Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gediminas Kirkilas: Kodėl Lietuvai ir Europai svarbi Vokietija ir jos situacija?

Populistinių (ir dažnai kažkodėl prokremlinių) iššūkių kankinama Europa po Vokietijos parlamento rinkimų lengviau atsikvėpė. Tačiau, panašu, trumpam ir per anksti. Angelai Merkel nepavyksta suformuoti valdančiosios vadinamos Jamaikos koalicijos. Atrodytų, kad nėra ko čia jaudintis. Olandija pusę metų neturėjo Vyriausybės, Belgija prieš kelis metus dar ilgiau. Vis tik Vokietijos atvejis yra kitoks.
Gediminas Kirkilas
Gediminas Kirkilas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Visų pirma, todėl, kad Vokietijos svoris Europos Sąjungoje yra kitoks ir dar gerokai, galvoju, padidėjęs po Brexit, Jungtinei Karalystei traukiantis iš ES. Tiesa sakant, bijau, kad net pats ir šiaip labai komplikuotas Brexit procesas, kuriam šiuo metu reikia daug itin sudėtingų sprendimų, be Vokietijos ir Angelos Merkel lyderystės gali dar labiau komplikuotis.

Žanas Aselbornas net pareiškė, jog „Vokietija yra paskutinė šalis, kuri galėtų sau leisti vyriausybinę krizę. Jos vaidmuo pasaulyje to tiesiog neleidžia“

2018-ji yra ir paskutiniai metai prieš Europos Parlamento rinkimus, jau bus ruošiamasi ir kitos Europos Komisijos formavimui, naujai finansinei perspektyvai. O taip pat Europos Sąjungos reformai. O viena svarbiausių žaidėjų – Vokietija – gali būti paskendusi savo vidaus problemose ir net gal būt ruošis priešlaikiniams rinkimams. Kurių baigtis taip pat nėra aiški.

Itin svarbus klausimas yra ES reforma, kuri be aktyvaus Vokietijos dalyvavimo, akivaizdu, strigs. O tai reikštų, jog vėl sustiprės balsai, jog „Briuselis nenori keistis“, jog vėl „viską valdo biurokratai“ ir pan. Kitaip sakant, populistinės politinės jėgos vėl turės gana svarią antieuropinę platformą.

Neatsitiktinai labiausiai proeuropinės šalys tuoj pat susirūpino galima politine krize Vokietijoje. O Liuksemburgo premjeras Žanas Aselbornas net pareiškė, jog „Vokietija yra paskutinė šalis, kuri galėtų sau leisti vyriausybinę krizę. Jos vaidmuo pasaulyje to tiesiog neleidžia“. Ir jis – teisus, nors skamba paradoksaliai.

Nemažiau Angelos Merkel partnerystė reikalinga ir Emanueliui Makronui. O artėjantis (gruodžio viduryje) lemtingas Brexitui Viršunių susitikimas Briuselyje be aktyvaus Vokietijos vaidmens gali būti tiesiog tuščias. Tai būtų labai blogai, nes Brexit laikrodžio sustabdyt jau negalima. O tai gali reikšti, jog ES ir Jungtinė Karalystė išsiskirtų abiems pusėms nenaudingomis sąlygomis.

Labai svarbių ir greitų sprendimų reikia suvaldyti emigracijai ir ES gynybos politikai. Galimi priešlaikiniai rinkimai Vokietijoje ir dar su nežinoma baigtimi, neabejotinai, visa tai atidėtų neapibrėžtam laikui.

Visi minėti klausimai aktualūs Lietuvai – nuo Brexit iki naujos finansinės perspektyvos ar ES gynybos.

Kitaip sakant, 2018-ji bus vieni sunkiausių metų Europos Sąjungai, jos piliečiams. Gera naujiena šioje situacijoje kol kas tik viena. Nors ir nesudariusi koalicijos, Angela Merkel, panašu, išlieka, kaip visuomet rami ir pasiruošusi iššūkiams. Taip pat ir priešlaikinių rinkimų. Telieka tikėtis, jog ja vėl patikės ir Vokietija.

Gediminas Kirkilas yra Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais