Giedrius Mozūraitis: Ką iš skolintų pinigų statys R.Šimašius?!

Sveikintina, kad Vilniaus miesto savivaldybės biudžetas jau yra pateiktas svarstymui. Dabar ateitį lemiantis dokumentas bus analizuojamas kelias savaites komitetuose, o po to bus galutinai patvirtintas. Tačiau labai keista, kad jokių kontrargumentų negirdėti – biudžeto pristatymo metu vos vienas politikas iškėlė kelis klausimus. Ar visiems šis biudžetas atrodo tinkamai sudarytas?
Giedrius Mozūraitis
Giedrius Mozūraitis / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Naujoji Vilniaus miesto valdžia su Remigijumi Šimašiumi priešakyje atėjo triukšmingai – su gausybe tikslų, o tiksliau pažadų, kaip pavyzdžiui: panaikinti eiles ligoninėse, mažinti socialinę atskirtį, gerinti viešojo transporto būklę ir taip toliau.

Bet pamačius planuojamą biudžetą, akivaizdu, jog šių tikslų įgyvendinimą matysime kaip savo ausis be veidrodžio! Dar ir dabar šiuos pažadus galima peržiūrėti rinkiminiu laikotarpiu sukurtame agitaciniame R.Šimašiaus puslapyje ir po kiekvienu pažadu dėti minusą – nepadaryta ir net nesiruošiama daryti, bent jau sprendžiant iš 2016 metų biudžeto.

Sostinės meras planuoja vilniečių pinigus sukišti į Neries krantinės betonų luitus, o, pavyzdžiui, socialinę atskirtį palikti senose vėžėse. Nesakau, kad nereikia gražinti miesto, tačiau manau, jog dabar mūsų prioritetai yra kiti, o modernius bėgimo takelius galime palikti ateičiai.

Sostinės meras planuoja vilniečių pinigus sukišti į Neries krantinės betonų luitus, o, pavyzdžiui, socialinę atskirtį palikti senose vėžėse.

Skolų gniaužtai tik didės

Nuo ko reikėtų pradėti? R.Šimašius teigia – 2016 metų Vilniaus miesto savivaldybės biudžete sumažintas deficitas nuo 63 iki 24,6 mln. eurų.

Paplokim merui už pastangas – juk yra dėl ko. Esą, nebeskęstame į skolų liūną, bet ar tikrai? Jeigu biudžetas su deficitu, tai ši suma nutūps į skolų krepšį. Vadinasi, suplanuotas biudžetas sėkmingai padidins sostinės naštą ir toliau kels stiprius galvos skausmus ne tik savivaldybės darbuotojams, bet ir visiems vilniečiams. Mano nuomone, deficitas turėtų būti lygus absoliučiam nuliui. Kol jis yra, tol skola didėja, kol ji didėja – tol sukamės tame pačiame užburtame rate, nejudėdami į priekį.

Vienas esminių faktų – šių metų Vilniaus miesto savivaldybės biudžetas didesnis kiek daugiau nei 100 mln. eurų. Neverta stebėtis ir kabinti medalių R. Šimašiui – tai nulėmė valstybės sprendimas. Buvo padidintos valstybės dotacijos, todėl Vilniaus miestui šiais metais buvo skirta didesnė suma.

Ar šie pinigai bus panaudoti skolos mažinimui? Ne. Ar bus panaikintas deficitas? Ne – liko 24,6 mln. dydžio trūkumas. Taigi R.Šimašiaus pažadas sumažinti skolą pavirto kalbomis, mero veiksmai rodo, kad kaip tik planuojama padidinti Vilniaus miesto skolą.

Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vieša informacija apie Vilniaus miesto savivaldybės skolą (389 mln. eurų) buvo paskelbta 2015 metų gruodžio pradžioje.

Vadinasi, ji tada buvo mažesnė, nei yra dabar – per vieną mėnesį ji tikrai padidėjo, o priedo biudžete planuojama ją dar papildomai didinti. Atkreipkime dėmesį dar ir į tai, kad prieš metus miestas turėjo 369,5 mln. eurų skolą, tad galime daryti išvadas, kad ponui R.Šimašiui puikiai sekasi auginti sostinės skolą.

Tai kur keliauja mūsų mokesčių mokėtojų pinigai – diskriminuojančiai privačių darželių kompensacijai ir su partijomis susijusių visuomeninių organizacijų veikloms paremti?

Kuriame infrastruktūrą iš skolintų lėšų?

Kuo toliau, tuo darosi įdomiau. Pažiūrėkime į asignavimus iš skolintų lėšų – tiesiog gražu! 16 mln. eurų planuojama paskirti miesto infrastruktūrai ir objektų plėtrai. Tai ką – R.Šimašius statys bokštus ir miesto problemos dings savaime?! Taip išeina, kad vilniečiai skolinasi, moka palūkanas, o meras ruošiasi kažką statyti, bet ne realiai mažinti skolą.

Puiku, kad didžiausia suma skiriama švietimui – tai svarbiausias prioritetas, tačiau ar reikia giliau skandintis į skolų liūną dėl objektų plėtros? Ir čia dar ne viskas. 219 mln. eurų – švietimui, gerai, socialinei apsaugai – 64 mln. eurų, gerai. O sveikatos apsaugai – 4 mln. eurų? Ar tikrai tik tokia suma bus paskirta šiai sričiai?

R.Šimašius žadėjo mažinti eiles pas gydytojus ir gerinti esančią sveikatos apsaugos sistemą. Darosi įdomu, kaip jis tai ruošiasi padaryti su 4 mln. eurų, tiksliau, darosi koktu, nes ši sritis užmiršta ir užkasta.

16 mln. eurų planuojama paskirti miesto infrastruktūrai ir objektų plėtrai. Tai ką – R.Šimašius statys bokštus ir miesto problemos dings savaime?! Taip išeina, kad vilniečiai skolinasi, moka palūkanas, o meras ruošiasi kažką statyti, bet ne realiai mažinti skolą.

Toliau – 2 mln. eurų planuojama paskirti viešajai tvarkai ir visuomenės saugumui. Tai žinoma, tegu laksto pas mus po miestą kas tik nori su ginklais – kam imtis priemonių?! Juk viskas savaime išsisprendžia

O toliau tik dar gražiau. Gynybai ir teroristinių aktų prevencijai skiriami vos 192 tūkst. eurų. Tai kaip čia išeitų – mes nesame niekieno taikinys ir galime ramiai gyventi ar tiesiog merui nerūpi ir tegu sprogdina mus visi kas nori?

Bet ir čia dar ne viskas saugumo srityje, meras pasišovė gelbėti pabėgėlius ir nusprendė įpareigoti Finansų departamentą užtikrinti, kad savivaldybės 2016 metų biudžete būtų numatyta 4 500 eurų, o savivaldybės 2017 ir 2018 metų biudžetuose – po 6 000 tūkstančius eurų Vilniaus arkivyskupijos Caritas įsteigto pabėgėlių bendruomeninio centro komunalinėms išlaidoms padengti.

Nesugebame užtikrinti saugumo vilniečiams, kai po miestą laksto vyras su ginklu, tačiau nedarome jokių išvadų ir skirstydami biudžetą nepasirūpiname, mano nuomone, svarbiausiais dalykais.

Iš ko bus apmokamos skolos

Čia įdomiausia biudžeto vieta. Pažiūrėkim: savivaldybėje panaikinta 60 pareigybių, tačiau finansavimas liko toks pats – kur čia ekonomika ir taupymas?

Manau, kad tai puiki galimybė pataupyti ir sumažinti skolą! Toliau – skola bus padengiama iš socialinės saugos plėtojimo ir socialinės atskirties mažinimo kišenių, tačiau nei kiek nepajudinamos sumos, skirtos objektų plėtrai ir infrastruktūrai? Čia ir vėlgi noriu priminti R.Šimašiaus pažadą mažinti skurdą ir socialinę atskirtį.

Iš skolintų lėšų didesnė suma skiriama ir vėlgi plėtrai, o ne skolos padengimui... Tiesiog nusvyra rankos – kokius prioritetus mato meras? Mano siūlymas būtų toks – visos skolintos lėšos turi būti nukreipiamos skolai padengti arba socialiai jautrioms grupėms paremti ar skurdui sumažinti, tačiau tikrai ne objektų plėtrai.

Giedrius Mozūraitis yra Darbo partijos Vilniaus miesto skyriaus pirmininkas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis