Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Julita Varanauskienė: Kiek reikėtų turėti grynųjų pinigų?

Daug yra kalbama apie tai, kad negrynieji pinigai geriau negu grynieji: juos sunkiau pavogti ar pamesti, o jei jau taip atsitiko, dar yra šansų susekti galus, už lėšas, laikomas sąskaitose dar, žiūrėk, (kartais) ir palūkanos apskaičiuojamos. Be to, negrynieji pinigai nepadirbinėjami, nesusidėvi ir jiems saugoti nereikia seifo. Tačiau kartais vis dėlto iškyla ir negrynųjų pinigų trūkumų, kai sustreikuoja elektronika (technologijos) arba kai sustabdoma ar apribojama banko veikla.

Kai negalime pinigų pasiekti dėl techninių problemų, nepatogumai gana trumpalaikiai, problema gana greitai išsprendžiama. Situacija, kai prisikrovus prekių į krepšelį ar prisipylus degalų degalinėje paaiškėja, kad dėl techninių problemų negalima atsiskaityti negrynaisiais pinigais (mokėjimo kortele), nemaloni, bet valdoma. Kur kas ilgiau trunka nepatogumai tais atvejais, kai bankas, kuriame yra mūsų pinigai, susiduria su rimtomis finansinėmis problemomis ir dėl to apribojama ar sustabdoma jo veikla.

Geriausias būdas apsidrausti nuo tokių nepatogumų – turėti šiek tiek grynųjų pinigų. Galima netgi matematiškai suskaičiuoti, kiek tokių pinigų reikėtų nuolat laikyti. Tereikia tik žinoti, kiek gali prireikti pinigų, kol negrynaisiais pinigais bus negalima naudotis, ir kokia tokio įvykio tikimybė. Deja, tokių žinių dažnai neturime. Todėl, ieškodami atsakymo į klausimą, kiek reikėtų turėti grynųjų pinigų, galime remtis kitais žinomais kriterijais.

Mūsų šalies Indėlių draudimo įstatyme nustatyta, kad indėlininkams lėšos turi būti išmokėtos per 20 darbo dienų po to, kai priimamas sprendimas taikyti poveikio priemones su rimtomis finansinėmis problemomis susidūrusiam bankui.

Vertinant labai atsargiai ir, galima sakyti, pesimistiškai, grynųjų reikėtų turėti tiek, kad užtektų pragyventi tris savaites.

Nesena istorija rodo, kad ir „Snoro“, ir Ūkio banko griūčių atvejais nurodytų terminų buvo laikomasi.  Todėl vienas iš rodiklių, būtinų norint apskaičiuoti, kiek laikyti grynųjų, yra įstatyme nustatytas terminas, per kurį, apribojus banko veiklą, būtų išmokami pinigai indėlininkams.

Vadinasi, vertinant labai atsargiai ir, galima sakyti, pesimistiškai, grynųjų reikėtų turėti tiek, kad užtektų pragyventi tris savaites. Kitas  rodiklis – tai, kaip dažnai gauname darbo užmokestį. Jei, pavyzdžiui, dukart per mėnesį, tai grynųjų reikėtų turėti tiek, kad užtektų svarbiausiems dalykams iki kitos algos mokėjimo dienos (dviem savaitėms).

Atskirai galima paminėti grynuosius pinigus, reikalingus vykstant į kelionę į užsienį. Keliautojai rekomenduoja turėti tiek grynųjų pinigų (šalies, į kurią keliaujame, valiuta ar kita konvertuojama valiuta), kad užtektų nakvynei, vakarienei ir kelionei namo.

Taigi šiek tiek grynųjų pinigų padėtų apsidrausti tam tikrų nepatogumų atvejais. Svarbu tik pasirūpinti, kaip tokius pinigus saugiai laikyti.

Julita Varanauskienė yra SEB banko šeimos finansų ekspertė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų