisijungti prie Rusijos ir Baltarusijos elektros tinklų buvo numatyta vasario 27 dieną. Tačiau, ministro žodžiais „karas pakoregavo planus ir jis pasirašė įsakymą atsisakantį prisijungti prie okupantų elektros sistemos“.
Arvydas Sekmokas
Arvydas Sekmokas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tai drąsus žingsnis vykstant karui. Reikia atminti, kad dėl karinių smūgių neveikia Luhansko šiluminė elektrinė, buvo taikomi smūgiai į Kijevo šiluminę elektrinę, nors ji kol kas veikia. Neabejotinai yra nutrauktų elektros linijų, galimi smūgiai į kitus energetikos objektus. Tačiau suprantama, kad Rusija naudojo ir naudoja energetiką kaip ginklą, ir išlikti okupanto energetikos sistemoje yra pavojingiau, negu nuo jos atsijungti. Karas verčia daryti greitus ir ryžtingus sprendimus.

Ukraina planavo sinchronizuotis su Europos elektros sistema 2023 metais. Tai galėjo būti dar vienas argumentas V.Putinui visomis priemonėmis, įskaitant ir karines, stabdyti Ukrainos suartėjimą su Europa. Artimiausiu laiku Ukraina sinchroniškai dar neprisijungs prie Europos. Ji ir toliau dirbs izoliuotu režimu. Ministras H.Halužčenko kreipėsi į Europos Sąjungos energetikos ministrus, kad jie tarpininkautų dėl greitesnio Ukrainos sinchroniško prijungimo prie Europos elektros tinklų.

Lietuva buvo užsibrėžusi sinchronizuotis su Europos elektros sistema 2020 metais. Vėliau ta data Europos lygiu iškilmingai buvo nukelta į 2025 metus. Dabar kalbama, kad „energetinio saugumo užsitikrinimas regione yra kaip niekad svarbus“ ir „Baltijos šalių sinchronizacijos projektas vykdomas per Lenkiją, matant šiandieninę padėtį, turėtų įgyti naują pagreitį“. „Litgrid“ vadovas teigia „kad 2021 metų gruodį atliktas sinchroninės jungties bandymas su Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatoriumi PSE parodė, kad esant reikalui, Lietuva jau dabar galėtų veikti su Vakarų Europos tinklais“.

Kyla klausimas – o koks tas reikalas dar gali būti? Ar AE Astrave ir jos antro bloko paleidimas, kaip ginklas nukreiptas prieš Lietuvą, nėra toks reikalas? Ar nėra toks reikalas Rusijos–Baltarusijos bendri kariniai veiksmai prieš Ukrainą su karo grėsme Europai? Ar būti Rusijos elektros sistemos dalimi yra saugiau nei iš jos pasitraukti? Ar laukti kol Rusija jai patogiu momentu išjungs elektros linijas su Lietuva yra protingiau nei patiems žengti tą žingsnį?

Karas nubraukė „Nordstream 2“ perspektyvą. Karas privertė Rytų Europos šalis uždrausti Rusijos aviacijos kompanijoms savo oro erdvę. Atsisakoma Rusijos prekių prekybos tinkluose. Tačiau Lietuvos dalyvavimas BRELL yra geležinis. Ko reikia, kad jis sudužtų?

Nesudaužius kiaušinio negalima iškepti kiaušinienės. Neatsijungus nuo Rusijos neįmanoma prisijungti prie Europos. Vykstant karui Ukrainoje, tolesnis darbas Rusijos energetinėje sistemoje darosi dviprasmiškas. Šiandien linijų su Baltarusija išjungimas ir būtų žingsnis energetinio saugumo link.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas