Giedrė Gečiauskienė: Per rinkas nusirito nuosmukio banga

Praėjusią savaitę per besivystančių ekonomikų rinkas nusirito nuosmukio banga. Krito tiek pagrindiniai akcijų indeksai, tiek ir valiutų kursai.
Giedrė Gečiauskienė
Giedrė Gečiauskienė / Asmeninio albumo nuotr.

Didžiausią griūtį patyrė „pažeidžiamasis penketukas“ – Brazilija, Pietų Afrikos Respublika, Indija, Turkija ir Indonezija – ekonomikos, kuriose pastaruoju metu buvo išryškėję didžiausi makroekonominiai disbalansai.

Kinija ir abejonės dėl palūkanų

Pagrindiniai veiksniai, lėmę tokią ryškią rinkos korekciją, yra Kinijos ekonomikos lėtėjimas bei abejonės dėl laukiamo JAV FED bazinės palūkanų normos didinimo.

Tuo tarpu kibirkščių, sukėlusių ugnį, buvo net keletas: Kinijos liaudies banko sprendimas per keletą dienų beveik 3 proc. devalvuoti juanio kursą, kas nutiko prieš porą savaičių, ir itin atidžiai stebimas praėjusią savaitę paskelbtas Kinijos pramonės sektoriaus PMI rodiklis, atspindintis pramonės augimo spartą – šis parodė netikėtai prastą rezultatą, prasčiausią nuo 2009 metų pavasario.

Pagrindiniai veiksniai, lėmę tokią ryškią rinkos korekciją, yra Kinijos ekonomikos lėtėjimas bei abejonės dėl laukiamo JAV FED bazinės palūkanų normos didinimo.

Ne mažiausią vaidmenį šiame rinkų spektaklyje vaidina ir iki 6 metų žemumų nukritusi naftos kaina. WTI rūšies nafta pirmadienį kainavo mažiau nei 40 JAV dolerių. Ne ką ne mažesnį spaudimą patiria praktiškai visų žaliavų kainos, daugelis jų yra žemiausiuose lygmenyse nuo 1999 metų.

Šis žaliavų kainų spaudimas sukuria prielaidas disinfliacijai (lėtėjantiems infliacijos tempams). O tai yra visiškai nepageidaujamas reiškinys, reiškiantis, jos pasaulinės ekonomikos augimo spurto dar gali tekti palaukti, kaip ir gali tekti laukti JAV bazinių palūkanų didėjimo ilgiau, nei tikėtasi.

28 proc. tikimybė

Iki šiol tikimybė, jog JAV FED padidins bazinę palūkanų normą dar rugsėjį, viršijo 50 proc., šį pirmadienį ji buvo sumažėjusi iki 28 procentų.

Taigi, palyginti prastos rinkų nuotaikos priežastys užsuka uždarą spiralę, kurią pralaužti galėtų arba itin geri ekonominiai rodikliai, arba tvirta centrinių bankų reakcija, arba itin nukritusios kainos, kurios priverstų rinkų dalyvius sugrįžti.

O kol kas korekcija tęsiasi ir pirmadienį.

JAV – spartesnis augimas

Peržiūrėjus duomenis, 2015 metų antrojo ketvirčio JAV BVP metinis augimo tempas turėtų būti kilsteltas nuo 2,3 proc. iki 3,1 proc.

Pagrindinės tokio peržiūrėjimo priežastys turėtų būti geresni antrojo ketvirčio eksporto bei įmonių investicijų duomenys.

Šią savaitę bus paskelbti ir liepos  vartojimo duomenys – prognozuojamas 0,4 proc. augimas, palyginti su birželiu. Taip pat bus skelbiami PCE infliacijos duomenys už liepą – tikimasi nežymaus 0,1 proc. sieksiančio augimo lyginant su birželiu. Dėl to metinis infliacijos rodiklis liepą turėtų pakilti iki 1,3 proc.

Vokietija – auga

Šią savaitę sužinosime ir rugpjūčio Vokietijos IFO ekonominių lūkesčių rodiklį. Tai suteiks informacijos apie Vokietijos ekonomikos trečiojo ketvirčio būklę. Kaip rodo naujausi PMI duomenys, Vokietijos ekonomika pastaraisiais mėnesiais auga sparčiau nei antrąjį ketvirtį.

Tuo pačiu naujausi euro zonos pinigų masės rodikliai rodo, kad pinigų kiekis ekonomikoje toliau užtikrintai auga. O tai geros žinios –  žinome, kad didesnis pinigų kiekis teigiamai veikia visos ekonomikos augimą.

Giedrė Gečiauskienė yra „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų