Pagrindinis A.Kubiliaus, kol vadovavo Vyriausybei, veiklos arkliukas buvo Lietuvos energetinis saugumas ir nepriklausomybė. Jau pirmomis premjerystės dienomis buvo išdidžiai pareikšta, kad „ne energetikai valdys valstybę, o valstybė – energetikus“. Tam buvo įsteigta net Energetikos ministerija. Taigi, ką nuveikė veiklusis premjeras A.Kubilius šioje srityje, tiek daug dėmesio skyręs valstybės energetinei nepriklausomybei?
Priminsiu, kad jo laikais visi energetiniai resursai buvo pabrangę 30 proc. (daugiausiai ES ) ir mokami tai pačiai Rusijai. Taip formuluodama klausimą, pagal dešiniųjų retoriką, akivaizdžiai esu prorusiška, išsižadu strateginių tikslų ir, tikriausiai, nupirkta kokio nors „Gazpromo“.
Praėjusią savaitę per elektros biržą perkamos elektros kaina pasiekė 72 ct už kilovatvalandę. Konservatorių choras vieningai užtraukė, kad A.Butkevičiaus pažadai atpiginti elektrą nepagrįsti ir žlugo – elektra brangsta. Kitaip būti ir negali, nes žlugdomi visi konservatorių pradėti energetiniai projektai.
Kas išgąsdino konservatorius, kodėl buvo paleistas, anot K.Masiulio, toks suskystinto melo terminalas?
Deja, ne argumentai ir tiesa čia svarbiausi. Naudojamasi propagandos kliše: pats mušk, pats rėk. Kas išgąsdino konservatorius, kodėl buvo paleistas, anot K.Masiulio, toks suskystinto melo terminalas?
Todėl, kad dar jų valdžios padaryti sprendimai lemia tai, kas vyksta šiandien. 2012 m. kovo 26 d. A. Kubiliaus Vyriausybės energetikos ministro A. Sekmoko iniciatyva pasirašytas susitarimas tarp Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorės AB „Litgrid“ ir Šiaurės šalių elektros prekybos biržos „Nord Pool Spot“, prie kurios Lietuva prisijungė 2012 m. birželio 18 d., buvo neapskaičiuotas ir neapdairus. Energetikos ekspertai, kai buvo giriamasi atsiradusia elektros prekybos birža ir sparčiai įgyvendinama energetine nepriklausomybe, tuomet įspėjo: kol neturime elektros jungties su Švedija ir yra silpnas elektros perdavimo pralaidumas tarp Estijos ir Latvijos, Šiaurės Europos elektros rinka neveiks, o iš to pasipelnys tik elektros perdavimo operatoriai.
Taip ir nutiko. Spalio mėn. Lietuva ir Latvija už 1 MWh moka 126 eurus, o Estija ir Suomija – 51 eurą. Kiek pralobo su tuo susijusios įmonės ir kodėl reikėjo eiti tokiu keliu, galima tik spėlioti. Vertinant situaciją, tai tiesiog buvusių valdančiųjų kiaulystė, grubi energetinė klaida, visiškai ignoruojant realią situaciją, kurios dabartinė valdžia, kaip saulės elektrinių įsukto „verslo“ ar kitų anos valdžios paliktų „bombų“, laiku nesužiūrėjo.
Tuometinis energetikos ministras A.Sekmokas palaimino trijų Baltijos valstybių elektros perdavimo sistemų operatorių susitarimą, ribojantį elektros energijos importą iš trečiųjų šalių. Nebrangiai rusiškai elektros energijai buvo užtrenktos durys į Lietuvą ir dėl to Lietuva nukenčia labiausiai. A.Butkevičiaus Vyriausybė aiškinasi, kodėl buvo priimtas Lietuvos vartotojams žalingas sprendimas ir ėmėsi priemonių, kad rinkoje galėtų dalyvauti kuo daugiau elektros energijos tiekėjų. Jau keičiama Estijos ir Latvijos operatorių pralaidumo nustatymo ir paskirstymo metodika, kad „būtų sukurtos konkurencingos sąlygos elektros patekimui į Lietuvą tiek iš šiaurės, tiek iš rytinių elektros energetikos sistemų, nediskriminuojant nė vieno elektros rinkos dalyvio‘, – teigiama „Litgrid“ pranešime. Taigi, kaip teigia dabartinis energetikos ministras J.Neverovičius, atsisakius dirbtinai ribojamos galimybės parduoti pigesnę elektrą ir esant daugiau lankstumo šioje sistemoje nesusidarys neprognozuojamų kainų šuolių.
Vyriausybei rūpi, kiek mūsų gyventojai ir verslas mokės už elektros energiją. Pagaliau turi nugalėti sveikas protas, siekis lengvinti konkurenciją mūsų verslui ir apriboti spekuliantų galimybes pelnytis iš sudarytos situacijos.
Per 10 ateinančių metų prie dujų pardavimo kainos bus priskaičiuota 0,5 mln. Lt. Ar ne šių ir dar galimų finansinių neskaidrumų atskleidimo ir bijo konservatoriai?
Dešinieji visada stiprūs kritikos lavina ir neapykantos valandomis. Socialdemokratai būdami valdžioje, amžinai įtarinėjami prorusiškumu ir tik, neva, spaudžiamai viešosios opinijos jie negali parsidavinėti Rusijai. Ko vertas A.Kubiliaus teiginys, kad socialdemokratai išnaudojami Rusijos ir tampa jos informacinių karų įrankiais! Kaip įrodymą pateikia A.Skardžiaus vadovaujamą komisiją ir B.Vėsaitę, kurie, anot opozicijos lyderio, „griežia pirmaisiais smuikais, bando įteigti, kad plėtojant Visagino atominės elektrinės ar SGD terminalo projektus buvo daug neskaidrumo ir buvo galima viską gerokai pigiau padaryti“. Bet, vadovaujantis pačių konservatorių logika, ar gali nacionaliniams projektams pakenkti viešumas ir skaidrumas?
Visa informacija, kuri pateikiama komisijos, yra viešai prieinama ir iš mūsų viešų valstybinių institucijų. Komisijai aiškinantis iškilo, kad kompanija, iš kurios nuomojamas laivas ir už kurį reikės sumokėti vos ne du mlrd. Lt., registruota neapmokestinamose zonose. Reikia sutikti su M.Laurinkumi, kad tai – bomba po projektu. Kodėl tokioje zonoje atsidūrė SGD terminalo projekto vykdytojai? Kodėl buvo žengtas šis žingsnis ir kokios atsakomybės galima sulaukti iš tokios kompanijos? Vietoj atsakymų – pyktis ir kaltinimai projekto griovimu, nors A.Butkevičiaus Vyriausybė stengiasi jį vykdyti ir pavyti atsilikimą terminalo statymo grafikuose.
Auditas parodė, kad užsienio konsultantams, ruošusiems SGD terminalo projektą, buvo sumokėta daugiau kaip 52 mln. Lt. Iki šiol komisijai nepateikiamas šio projekto ekonominis pagrindimas, kuris konsultantų siūlymu buvo „socializuotas“, t.y., kai buvo perkama laivo nuoma iš Bermuduose registruotos įmonės, konservatoriai priėmė įstatymą, kuriame nustatė prievolę visiems dujų vartotojams sumokėti šį nuomos mokestį. Per 10 ateinančių metų prie dujų pardavimo kainos bus priskaičiuota 0,5 mln. Lt. Ar ne šių ir dar galimų finansinių neskaidrumų atskleidimo ir bijo konservatoriai? Ar šie klausimai vertintini tik kaip politikavimas, sąskaitų suvedinėjimas, Lietuvos pažangos žlugdymas? Bet kai nėra atsakymų, ar gali vykti racionali diskusija svarbiais nacionaliniais klausimais?
Pozicija, grindžiama abejingumu kasdieniams Lietuvos žmonių ir verslo rūpesčiams, negali būti principingumo ir šaunumo požymiu. Ir tai jau patvirtinta nesenos mūsų pačių patirties, ypač opioje energetikos srityje.
Premjero A.Butkevičiaus teigimu, Vyriausybė jau ateinančią savaitę priims sprendimus dėl elektros kainos sumažinimo nuo 2 iki 3 ct už kilovatvalandę. Skaičiavimai atlikti prieš du mėnesius, kai elektros kaina rinkoje buvo stabili. Pažadas, kad elektra vartotojams pigs bus vykdomas.
Energetikos srityje A.Butkevičiaus Vyriausybė ėmėsi struktūrinės reformos jungdama šilumos ir elektros ūkį. Dėl to šilumos kaina savivaldybėse sumažėjo vidutiniškai 8 proc., o kai kuriose savivaldybėse – net 12-14 proc., o tai reiškia, kad šildymo sezonas žmonėms nebus toks finansiškai žiaurus. Deramasi ir dėl pigesnių dujų.
Yra ir kitų atliktų darbų. Pakelta minimali mėnesinė alga, padidintas neapmokestinamas pajamų minimumas, sumažėjo nedarbas, maža infliacija, mažėja energijos kaštai – visa tai prielaidos tvariai ekonomikai. Lietuva sėkmingai pirmininkauja ES Tarybai, kruopščiai rengiasi euro įvedimui 2015 m. Premjeras A.Butkevičius turi žmonių ir verslo pasitikėjimą, o jis pelnytas dėl apgalvotų sprendimų.
Taigi, kaip sako žmonių išmintis – sek paskui vedantį, o ne paskui žadantį.
Irena Šiaulienė yra Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė