Mėgstu istoriją, todėl mąsčiau, kas buvo geriausias meras Vilniaus miesto istorijoje? Vienareikšmiškai, kunigaikštis Gediminas. Tai buvo tas žmogus, kuris Vilniaus viziją, t.y sapną, pavertė konkrečiu darbu, rezultatu. Gediminui išvydus vilko vaizdinį, Vilniaus miesto kūrimo idėja nebuvo dvejoms kadencijoms padėta į stalčių, o virto realiu projektu – didingu miestu.
Prieš 700 metų Gediminas sukūrė atvirą miestą, kuris visuomet buvo pasiruošęs priimti tiek skirtingų kultūrų žmones, tiek naujas idėjas bei prekybinius ryšius. Gediminas į Vilnių kvietė riterius, ginklanešius, gydytojus, kalvius, batsiuvius. Jis atvykėliams iš kitų kraštų suteikė visas sąlygas užsiimti prekyba, išpažinti tikėjimą be jokių apribojimų. Vilniui tolydžio augant, į jį buvo atsukti visų didžiųjų LDK miestų vartai.
Nors gimiau Jonavoje, tačiau esu vilnietis. Čia eidavau į Žalgirio stadioną, į Pietų 4-ąją – pasišventusių „Žalgirio“ fanų – tribūną palaikyti savo mėgstamiausios komandos, kur skanduodavom „Viens, du, keturi, greitai būsime laisvi“. Čia prieš Šiaurės miestelio vijome sovietinę armiją, žygiuodami su transparantais „Red army go home“. Čia baigiau mokslus ir pradėjau verslą, čia pasipiršau savo gyvenimo moteriai. Čia dirbau ministru, tebedirbu Seimo nariu ir čia, Vilniuje, noriu toliau kurti didelius projektus.
Myliu Vilnių ir manau, kad čia gali būti gera gyventi kiekvienam. Tačiau šiandien matau mamas, vykstančias iš Šeškinės į patį miesto centrą – Bernardinų parką – ramiai ir saugiau pabūti su vaiku. Tuo tarpu Paryžiuje kiekvienas mikrorajonas už keliolikos minučių nuo namų turi po parką.
Matau moksleivius, kasdien keliaujančius iš Pašilaičių į Žirmūnus, kai Helsinkyje yra išvystytas stiprių mokyklų tinklas, tolygiai išdėstytas po visą miestą.
Tyrimai rodo, kad Vilnius šiandien kenčia nuo oro užterštumo. Tuo tarpu Švedijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad geresnis oras mieste pratęsia vidutinę gyvenimo trukmę.
Visi keikiam Vilniaus transporto spūstis, kai tuo tarpu Europoje bet kuris pažangus miestas turi modernų tramvajų, kaip, pavyzdžiui, Viena.
Atsiverskite bet kurį Europos aukštųjų technologijų slėnių žemėlapį ir ten Vilniaus nerasite. Tačiau panašaus dydžio Kopenhagoje yra vienas žymiausių pasaulyje biotechnologijų slėnis.
Nesinori šiandieninio Vilniaus vaizdinio piešti apokaliptinėmis spalvomis, tačiau kyla natūralus klausimas – ar tai yra ambicingas miestas, galintis būti lygiaverčiu Vakarų Europos sostinėms? Manau, kad ne. Vilnius tikrai vertas daugiau ir jis gali geriau.
Mano Vilniaus vizija – tai patogus, sveikas ir išmanus miestas.
Patogus, daugiapolis miestas, kuriame ne tik automobiliu, bet ir su kūdikio ar neįgaliojo vežimėliu gali nesunkiai pasiekti visus savo kelionės tikslus. Čia kiekvienas rajonas svarbus, čia gera gyventi ir centre, ir miesto pakrašty. Tokiame mieste turi būti visa ko reikia – nuo darželio ir puikios mokyklos, iki gerai apmokamos darbo vietos. Nuo mažo, žavaus parko šalimais, iki visą miestą į vieningą kelių sistemą sujungiančių dviračių takų ar kamščius pramušančio tramvajaus. Pagal atliktus skaičiavimus, jau 2023 m. gali būti pradėta tramvajaus maršruto linijos Pilaitė-Centras statyba.
Mėgstu istoriją, todėl mąsčiau, kas buvo geriausias meras Vilniaus miesto istorijoje? Vienareikšmiškai, kunigaikštis Gediminas.
Tai sveikas miestas. Tai gerai valdomos poliklinikos, kuriose nėra eilių, kurios realiai atsakingos už savo pacientus, tai dalinimosi paspirtukais paslauga ir oro taršos matuokliai. Ir tai tik pradžia.
Tai išmanus miestas, kuriame su viena miestiečio programėle, gali susimokėti už butą, užsiregistruoti į polikliniką, gauti nuolaidą į muziejų ar džiazo festivalį, pasitikrinti oro taršą ir balsuoti dėl miestui svarbių sprendimų.
Visa tai nėra utopija, o daug darbo ir politinės valios reikalaujančios iniciatyvos. Atlikus tikslius skaičiavimus, nustačius detaliuosius planus visą tai galime paversti realybe, kuria džiaugtųsi kiekvienas vilnietis.
Tikiu, jog Vilnių galime išvesti į aukštesnę lygą. Prieš dešimtmetį mūsų sukurta Vilniaus, kaip Šiaurės Rytų regiono paslaugų centro, vizija šiandien duoda rezultatų. Pradėję derybas su „Barclays“ ir „Western Union“, šiandien turime 70 paslaugų centrų su 15 tūkstančių gerai apmokamų darbo vietų. Šie centrai šiandien yra Vilniaus gerovės variklis.
Tikiu, kad galime Vilniui suteikti naują pagreitį – dideles vizijas, svajones ir ambicijas paversti realiais darbais.
Dainius Kreivys yra Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, kandidatas į Vilniaus merus